pensija

Pensija

 

Tai reguliariai mokama išmoka asmeniui, pasiekusiam tam tikrą amžių arba dėl kitų priežasčių negalinčiam dirbti ir užsidirbti pragyvenimui. Pensijos sistemos yra sukurtos siekiant užtikrinti finansinį saugumą žmonėms senatvėje arba neįgalumo atveju. Pensijos dydis ir mokėjimo sąlygos priklauso nuo konkrečios šalies socialinės apsaugos ir pensijų sistemos reglamentavimo.

Pensija – vos 400 eurų, bet toliau dirba ne dėl pinigų: pasakė, dėl ko nesimėgauja poilsiu Lietuvoje

Vis daugiau Lietuvos gyventojų, net ir sulaukusių pensinio amžiaus, nusprendžia tęsti darbinę veiklą. Kas juos skatina nesitraukti iš darbo rinkos? Vieniems darbas – galimybė išlikti aktyviems, palaikyti socialinius ryšius ir neprarasti gyvenimo ritmo, kitiems – būtinybė papildyti pensiją ir užsitikrinti finansiškai stabilesnį gyvenimą. „Sodros“ duomenys rodo, kad dirbančių senatvės pensijos gavėjų skaičius kasmet auga ir 2025 m. kovo mėn. jau viršija 80 tūkst.

Jūsų pensija padidės beveik 150 eurų: štai ką reikia padaryti

Praėjusiais metais daugiau nei 200 gyventojų buvo suteiktas Garbės donoro vardas. Pasak Nacionalinio kraujo centro (NKC), visi šie asmenys nuo 1997 m. bent 40 kartų neatlygintinai aukoję kraujo, gali pretenduoti į II-ojo laipsnio pensiją, šiuo metu siekiančią beveik 150 eurų. Tiesa, pažymima, kad, siekiant gauti šį vardą bei pensiją, kraujas visus kartus turi būti aukotas neatlygintinai.
66 2025-05-04

Lietuvoje 20 metų pradirbęs Liudas negauna pensijos: „Svetima šalis labiau rūpinasi negu sava“

Net jei užsidirbai pensiją – nebūtinai gausi. Pasitaiko atvejų, kad žmonės nesugeba susitvarkyti dokumentų pensijai gauti ir be jos gyvena ne vienerius metus. O ypač, jei gyvena užsienyje ir gauna pensiją, uždirbtą kitoje šalyje. Net ir pateikę reikalingus popierius, metų metus negautos pensijos susigrąžinti nepavyks ją atgaline data „Sodra“ išmoka tik už metus. Seime jau yra projektas, kuriame siūloma metų ribą nuimti, tačiau ne visi politikai tam pritaria.

Premjeras: pensijų fondai skatinamąją subsidiją į Lietuvos gynybą investuoti bus įpareigoti nuo 2026-ųjų

Premjeras Gintautas Paluckas sako, kad valstybės metinę subsidiją prie gyventojų kaupimo gaunantys pensijų fondai ją į Lietuvos krašto apsaugos projektus investuoti bus įpareigoti nuo 2026-ųjų. Trečiadienį Vyriausybė priėmė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) siūlymus antrosios pensijų pakopos pertvarkai.  Iš pradžių siūlyta vietoje 1,5 proc.
2025-04-30

Vyriausybė pritarė antrosios pensijų pakopos pertvarkai

Vyriausybė pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) siūlymams pertvarkyti antrąją pensijų pakopą. Trečiadienio posėdyje Vyriausybė priėmė Pensijų kaupimo įstatymo projektus, kurie artimiausiu metu bus teikiami Seimui. Iš pradžių SADM siūlė vietoje 1,5 proc. užpraėjusių metų vidutinio darbo užmokesčio (VDU) dydžio valstybės subsidijos kaupiantiesiems įvesti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatą, taikomą gyventojų įmokoms. Tokiu būdu siekta sutaupyti daugiau nei 330 mln.
2025-04-30

