Taip yra įsitikinęs SBA grupės prezidentas Arūnas Martinkevičius. Ketvirtadienį vykusiame Seimo Biudžeto ir finansų komiteto posėdyje jis sakė nematantis kitos išeities, kaip tik paremti verslą dėl pabrangusių energetikos išteklių.
„Priėmus sprendimą atidaryti Taivano atstovybę Lietuvoje, buvome priversti stabdyti pardavimus į Kiniją. Tai buvo labai perspektyvi rinka“, – pasakojo pasakojo A. Martinkevičius.
Anot jo, dėl to sustabdyti planai statyti vieną iš didžiausių fabrikų, kurio produkcija būtų eksportuojama į Kiniją ir JAV. Pasak verslininko, užtruko nemažai laiko, kol įmonė rado kitus pardavimo kanalus.
„Prasidėjus karui Ukrainoje, sugriuvo visa mūsų tiekimo sistema iš Rytų. Tai buvo ženklus mūsų konkurencinis pranašumas. Įdėjome nemažai pastangų, suradome kitus tiekėjus. Nežiūrint, kad turime mokėti dvigubai ar trigubai brangiau, bet mes turime įsipareigojimus prieš savo klientus“, – kalbėjo A. Martinkevičius.
Anot jo, siekiant nepalaikyti režimo koncernas turėjo uždaryti vieną iš pažangiausių fabrikų Baltarusijoje, kur dirbo 800 darbuotojų.
„Toje įmonėje uždirbti pinigai sėkmingai keliavo į Lietuvą ir buvo investuojami šalyje“, – tikino verslininkas.
Pasak jo, nėra prasmės šiuo metu vardyti, kiek jo vadovaujamai grupei pabrango elektra ir dujos: „Pabrango 10 ar 13 kartų. Mes atlikome didelį darbą – automatizavome sprendimus, kas mums leidžia geriau valdyti energetinius išteklius. Pavyko sutaupyti 10 proc.“
Pasak A. Martinkevičiaus, vienas iš klientų sutiko mokėti daugiau už lietuviškos įmonės produkciją ir prisiimti dalį išaugusių kaštų. Tačiau to esą negana.
„Klausia mūsų, ar jūsų Vyriausybė yra pasiruošusi padėti verslui. Ką aš turėčiau sakyti? Aš neturiu šiandieną jokio atsakymo. Čia klausimas yra tiesiog apie išgyvenimą. Kaip sakyčiau, mes neturime Hario Poterio burtų lazdelės, kaip kiek daugiau sumažinti tas elektros sąnaudas“, – tikino koncerno vadovas.
Jo teigimu, sveikintina, kad Vyriausybė žada lengvatinius kreditus saulės ar vėjo energetikai plėtoti. Tačiau tai yra ilgalaikiai projektai:
„Veiksmų mums reikia šiandien. Ir tikėčiausi iš Vyriausybės, na, didesnės lyderystės, didesnio ryžto veikti, jei nenori sulaukti bankrotų. Ir tada, matyt, turėsime dar didesnį biudžeto nuosmukį. Nematau šiandieną kito pasirinkimo, kaip tik skirti paramą verslui.“
A. Martinkevičius siūlo, kad, tai galėtų būti bent po 100 eurų verslui už kiekvieną elektros ar dujų megavatvalandę.
„Aš suprantu, kad biudžetas tikrai nėra auksinis, bet mes tikrai su jumis neturime kito pasirinkimo. Taip, kelias būtų kelias šiandien skolintis pinigus ir esant geresniems laikams šalies skolą mažinti“, – kalbėjo verslininkas.
Biudžeto ir finansų komiteto posėdyje dalyvavusi energetikos viceministrė Inga Žilienė sakė, kad parama verslui būtų susijusi su valstybės biudžeto išlaidomis. O už jas atsako Finansų ministerija.
Energetikos ministerija šią savaitę pristatė planą, kaip elektrą turėtų taupyti viešasis vektorius ir kokių rekomendacijų dėl jos taupymo turėtų imtis gyventojai ir verslas.
SBA įmones valdo bendrovė „SBA grupė“, turinti 33 darbuotojus. Vidutinis jų darbo užmokestis yra 7280 eurų neatskaičius mokesčių.
SBA grupei priklausančios baldų gamybos įmonės per šių metų pirmąjį pusmetį gaminių pardavė už 191,5 mln. eurų – tai 21 proc. daugiau nei tuo pat metu pernai, kai pardavimai siekė 158,4 mln. eurų.