Pastatų sektorius suvartoja apie 40 proc. energijos ir sudaro daugiau kaip 35 proc. visos CO2 emisijos Europos Sąjungoje, rodo Europos Komisijos duomenys. Tai reiškia, kad vienas geriausių būdų pažaboti šią taršą – pastatų energinio efektyvumo didinimas. Šio tikslo siekti padeda ir daugiabučių renovacija visos Lietuvos mastu.
„Savo būstus atnaujinantys žmonės gali ne tik įsidiegti įvairias energinį efektyvumą didinančias priemones, pavyzdžiui, subalansuoti šildymo sistemą ar apšiltinti stogą bei sienas, bet ir prisidėti prie aplinkos tausojimo įsirengiant įvairius AEŠ – šilumos siurblius, biokuro katilus, saulės jėgaines, saulės kolektorius, geoterminį šildymą“, – teigia APVA direktorius Vytautas Vrubliauskas.
Galvoti apie renovaciją ir AEŠ ragina šildymo kainas
Tiesa, gyventojus vis pozityviau žvelgti tiek į pačią renovaciją, tiek į AEŠ diegimą daugiabučiuose skatina ne tik šylančio klimato pavojai, bet ir vis daugiau lėšų reikalaujančios šildymo kainos.
Daugiau nei pusė (56 proc.) gyventojų, apsistojusių senuose, iki 1993 m. pastatytuose daugiabučiuose, teigia, kad šildymo kainų augimas skatina juos galvoti apie būsto atnaujinimą, atskleidė šį vasarį „Spinter tyrimai“ atliktas reprezentatyvus tyrimas*.
Taip pat apklausa parodė, kad šildymo kainų augimas skatina net 80 proc. senų daugiabučių gyventojų, linkusių renovuoti savo būstą, atnaujinant daugiabutį diegti AEŠ.
Susidomėjimas žalia energija augs
Renovacijos procesus šalyje administruojančios Aplinkos projektų valdymo agentūros direktoriaus Vytauto Vrubliausko teigimu, prie tokios statistikos neabejotinai prisideda ir papildoma valstybės parama daugiabutyje įrengiant AEŠ.
„Alternatyvių energijos išteklių diegimas ne tik prisideda prie klimato kaitos pažabojimo ir padeda spręsti šią ilgalaikę problemą, bet ir pagerina gyventojų komfortą– padeda sutaupyti, leidžia įgyti daugiau nepriklausomybės nuo išorinių elektros ar šilumos tiekėjų. Visų šalies gyventojų gerovė yra ir valstybės interesas, todėl ji skiria papildomą 30 proc. paramą iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos. Ir nors nemaža dalis gyventojų vis dar dvejoja dėl šių išteklių diegimo būstuose, neabejoju, kad visi šie faktoriai dar labiau iš augins žalią energiją generuojančių daugiabučių skaičių“, – teigia V. Vrubliauskas.
Tiesa, apie tam tikrus sunkumus siekiant įtikinti gyventojus įsidiegti atsinaujinančius energijos šaltinius kalba ir su žalia energija dirbantys specialistai.
„Gyventojai į atsinaujinančių energijos šaltinių diegimą Alytuje žiūri atsargiai. Kol kas mieste turime nedaug daugiabučių, naudojančių alternatyvius energijos šaltinius. Žmonės yra mažai susipažinę su jų teikiamais privalumais ir šiek tiek prisibijo šių technologijų dėl nežinojimo, kas ir kaip bus“, – pasakoja Alytuje daugiabučių modernizaciją atstovaujančios bendrovės specialistė Rita Grigaravičienė.
Specialistė priduria, jog ateityje tikisi, kai atsiras vis daugiau pavyzdžių ir aiškumo dėl atsinaujinančių energijos šaltinių teikiamų naudų, žmonėms bus drąsiau įsidiegti juos savo daugiabutyje.
Jai pritaria ir APVA direktorius V. Vrubliauskas: „Vis dažniau girdint geruosius AEŠ diegimo pavyzdžius, informacija neturėtų trukti pasklisti iš lūpų į lūpas ir sudominti šalies gyventojus.“
*„Spinter tyrimai“ 2022 m. vasario 17-25 d. atliktas reprezentatyvus tyrimas. Jo metu buvo apklausta 1015 18-75 m. žmonių. 409 iš jų gyvena nerenovuotame senos statybos daugiabutyje, dar 216 gyvena renovuotame arba naujesnės statybos būste, o dar 390 – vieno ar dviejų butų name.
Straipsnių serija „Renovacija mažina klimato kaitą“ skaitytojus plačiau supažindins su renovacijos galimybėmis, siekiant prisidėti prie klimato kaitos mažinimo. Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti: www.betalt.lt arba telefonu 8 614 99699.