„Sodra“ ramina: pensijų priedams pinigų užteks, nors jų ir sumažėjo

Nepaisant pastarųjų savaičių neramumų finansų rinkose, „Sodros“ Pensijų anuitetų fondas, kurio turto vertė šiemet sumažėjo daugiau kaip 10 proc., išlieka stabilus, rašoma jos pranešime žiniasklaidai. Esą saugumą užtikrina pasirinktas investavimo modelis, kuris leidžia vykdyti išmokas net ir tuomet, kai rinkos svyruoja. Fondo tvarumą taip pat sustiprina sukauptas finansinis rezervas. Pensijų anuitetų fondo investicinės ir veiklos pajamos 2024 metais buvo 7,2 mln.
2025-04-29

Arvydas Anušauskas atskleidė, kokia bus jo pensija: tiek pinigų gaus retas lietuvis

Buvęs krašto apsaugos ministras konservatorius Arvydas Anušauskas socialiniame tinkle pasidalijo įrašu apie būsimą senatvės pensiją ir sukauptas lėšas II pakopos pensijų fonde. Seimo narys nurodo, kad į „Sodrą“ per 30 metų sumokėjo apie 300 tūkst. eurų socialinio draudimo įmokų ir dabar yra sukaupęs 135-is apskaitos vienetus. Šiemet vieno apskaitos vieneto vertė yra 7,16 euro.

Dėl didesnės pensijos lietuviams dirbti neapsimoka? Paaiškino, kodėl taip yra

Daugelis gyventojų daug dirba ir siekia didesnės oficialios algos ne tik, kad patenkintų kasdienius poreikius. Be kita ko, jie tikisi, kad, sąžiningai mokėję įmokas „Sodrai“, sulaukę senatvės, gaus ir didesnę pensiją. Tačiau daugeliu atvejų taip nėra. Net visą gyvenimą dirbę už vidutinę algą ir sukaupę būtinąjį stažą, vidutinės pensijos negauna. Net valdžios institucijos pripažįsta, kad, uždirbant daugiau pinigų ir mokant daugiau įmokų, tai negarantuoja atitinkamai didesnės pensijos.

Skelbia apie nemokamas pramogas Lietuvoje: nepraleiskite progos

Vilnius pradeda įgyvendinti „Veiklių senjorų“ programą ir visi vyresni nei 60 metų vilniečiai nemokamai šešis mėnesius gali užsiimti kūrybinėmis, sportinėmis, saviugdos veiklomis ir dalyvauti socialiniame gyvenime. Pirmą kartą startuojanti programa senjorams siūlo laisvalaikio veiklų nuo sporto ir meditacijos iki kino ir tapybos.
2025-04-22

91-erių dalelių fizikos lektorę Ireną pakeitė neatpažįstamai: rezultatas stulbina

„Jei ne noras padėti jaunimui įgyvendinti jų projektus, kažin, ar tam būčiau pasiryžusi. Modelio darbas tikrai yra sunkus. Tačiau, esu įsitikinusi, ne visiems jis pagal statusą tinka“, – mintimis po fotosesijos, kurioje buvo užfiksuoti jos stiliaus pokyčiai, kalba 91 metų elementariųjų dalelių fizikos lektorė Irena Girdenienė.
2025-04-16
REKLAMA
REKLAMA

Mažiausia pensija – 1069 eurai: naudinga žinia lietuviams, gyvenantiems JK

Nuo balandžio pradžios Jungtinėje Karalystėje (JK) valstybinė arba senatvės pensija (angl. state pension) padidėjo 472 svarais sterlingų (546 eurais) per metus. Toks padidinimas yra susietas su darbo užmokesčio augimu 4,1 proc. Dabar mažiausia pensija JK yra 230,25 svaro sterlingo (266,54 euro) per savaitę arba 924 svarai (1069 eurai) per mėnesį. JK pensijos indeksuojamos pagal vadinamąją „trigubo fiksavimo“ formulę.
2025-04-15

„Sodros“ žinia: Lietuvos pensininkams – mažiau pinigų dėl Trumpo muitų

JAV prezidento Donaldo Trumpo nenuspėjami sprendimai dėl muitų, kurie griauna nusistovėjusią pasaulinę prekybą, jau atsirito ir į Lietuvą. Pensijų anuitetų fondą valdanti „Sodra“ įspėja, kad juose laikomas pensininkų turtas sumažėjo. Jeigu jis būtų išdalintas dabar, kiekvienam išeitų beveik 7 proc. mažiau pinigų nei kovo pradžioje. Iš minėto fondo pensijų anuitetus arba pensijų priedus gauna tie gyventojai, kurie kaupė pensijai II pakopoje.
180 2025-04-14

