Atėnų ligoninėse medikai kaunasi dėl koronavirusu užsikrėtusių žmonių gyvybių. Tačiau šalies sveikatos ministerija sako, kad situacija nepavydėtina – Atikos regiono ligoninių intensyviosios terapijos skyriuose užpildyta 90 procentų lovų – 235-ios iš 262-ų.
Dėl to Graikijos valdžia atsisako planų nuo kovo atlaisvinti sostinės regioną kaustantį griežtą karantiną. Tad neatsidarys nei mokyklos, nei parduotuvės ar pramogų centrai, nei kultūros įstaigos, o graikų gyvenimą ir toliau varžys komendanto valanda.
„Atikoje virusas šiuo metu sparčiausiai plinta. Į ligoninės patenkančių žmonių skaičius šiomis dienomis – rekordinis, o spaudimas sveikatos sistemai – milžiniškas“, – sako Graikijos sveikatos ministras Vassilis Kikilias.
Nuo kovo 8-osios griežtas trijų savaičių karantinas įsigalios ir Suomijoje. Vyresniųjų klasių moksleiviai mokysis nuotoliniu būdu, bus draudžiami daugiau kaip šešių žmonių susibūrimai. Zonose, kur virusas plinta greičiausiai, duris užvers restoranai.
„Iki šiol taikytų priemonių nepakanka. Nors uždarėme sienas ir keliaujančių žmonių skaičius gerokai sumažėjo. Tačiau nepaisant to, sparčiai plinta viruso mutacijos. Reikia imtis veiksmų, kad tai sustabdytume“, – pasakoja Suomijos premjerė Sanna Marin.
Apie naujus ribojimus praneša ir Švedija. Šalyje didėjant sergamumui, nuo kitos savaitės barai ir restoranai galės dirbti tik iki pusės devynių vakaro, o parduotuvėse ir sporto klubuose bus ribojamas lankytojų skaičius. Toliau lieka galioti draudimas po 20 val. prekiauti alkoholiu.
„Padėtis Švedijoje rimta. Virusas sparčiai plinta, atvejų daugėja, o dėl mutacijų padėtis darosi dar rimtesnė. Kyla trečios bangos rizika. Dar nepasiekėme šio taško, be tik nuo tavo, mano ir mūsų bendro susitelkimo priklausys, ar to išvengsime“, – teigia Švedijos premjeras Stefanas Lofvenas.
Visai kitokiomis nuotaikomis gyvena Izraelis, nuo koronaviruso vakcinuojantis sparčiausiai pasaulyje. Jau dabar ten pasiskiepiję žmonės gali mėgautis laisve ir tai tik pradžia.
„Mūsų tikslas – iki kovo pabaigos paskiepyti visus, vyresnius nei 16 metų amžiaus žmones. O balandį planuojame visiškai atverti ekonomiką“, – kalbėjo Izraelio premjeras Benjamin Netanyahu.
Beje, būtent Izraelyje mokslininkai vykdė didelio masto tyrimą su daugiau nei milijonu žmonių. Šis tyrimas patvirtino, kad „Pfizer/BioNTech“ vakcinos veiksmingumas realiomis sąlygomis siekia 94 procentus ir tėra vos vienu procentu mažesnis nei nustatytas per trečiosios fazės klinikinius bandymus.
Savo ruožtu Europos Sąjungos lyderiai šiandien nuotoliniu būdu aptarė, kaip efektyviau valdyti pandemiją bei paspartinti vakcinų tiekimą Bendrijai. Prezidentas Gitanas Nausėda mano, kad vakcinų gamybos apimti reikia didinti kelis kartus.
„Todėl šiuo tikslu mes prisijungėme ir kartu su Danija, Belgija, Ispanija ir Lenkija Lietuva kreipėsi į EVT prezidentą Šarlį Mišelį prašydama ir reikalaudama, kad reikia rasti instrumentus ir galimybes vakcinų gamybos pajėgumams ES didinti. Todėl būtina akcentuoti ir siekti vakcinų gamybos koncentracijos ES“, – sako Prezidentas Gitanas Nausėda.
Prezidentas G. Nausėda sako, kad prie vakcinų gamybos galėtų prisidėti ir lietuviškos įmonės.
„Mes turime puikių įmonių. Vieną iš tokių galėčiau paminėti „Thermo Fisher Scientific“ kompanija Lietuvoje, kuri gamina reagentus vakcinai. Apie šios įmonės reikšmę gamybos grandinėje aš esu asmeniškai informavęs EK prezidentę U. von der Leyen“, – pasakoja G. Nausėda.
Tuo metu Jungtinės Valstijos ruošiasi patvirtinti trečią vakciną nuo koronaviruso. Tai – bendrovės „Johnson & Johnson“ sukurta vakcina. Amerikos vaistų ir maisto administracija ją svarstyti imasi po to, kai didelio masto klinikiniai tyrimai parodė, kad vakcinos veiksmingumas siekia beveik 86 procentus.
Paaiškėjo ir tai, kad vakcina apsaugo ir nuo Pietų Afrikoje bei Brazilijoje atsiradusių viruso mutacijų. Be to, imunitetui susiformuoti pakanka vienos šios vakcinos dozės. Baltieji rūmai skelbia, kad iki birželio Jungtinės Valstijos gaus 100 milijonų „Johnson & Johnson“ vakcinos dozių.