„Orlen Lietuva“ valdo strateginius Lietuvos energetikos objektus – Būtingės naftos terminalą ir Mažeikių naftos perdirbimo gamyklą.
„Susitikimas yra daugiau simbolinis apie perspektyvas, kurios yra numatytos, ir labai svarbu, kad vėlgi šita (Mažeikių – ELTA) gamykla Lietuvoje veiktų ir toliau būtų pats didžiausias mokesčių mokėtojas“, – žurnalistams ketvirtadienį teigė S. Skvernelis.
Koncerno bendrovei „Orlen Lietuva“ įgyvendinant beveik milijardo eurų vertės Mažeikių gamyklos modernizavimą, politikas nedetalizavo, ar šiam projektui įmonė siekia paramos, tačiau priminė, kad buvusi Ingridos Šimonytės Vyriausybė, pasirašiusi memorandumą, prisiėmė tam tikrus įsipareigojimus.
„Pažadai, kurie buvo įforminti susitarimu, raštišku susitarimu, jie turėtų būti įgyvendinami. Nes bendrovė iš savo pusės investavo įspūdingas sumas į Mažeikių gamyklos atnaujinimą ir technologijos keitimą iš esmės. Mūsų per tris metus Vyriausybė (…) pagal memorandumą savo įsipareigojimų neįvykdė“, – tikino S. Skvernelis.
Dar pernai rugsėjį „Orlen“ pranešė Mažeikių naftos gamykloje planuojanti investicijas į atsinaujinančią energetiką – saulės ir vėjo jėgainės, svarstė žaliojo vandenilio perspektyvas.
„Aš nenoriu detalizuoti, memorandumas yra pasirašytas ir ten konkretūs įsipareigojimai buvo priimti dviejų pusių. Logiška, kad tuos įsipareigojimus turi įgyvendinti abi pusės“, – tikino politikas, patikslindamas, kad jokie įsipareigojimai dar nėra įgyvendinti.
Anot jo, Mažeikių gamyklos projektą I. Fąfara aptars ir su premjeru G. Palucku. Ministro pirmininko susitikimas Vyriausybėje planuojamas tą patį ketvirtadienį.
„Tikrai yra galimybė matyti bendradarbiavimo kelius, kalbant tiek apie atsinaujinančios energetikos projektus, tiek (…) diskusijos apie mažųjų reaktorių – kas tai yra, kaip jie veikia, koks yra efektyvumas, nes panašu, kad įmonė iki 2025 m. savo reikmėms gali tuos projektus būti išvysčiusi“, – sakė S. Skvernelis, pridurdamas, kad grupė savo energetinėms reikmėms branduolinę technologiją vystys ne Lietuvoje.
ELTA primena, kad šią savaitę „Orlen“ grupė paskelbė strategiją, numatančią 380 mlrd. zlotų (apie 89 mlrd. eurų) vertės investicijų planą iki 2035 m. Strategija koncernas siekia kurti regiono energetinę nepriklausomybę – planuoja didinti dujų gavybos apimtis, statyti keturis jūrinio vėjo parkus, didelio masto energijos saugyklas ir įrengti mažiausiai du mažuosius atominius reaktorius.