Kiekvienas gyventojas asmeninius savo duomenis apie sukauptą stažą ir apskaitos vienetus gali sužinoti prisijungęs prie asmeninės „Sodros“ paskyros. Neseniai į jas perkelti duomenys, sukaupti iki liepos 1 d.
Į juos dėmesį atkreipęs kaunietis Rimgaudas (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinoma), su tv3.lt redakcija pasidalijo savo asmeniniais duomenimis ir domėjosi, kaip iš jų sužinoti apie būsimą pensiją.
„Maždaug įsivaizduoju, kad pensija priklauso nuo to, kaip ilgai dirbi ir kokio dydžio atlyginimą gauni arba kiek įmokų nuo jo sumoki „Sodrai“. Tačiau kaip tiksliai žinoti, kiek pinigų galiu tikėtis?“ – klausė skaitytojas.
Pensija priklauso nuo stažo ir atlyginimo
Sprendžiant iš „Sodros“ duomenų, 44 metų vyras yra sukaupęs 23 metus stažo ir 47,2 apskaitos vieneto.
Senatvės pensija apskaičiuojama kaip dviejų jos susidedamųjų dalių – bendrosios ir individualiosios – suma.
Bendrosios dalies dydis nustatomas pagal bazinės pensijos dydį (jis kasmet tvirtinamas su „Sodros“ biudžetu), atsižvelgiant į asmens įgyto stažo ir būtinojo stažo santykį. T.y. šį santykį dauginant iš galiojančios bazinės pensijos, kuri šiuo metu yra 246,21 euro.
Šiais metais būtinasis stažas vyrams yra 33 metai. Rimgaudo 23 metų stažą padalijus iš 33 ir padauginus iš 246,21 euro bazinės pensijos, gautume, kad jo pensijos bendroji dalis yra 171,6 euro.
Tuo metu individualioji pensijos dalis apskaičiuojama sukauptą apskaitos vienetų kiekį dauginant iš galiojančios apskaitos vieneto vertės (dabar – 5,7 euro). Vadinasi, skaitytojo individualioji pensijos dalis būtų 269,4 euro (47,2x5,7).
Tad, jei šiuo metu Rimgaudas išeitų į pensiją, kas mėnesį jis gautų 441 eurą (171,6+269,4) senatvės pensijos.
Bazinės pensijos ir apskaitos vieneto indeksavimas
Vis dėlto jis dar nėra sulaukęs pensinio amžiaus. Nuo 2026 m. Lietuvoje jis bus vienodas vyrams ir moterims ir sieks 65 metus. Iki to laiko būtinasis stažas padidės iki 35 metų.
Taigi, jeigu skaitytojas dar dirbs 21 metus, tai, tikėtina, sukaups iš viso 44 metus stažo (23 jau sukaupti plius 21).
Be to, jeigu kaip iki šiol kasmet jis sukaups ir vidutiniškai po 2,05 apskaitos vieneto, tai išeinant į pensiją bendra jų suma bus kiek daugiau nei 90 (47,2 jau sukaupti plius 43 ateityje).
Vadinasi, skaičiuojant šios dienos bazinės pensijos ir apskaitos vieneto verte, ateityje jis galėtų tikėtis 823,94 euro pensijos (309,52 euro bendroji dalis plius 514,42 euro individualioji dalis).
Vis dėlto kiekvienais metais tiek bazinės pensijos dydis, tiek apskaitos vieneto vertė yra indeksuojama arba didinama priklausomai nuo to, kaip šalyje didėja darbo užmokestis ir dirbančių gyventojų skaičius. Pavyzdžiui, nuo šių metų pradžios šie dydžiai kilo apie 9 proc., o kitąmet turėtų kilti kiek daugiau.
Pensijos santykis su atlyginimu
Bene paprasčiausia įvertinti, kokia pensija jūsų laukia, yra lyginant jūsų sukaupto stažo metus su būtinuoju stažo, o jūsų darbo užmokestį – su vidutiniu atlyginimu šalyje.
Jei planuojate dirbti lygiai tiek metų, koks bus būtinasis stažas (t. y. 35 metus), tuomet jūsų pensijos bendroji dalis bus lygi bazinei pensijai (kaip minėta, dabar – 246,21 euro).
Jeigu uždirbate vidutinį atlyginimą (dabar – 2000 eurų popieriuje arba 1241 euras į rankas), per vienus metus sukaupsite 1 apskaitos vienetą arba 35-is, jei dirbsite tiek metų. Tuomet individualioji dalis bus šio skaičiaus ir apskaitos vieneto sandauga (dabar – 35x5,7=199,5 euro).
Skaičiuojant pagal dabartinius dydžius, sukaupus būtinąjį stažą ir gaunant vidutinį atlyginimą, senatvės pensija būtų 445,71 euro. Tai sudarytų apie 36 proc. vidutinio atlyginimo į rankas.
„Sodros“ duomenimis, šiuo metu Lietuvoje senatvės pensiją gauna 614,5 tūkst. gyventojų.
Vidutinė senatvės pensija yra beveik 540 eurų. Tuo metu turint būtinąjį stažą vidutinė pensija siekia 574 eurus, o jo neturint – beveik 343 eurus.