Lietuviai skaičiuoja, kad, pavyzdžiui, viskio butelis pigesnis net 6 eurais. Maisto ir kitų produktų kainos Lenkijoje taip pat kyla, tačiau, anot lietuvių, vis tiek apsimoka važiuoti apsipirkti ir ypač šventėms. Maža to, tautiečiai Lenkijoje ne tik siaubia parduotuves, bet ir pilasi degalų, ieško ir vaistų, kurių Lietuvoje trūksta.
Štai, ką pasakoja žmonės: „Ruošiatės šventėms? – Tai aišku, kad ruošiamės. Reikia ruoštis.“
Senjorų pora iš Vilkaviškio Lenkijoje, Suvalkų mieste, dažni svečiai – atvažiuoja apsipirkti.
„Ir kefyras, pienukas, visokių vaikams, anūkams pudingų pripirkome. Na, vis pigiau nei pas mus. – Kaip manote, kiek sutaupėte? – Žinote, sunku pasakyti. Bet vis vien susitaupo. Ir va, sviestuką perkame čia. Išeina 1,30 pakutis“, – kalba Danguolė iš Vilkaviškio.
Vilkaviškiečiai porą kartų per mėnesį išvažiuoja į Lenkiją apsipirkti. Sako skubėję apsipirkti savaitės viduryje, kad mažiau eilėse reikėtų stumdytis, ir nesitikėjo, kad tiek daug tautiečių sutiks.
„Visi prekybos centrai pilni, ūžia. Ir Biedronkoje, ir Lidle, ir čia ūžia“, – sako Alvydas iš Vilkaviškio.
Žmonės sako: norisi gardesnio ir sotesnio kąsnio, tačiau Lietuvos parduotuvėse daug kas jiems per brangu.
„Vakar per žinias sakė, gal per TV3. Maistas daugiausiai brangsta nei visoje Europoje, Lietuvoje daugiausiai brangsta. Tai viskas aišku, tegul dar brangina“, – kalba Alvydas.
Perkamiausia prekė prieš Kalėdas ir Naujuosius – alkoholis. Kai kurie vien dėl to važiuoja į Suvalkus: „Jo kaina gal 6–7 eurais pigiau, o šitas gal 6 eurais pigesnis nei įprastai.“
Karoliui važiuoti į Suvalkus netoli – gyvena prie sienos su Lenkija. Vyras sako, kad šventes švęs su nemaža kompanija. Viskio butelis, kokio yra ir Lietuvos parduotuvėse, mažiausiai 6 eurais pigesnis.
„Ne tiek, kad sau, bet didesnei žmonių grupei. – Bet pirkote nemažai alkoholio? – Vyno, stipresnių gėrimų gana daug, gana pigiau“, – tvirtina Karolis iš Marijampolės.
Į Suvalkus apsipirkti žmonės važiuoja ir iš toliau. Vaclovas atvažiavo iš Vilniaus. Pirmyn atgal – apie 500 kilometrų. Šventės bus lenkiškos, sako lietuviai.
„Kalėdos bus lenkiškos ar ir Kūčios bus lenkiškos? – Ir tas, ir tas. Ir Nauji metai bus lenkiški. Į priekį nupirkom“, – sako Vaclovas iš Vilniaus.
Žmonės pastebi, kai maisto ir kitų prekių kainos Lenkijoje taip pat kyla. Tad esą svarbu skirti daugiau laiko ir atkreipti dėmesį į kainas.
„Niekas čia neišbrangę. Nereikia pirkti nesąmonių. Nes yra kas daug brangiau nei Lietuvoje, jei nemoki skaičiuoti ir nežinai, ką perki“, – tvirtina Ugnius iš Kauno.
„Ką pirkot? Visko po „biškį“. – Ar labai skaičiavote, ar ėmėte viską iš eilės? – Ne, nevažiuosi gi taip, kad pasiimti kažką. Imi, kas numatyta, apskaičiuota ir nuperki“, – aiškina Alvydas iš Vilniaus.
Žmonės perka ne tik maistą. Važiuoja ir vaistų, kurie Lenkijoje pigesni, o Lietuvoje dar ir trūksta, perka dovanas. Štai žaislai taip pat gerokai pigiau nei mūsų parduotuvėse. Suvalkų prekybos centruose taip pat beveik viskam taikomos nuolaidos. Populiarūs konstruktoriai vaikams – kone perpus pigesni nei pas mus.
„Ekspromtu pas mus viskas. Sėdome ir važiavome. Ir pirkome, ką reikia pirkti. Ką valgome, tą pirkome. – Kaip manote, ar sutaupėte? – Manau, kad taip. Su dabartinėmis kainomis, panašu, kad taip“, – sako Karina iš Kauno.
„Čia jau viskas, ar dar kažkur važiuosite? – Gal dar prasuksime pro vieną parduotuvę“, – kalba Mantas iš Kauno.
Tautiečiai ne tik siaubia parduotuves, bet ir degalų pilasi. Nors litro kaina kaip ir Lietuvoje, sako, vis tiek apsimoka ir aiškina, kodėl.
„Šita mašina Lietuvoje ryja 9, o su lenkišku kuru – 7. Kaip taip gali būti, tegul atsako tie, kas maišo visokias biopriemaišas ir taip toliau“, – tikina Ugnius iš Kauno.
Lenkijoje nulinis PVM tarifas maisto produktams galios ir kitiems metams, tačiau nebeliks lengvatų degalams, gamtinėms dujoms ir trąšoms. To pareikalavo Europos Komisija.