Išankstinė pensija: štai ką pataria padaryti, kad neprarastumėte pinigų

Dalis gyventojų baiminasi, kad iki senatvės pensijos darbe neišsilaikys, nes dirbti jiems jau dabar vargiai leidžia sveikata. Vis tik išankstinė pensija reikštų mažesnę senatvės pensiją, o gyventojai to nenori. Dėl to jie spėlioja, ar būtų galima toliau dirbti, bet dažniau imti nedarbingumo pažymėjimus dėl sveikatos, arba tapti bedarbiais ir metus prieš pensiją gyventi iš nedarbo išmokos. „Svarstau išeiti iš darbo, nes jau sveikata nebeleidžia normaliai dirbti.
2025-04-05

Piktinasi pensijų pokyčiais: jei sveikas ir įgalus, tai savo pinigų nevertas?

Šiuo metu yra planuojama keisti II pensijų pakopą, t. y. automatiškai neįtraukinėti žmonių į kaupimą, 1,5 metų leisti iš kaupimo apskritai pasitraukti, atsiimti sukauptus pinigus ar bent jų dalį. Vis tik pensininkai naujais siūlymais nėra patenkinti, kadangi pateiktos sąlygos kelia daug klausimų. II pensijų pakopos reformos ėmėsi ir įstatymo pakeitimus registravo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Vėliau jie bus pateikti svarstyti Seimui.
2025-04-04

Sužinokite, kiek pinigų galėsite pasiimti iš pensijų fondo

Šią savaitę Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pristatė naujausius siūlymus, kaip keisti pensijų kaupimą antrojoje pensijų pakopoje ir sukauptų pinigų atsiėmimą. Tačiau ne visiems gyventojams aišku, kiek tiksliai pinigų bus galima pasiimti. Į naujienų portalą tv3.lt kreipėsi skaitytojas Tadas. Vilnietis kartu su šeima planuoja pirkti butą. O fonduose sukauptą turtą norėtų išsiimti ir panaudoti kaip pradinį įnašą paskolai.
2025-04-02

Beveik 4 tūkst. eurų prezidentinę pensiją gausiantis Nausėda susirūpino paprastomis pensijomis

Šalies vadovas, naudodamasis konstitucine įstatymų leidybos iniciatyvos teise, teikia derinti su institucijomis ir visuomene Socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisas, rašoma Prezidento kanceliarijos pranešime žiniasklaidai. Šiuo metu įstatymas numato, kad kadenciją baigusiam Gitanui Nausėdai, kaip ir kitiems buvusiems prezidentams, iki mirties bus mokama Respublikos Prezidento valstybinė renta. Jos dydis yra 38,79 proc. prezidento darbo užmokesčio dydžio per mėnesį.
219 2025-04-02

Iveta Pigagienė. Siūlomi 2-osios pensijų pakopos pakeitimai – jau ant Seimo stalo: lankstu, bet trumparegiška

Tai, kad valstybė planuoja ir toliau kaupiantiems 2-oje pensijų pakopoje skirti 1,5 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio, yra reikšminga paskata kiekvienam kaupiančiajam ilguoju laikotarpiu. Mūsų skaičiavimais, minimalų atlyginimą gaunantis gyventojas dėl valstybės paskatos gali sukaupti net dvigubai daugiau, o vidutinį atlyginimą gaunančio dalyvio turtą valstybės paskata gali padidinti net trečdaliu.

