Dietologai ragina saldiklius vartoti tik tiems, kas serga cukriniu diabetu ir kartais nori jausti saldų skonį.
Tiek visame pasaulyje tiek Lietuvoje įsibėgėjęs sveikatingumo kultas. Madinga sveikai maitintis ir vengti cukraus. O jei norisi kažko saldaus – sveikuoliai keičia cukrų į bekalorius cukraus pakaitalus.
„Taip, stengiuosi prisilaikyti režimą dėl cukraus, tai su saldikliais perkame“, – sako vyras.
„Nevartoju pridėtinio cukraus. Bandau kažkokius pakaitalus, tarkim, sveikeriai yra su datulėm, ar kažkas keto mitybai“, – pasakoja moteris.
Pasaulio sveikatos organizacija pateikė naujas gaires, kuriose patariama nevartoti dirbtinių saldiklių. Jų dažnai būna įvairiausiuose dietiniuose produktuose – gėrimuose, batonėliuose, sausainiuose, kituose kepiniuose. Taip pat galima pirkti jų koncentratų ir maistą bei gėrimus saldinti patiems.
„Yra tokia rekomendacija, kad nereikėtų siekiant sveikatos keisti cukrų į saldiklius, o paprasčiausiai reikia mažinti cukrų kiekį. Tai yra įvairūs cukraus junginiai, kurie turi labai mažą energijos kiekį, turi saldų skonį. Jei jų vartosime daugiau, tai turės neigiamos įtakos. Tokios, kad gali prasidėti diarėja ir panašiai. Dėl to jie nėra dedami dideliais kiekiais maisto produktuose“, – tvirtina sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Ieva Gudavičienė.
O kai kurie prekybos tinklai teigia, kad produktų su bekaloriais saldikliais pardavimai per pastaruosius metus išaugo kartais.
„Galėčiau išskirti avižinių dribsnių batonėlius, saldumynus, ledus bei cukraus pakaitalus, kurie dažnai mėgiami cukriniu diabetu sergančių žmonių. Juos esame išskyrė specialiose lentynose“, – sako „Rimi Lietuva“ atstovė Eglė Krasauskienė.
„Turime saldumynų, gėrimų, sausainių, šios pagrindinės kategorijos. Kelis metus iš eilės auga becukrių produktų pardavimai“, – teigia „Livin“ direktorius Bernardas Tautkus.
Dietologė Jūratė Dobrovolskienė sako, kad produktus su saldikliais vertėtų naudoti tik diabetu sergantiems žmonėms, kuriems kartais norisi suvalgyti saldaus, bet jie negali vartoti įprastų cukrų.
„Tam žmogui tai yra vienintelė išeitis – pagerinti skonį tais saldikliais. O šiaip žmogui, turbūt dar nutukimu sergantiems žmonėms, dar irgi yra rekomendacija, bet ten ribojame tik cukrų“, – tvirtina gydytoja dietologė J. Dobrovolskienė.
Kitu atveju, saldiklius vartoti galima tik retkarčiais, mat tą darant nuolatos, galima sau pakenkti.
„Vis tik didžioji jų dalis yra kancerogenai. Tai reiškia, kad tai medžiaga, kuri ilgainiui vartojant sukuria vėžį. Dažniausiai būna šlapimo pūslės, prostatos, krūties, gimdos vėžys. Tai tam, kad to išvengtume, galime apsieiti“, – sako J. Dobrovolskienė.
Nėščiosioms dirbtinių saldiklių vartoti negalima išvis.
„Kadangi praeina pro placentos barjerą, tai embriono vystymosi sutrikimai – neprognozuojami“, – teigia dietologė.
Anot J. Dobrovolskienės, norint sveikai maitintis, reikia subalansuoti mityba, ir saldumynus vartoti retkarčiais, o ne bandyti pakeisti didelius kiekius saldumynų į saldumynus su saldikliais.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.