„Sodra“ perskaičiavo stažą ir apskaitos vienetus: pasitikrinkite, kokia pensija laukia

Kiekvienas gyventojas, prisijungęs prie asmeninės „Sodros“ paskyros, gali sužinoti savo sukauptą draudimo stažą ir apskaitos vienetus. Nuo šių dydžių priklauso, kokia senatvės pensija jums bus skirta baigus darbinę karjerą. Sukauptą pensijų draudimo stažą ir apskaitos vienetus kiekvienam gyventojui „Sodra“ perskaičiuoja du kartus per metus. Šią savaitę ji skelbia naujausius kiekvieno dirbančio gyventojo duomenis.
52 2025-04-01

Ministrė: savarankiškas pensijų kaupimas kels daugiau pasitikėjimo sistema

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai (SADM) siūlant nuo 2026 metų atsisakyti automatinio gyventojų įtraukimo į antrąją pensijų pakopą, ministrė Inga Ruginienė sako, kad savarankiškas kaupimas kels daugiau pasitikėjimo sistema.
2025-03-31

Ministrė paaiškino, kas bus daroma dėl pensijų kaupimo ir pinigų atsiėmimo

Pirmadienį Socialinės apsaugos ir darbo ministerija oficialiai registravo įstatymų pataisas, kuriomis numatoma pakeisti pensijų kaupimo II pakopos fonduose ir sukauptų pinigų atsiėmimo tvarką. Ministrė Inga Ruginienė žurnalistams paaiškino, kokie pagrindiniai dalykai pasikeitė, palyginti su pradiniu pasiūlymu, pristatytu šių metų pradžioje. „Nuo metų pradžios intensyviai dirbome, konsultavomės su specialistais, socialiniais partneriais ir parengėme įstatymų keitimo projektus.
2025-03-31

Artėja pensija, bet dar dirbate? Išeidami iš darbo nepraraskite pinigų

Ne visi gyventojai, sulaukę pensinio amžiaus, skuba mėgautis užtarnautu poilsiu. Dalis jų nusprendžia toliau dirbti, tačiau baiminasi, dar darbdavys gali juos atleisti. Vis tik darbo teisės specialistai pažymi, kad vyresnius darbuotojus saugo Darbo kodeksas, o išėjus iš darbo jiems priklauso ir išeitinė. Portalo tv3.lt skaitytoja Vitalija pasakojo, kad už poros mėnesių sulauks pensinio amžiaus. „Šiuo metu dirbu virėja. Į pensija turėčiau išeiti gegužę.

Pensijų didinimas Lietuvoje: aiškėja, kiek pinigų gali pridėti jau nauja valdžia

„Sodros“ pensijos ir kai kurios kitos išmokos kiekvienais metais yra didinamos atsižvelgiant į tai, kiek darbuotojų dirba, kiek jie uždirba ir sumoka įmokų. Kitaip tariant, žiūrima į darbo užmokesčio didėjimą ankstesniais metais ir prognozes ateičiai. Kaip tik šią savaitę Finansų ministerija paskelbė naujausią šalies ekonominės raidos scenarijų. Jame ir numatytos prognozės apie darbo užmokesčio fondo pokyčius artimiausiais metais.

Kas mirties atveju nutinka su pinigais, sukauptais pensijų fonduose?

Antros ir trečios pakopos pensijų fonduose sukauptos lėšos yra paveldimos, ir gali užtikrinti finansinę naudą ne tik mums, bet ir mūsų artimiesiems, rašoma pranešime žiniasklaidai. Ką daryti, kad pensijų kaupimas būtų maksimaliai naudingas, ir kokios galimybės atsiveria pasirinkus tęsti kaupimą net išėjus į pensiją, pasakoja „Luminor investicijų valdymas“ vadovė Loreta Načajienė.
2025-03-18

63-ejų Zita nusprendė išeiti į išankstinę pensiją: priežastis nustebino visus

„Dėl savanorystės – net į išankstinę pensiją. Tokia istorija galėtų priminti knygos ar filmo scenarijų, tačiau tai nutiko čia pat – Lietuvoje. 63-ejų Zita Šarkienė daugiau nei dvidešimtmetį kūrė sėkmingą karjerą turto valdymo srityje, tačiau vieną dieną nusprendė kardinaliai pakeisti savo gyvenimą ir tapti savanore. „Reakcijų buvo visokių“, – juokiasi pašnekovė. Visgi dabar ji atvira: jei būtų turėjusi galimybę, tokiam sprendimui būtų ryžusis ir anksčiau.
2025-03-17

Piktinasi per mažomis pensijomis: pasakė, kada ir kur galima kreiptis dėl jos perskaičiavimo

Prekėms ir paslaugoms brangstant, gyventojai skundžiasi, kad išgyventi iš fiksuotų išmokų darosi vis sunkiau. Žmonės skaičiuoja, kad pensijos pragyvenimui neužtenka, todėl norėtų, kad „Sodra“ jas perskaičiuotų ir padidintų. Pensininkė Audronė iš Vilniaus pasakojo, kad šiuo metu jos pensija siekia 600 eurų. „Šios sumos vos pakanka pragyvenimui. Ypač sunku pragyventi žiemą, kai už šildymą tenka brangiau mokėti. Pasikalbu ir su draugėmis, kaimynėmis.

Piktinasi, kad nuo algos nuskaičiuoja 40 eurų: sukaupti pavyks ne pensijai, o tik karstui?

Gyventojai nekantriai laukia, kol bus pakeisti įstatymai ir jie galės atsiimti sukauptus pinigus antroje pensijų pakopoje. Tačiau tokių permainų ne visi gali laukti. Pavyzdžiui, sergantiems žmonėms pinigų reikėtų čia ir dabar. Portalo tv3.lt skaitytojas Ignas skundėsi, kad niekaip negali sustabdyti kaupimo antroje pensijų pakopoje. „Visi tik žada, kad netrukus galėsiu atsisakyti kaupimo, tačiau kol kas ir toliau kiekvieną mėnesį nuo atlyginimo man atskaito 40 eurų.

Planuoja keisti pensijų indeksavimo tvarką: kiek pinigų pridės papildomai?

Kiekvienų metų pradžioje senatvės ir kitos pensijos yra indeksuojamos arba didinamos atsižvelgiant į kelis skirtingus rodiklius. Tačiau dabar galiojančią tvarką planuojama keisti. Atitinkamo įstatymo projektas yra įtrauktas į Seimo pavasario sesijos darbų programą, kuriai dar turės pritarti parlamentas. Prezidento teikimu į programą įtrauktas Socialinio draudimo pensijų įstatymo 8 str., kuris ir numato pensijų indeksavimo tvarką, pataisų svarstymas.
2025-03-07

Ruginienė: apklausa rodo, kad gyventojai staiga nepaimtų pinigų iš pensijų fondų

BNS pirmadienį paskelbtai visuomenės apklausai atskleidus, kad keturi iš dešimties pensijai antrojoje pakopoje kaupiančių Lietuvos gyventojų būtų linkę iš fondų išsiimti dalį lėšų, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė sako, jog tai rodo, kad leidus pinigus atsiimti pensijų kaupimo sistema nesugriūtų.  Pasak jos, tyrimas taip pat atskleidžia, kad žmonės Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) pasiūlyto pensijų kaupimo pokyčių laukia.
2025-03-03

Kaupė pensijai, bet numirė jos nesulaukus: nedarykite šios klaidos, kitaip prarasite pinigus

Mirus žmogui, artimieji turi 3 mėnesius, per kuriuos turi kreiptis dėl palikimo. Tą padarius vėliau, gali kilti įvairių teisinių problemų. Tačiau nutinka ir taip, kad palikimo žmonės neatsiima ir keletą metų. Dėl to gali kilti problemų atsiimant pinigus, kuriuos velionis kaupė pensijai. Būtent taip nutiko ir portalo tv3.lt skaitytojai Miglei. Ji mamos neteko prieš 8 metus, bet taip ir neatsiėmė antroje pensijų pakopoje sukauptų mamos pinigų.

Pensijų fondai pateikė Vyriausybei siūlymą dėl II pakopos pensijos pinigų, sureagavo Gitanas Nausėda: „Čia ne turgus“

Pensijų fondai griebiasi paskutinio šiaudo – Vyriausybei svarstant leisti žmonėms atsiimti pinigus iš antros pakopos, fondų valdytojai bando Vyriausybę savotiškai papirkti ir perkalbėti nuo šio žingsnio. Mainais siūlo savotišką sandėrį – žmonių pinigus jie investuos ne ten, kur ekonomiškai naudingiausia, o į Lietuvos įmones ir gynybos infrastruktūrą. Valdžia aiškina, kad ir dabar fondų valdytojai laisvai galėjo ir gali investuoti į Lietuvos įmones, tačiau to nedarė.

Pasitikrinkite, kada gausite pinigus: skelbia, kada kovą mokės pensijas ir išmokas

Penktadienį „Sodra“ praneša, kada pensijas ir įvairias išmokas gyventojams mokės kovo mėnesį. Taigi, kada gyventojams pinigai bus pervesti į sąskaitas arba kada juos pristatys į namus? Išmokų mokėjimas kovą Sergantiems arba sergančius prižiūrintiems ir dėl to laikinai nedarbingais esantiems gyventojams ligos išmoka sumokama per 17 darbo dienų nuo visų dokumentų ir duomenų pateikimo. Vidutinė ligos išmoka yra 50,4 euro per dieną, arba apie 1058,4 euro per mėnesį. Šią išmoką gauna 80 tūkst.
2025-02-28

Vyriausybėje – siūlymas Seimui nesvarstyti jo narių pataisų dėl pensijų kaupimo

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo Vyriausybei nepritarti Seime pradėtų svarstyti įvairių parlamentarų parengtų pataisų, susijusių su pensijų kaupimo sistemos pakeitimais. Ministerija siūlo sulaukti jos ruošiamų pataisų paketo. Tokią išvadą Seimui trečiadienį svarstys Vyriausybė. Ministrė Inga Ruginienė yra pažadėjusi ministerijos rengiamus pasiūlymus Seimui teikti pavasario sesijoje.
2025-02-26

Išankstinę pensiją renkasi ir nerandantys darbo, ir nenorintys dirbti: per mėnesį gauna daugiau nei 500 eurų

Vyresni gyventojai, kurie nebenori dirbti arba tiesiog negali susirasti darbo, eina į išankstinę pensiją. „Sodra“ skaičiuoja, kad išankstinės pensijos gavėjų daugėja, o šios pensijos dydis siekia daugiau nei 500 eurų. Portalo tv3.lt skaitytoja Ramunė pasakojo, kad neseniai išėjo į išankstinę pensiją. „Neseniai praradau darbą, ieškojau kito. Tačiau vietoje darbo nusprendžiau pasirinkti išankstinę pensiją.

Minimali pensija Lietuvoje: kaip keis mažiausias išmokas ir priemokas pensininkams

Sausį mūsų šalyje buvo daugiau kaip 80 tūkst. gyventojų, kurių senatvės pensija nesiekė 450 eurų per mėnesį arba 15 eurų per vieną dieną. Tokiems gyventojams priklauso priemokos prie pensijos. Turintiems būtinąjį stažą ir jo neturintiems priemokos skaičiuojamos skirtingai. Tačiau nauja valdžia žada, kad galiausiai priemokos bus panaikintos, o visos pensijos bus pakeltos iki minimalios sumos, reikalingos minimaliam pragyvenimui.
2025-02-17

Gyventojai skundžiasi, kad pensijos pamažėjo, tačiau „Sodra“ tikina priešingai – žada daugiau pinigų

Pensijų gavėjai tikėjosi, kad šiais metais jų pajamos padidės. Juk pensijos buvo indeksuojamos – didinamos. Tačiau neįgalumo pensijas gaunantys žmonės suskaičiavo, kad jų pensijos sumažėjo – kai kurie gauna net 100 eurų mažiau. Tuo metu „Sodra“ tikina, kad keitėsi įstatymai ir dabar gyventojų pensijos skaičiuojamos kitaip. Gyventojai socialiniame tinkle dalijosi, kiek jiems didėjo arba sumažėjo neįgalumo pensija. „Nesuprantu, vasarį mano neįgalumo pensija sumažėjo 100 eurų.
2025-02-17

Kiek iš tikrųjų pensijos padidėjo nuo metų pradžios: pinigų vėl neprimokėjo?

Politikai ir valdininkai kiekvienais metais žada, kad pensijos padidės vis daugiau ir daugiau. Tačiau, panašu, kad nei pernai, nei šiemet visi duoti pažadai neįgyvendinami. „Sodra“ iš gyventojų ir verslo surenka šimtais milijonų eurų daugiau nei išmoka pensijų ir kitų išmokų. Tačiau, net ir esant didžiuliam pinigų pertekliui, pensininkams neišmokama tiek, kiek pažadama.
2025-02-15

Kiek iš tiesų Lietuvoje gera gyventi? Būsimų pensininkų laukia sunkūs laikai

Nors tyrimai rodo, kad Lietuvos gyventojai yra tarp 20 laimingiausių tautų pasaulyje, o jaunimas – patys laimingiausi, akis bado šalies skauduliai: nelygybė, nykstantys kaimai, mažėjantis gyventojų skaičius. Greitai išspręsti šias problemas yra be galo sunku, tačiau pradėti gerinti gyvenimą galima imantis kelių esminių darbų.

„Sodra“ praneša apie pensijų pokyčius: jos padidintos, bet dalis gyventojų gaus mažiau pinigų

Vasarį padidėjo išankstinės senatvės pensijos, šalpos, nukentėjusiųjų asmenų, mokslininkų, pareigūnų ir karių pensijos, pirmojo ir antrojo laipsnio valstybinės pensijos, praneša „Sodra“. Vis dėlto, ji atkreipia dėmesį, kad kai kurie gavėjai vasarį gali gauti mažesnes nei sausį išmokėtas sumas. Taip nutiks dėl skirtingos pensijų ir priemokų mokėjimo tvarkos – nors pačios pensijos padidėjo, jų mokėjimo grafikas lemia, kad vasario išmokos gali būti mažesnės nei sausį.
2025-02-06

„Sodra“ paaiškino, kaip apskaičiuoja pensijas ir kaip jas didino nuo sausio – pasitikrinkite

Sausį „Sodra“ išmokėjo po indeksavimo padidintas senatvės pensijas. Vasarį pensijų mokėjimas prasidės 7 d. ir tęsis iki 26 d. Gyventojai dažnai domisi: ar pensija buvo padidinta teisingai? Kodėl po indeksavimo pensijos dydis būtent toks? Kiekvieno žmogaus pensijos padidėjimas yra individualus ir gali būti įvairių aplinkybių, dėl kurių žmogaus pensija padidėja ne tiek, kiek nurodoma viešai skelbiamoje informacijoje, informuoja „Sodra“. Vis dėlto yra bendri principai, kuriuos žinant daugel...
2025-02-04

Pensijų permainos: įvertino, kam iš tikrųjų naudingos siūlomos naujovės

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija parengė pasiūlymus dėl antrosios pensijų pakopos sistemos. Ministerija siūlo keisti, tobulinti sistemą, o tiems, kuriems pakeitimai nepatiks – leis iš jos pasitraukti, atsiimant sukauptus pinigus. Ministerija siūlo atsisakyti dabar taikomo automatinio gyventojų įtraukimo į antrąją pensijų pakopą. Įmokoms į antrąją pensijų pakopą būtų taikoma gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata, tačiau būtų panaikinta dabar mokama priemoka iš valstybės biudžeto.
2025-02-03

Norite didesnės pensijos? Privalėsite „Sodrai“ pateikti įrodymus apie darbo stažą

Daugelis gyventojų prašymus pensijai pateikia iš anksto. Tačiau vien tik prašymų neužtenka, žmonės įgiję darbo patirties iki 1994 metų privalo pateikti ir senas darbo knygeles. Vis dėlto gyventojai baiminasi, kad surinkusi jų darbo knygeles „Sodra“ jas gali pamesti. Apie tai jie diskutavo socialiniame tinkle. „Jau netrukus išeisiu į pensiją. „Sodrai“ pristačiau seną darbo knygelę. Ji suskaičiavo darbo stažą ir knygelę pasiliko, man neatidavė.
2025-02-03

Ruginienė: per langą išsiimant antroje pakopoje sukauptus pinigus GPM mokėti nereikėtų

Praėjusią savaitę Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pristatė pasiūlymus, kaip būtų galima nutraukti pensijos kaupimą antroje pakopoje ir kiek iki nutraukimo sukauptų pinigų būtų galima atsiimti. Ministerijos siūlymu, jei per metų trukmės pasirinkimo langą žmogus neišsiimtų visų pinigų, vėliau būtų įvairių ribojimų.
2025-02-02

DIENOS PJŪVIS. Pensijų kaupimo reforma: kiek ir kada žmonės galėtų atgauti pinigų?

Ketvirtadienį Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pristatė pasiūlymus, kaip būtų galima nutraukti pensijos kaupimą ir kiek iki nutraukimo sukauptų pinigų būtų galima atsiimti. Apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja Seimo nariai Algirdas Sysas ir Linas Kukuraitis. LAIDĄ „DIENOS PJŪVIS“ RASITE STRAIPSNIO PRADŽIOJE.

Prastos žinios būsimiems pensininkams: štai kaip valdžios užmojus sumalė į miltus

Lietuvoje gilėjant demografinei duobei, valdantieji žada išmokomis, priedais ir kitomis piniginėmis paskatomis gerinti sąlygas planuoti vaikus. Ekspertai atšauna, kad politikų pažadai – beverčiai, nes papildomi pinigai gimdyti neskatina. Valstybės duomenų agentūros duomenimis, pernai Lietuvoje gimė 18,7 tūkst. vaikų – tai mažiausias skaičius nuo nepriklausomybės atkūrimo. Tuo metu mirė dvigubai daugiau žmonių – 37,4 tūkst.

Kaupė pinigus pensijai, bet jos nesulaukė: ramina, kad visus pinigus atiduos artimiesiems

Gyventojai, kaupiantys pinigus antroje pensijų pakopoje, kartais senatvės taip ir nesulaukia. Jų mirties atveju, sukauptus pinigus paveldi artimieji. Tačiau žmonės baiminasi, kad atgaus ne visą sukauptą sumą. Į portalą tv3.lt kreipėsi vilnietė Živilė. Ji pasakojo, kad neseniai palaidojo vyrą. „Tvarkausi paveldėjimo reikalus, vyras kaupė pinigus antroje pensijų pakopoje, tačiau pensijos taip ir nesulaukė. Jis ten sukaupė kelis tūkstančius eurų.
2025-01-27

Darbo stažas ir pensija: paaiškino, kodėl vieni gauna daugiau pinigų, o kiti – visai negauna

Kas yra minimalus ir būtinasis darbo stažas, kuo jie skiriasi ir kaip nuo jų priklauso pirmos pakopos pensijos dydis, portalui tv3.lt yra komentavusi „Luminor investicijų valdymas“ vadovė Loreta Načajienė. Visų pirma, per visą darbuotojo karjerą iki išėjimo į pensiją sukauptas darbo stažas reikalingas tam, kad būtų galima įvertinti, ar asmuo apskritai pretenduoja į pirmos pakopos – vadinamąją „Sodros“ pensiją, rašoma pranešime spaudai.
100 2025-01-26

Žadėtos padidintos pensijos negavo: štai kodėl teks laukti ilgiau

„Sodra“ dar pernai skelbė, kad šiemet pensijų gavėjams mokės daugiau pinigų. Vis tik šiemet ne visi gyventojai sulaukė didesnių pensijų. Tuo metu „Sodra“ atkreipė dėmesį, kad sausį didesnės pensijos priklauso ne visiems. Su panašia situacija susidūrė ir naujienų portalo tv3.lt skaitytojas vilnietis Romas, kuris pasakojo, kad pernai išėjo į išankstinę pensiją. „Turiu sveikatos problemų, o darbas iš dalies fizinis. Todėl tiesiog nebepatempiau. Į pensiją išėjau anksčiau“, – pasakojo vyras.
2025-01-24

Pensininkams pridėjo mažiau pinigų: kam atiteks jiems neišmokėtos sumos?

Pernai gyventojams mokėtos mažesnės pensijos, negu visą laiką buvo žadėta. Dėl to gyventojų sąskaita buvo sutaupyta milijonai eurų. Daugelis žmonių vargiai sulauks papildomų neišmokėtų pinigų, tačiau kai kurie dar gali kreiptis, kad jų pensijos būtų perskaičiuotos kitaip. Neišmokėta apie 60 mln. eurų Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, „Sodra“, taip pat politikai džiaugėsi ir žadėjo, kad 2024 m. vidutinė senatvės pensija padidės iki 605 eurų.
489 2025-01-22

Pensija nuo sausio: kaip žinoti, ar gerai perskaičiavo, o kada kreiptis į „Sodrą“?

Nuo metų pradžios senatvės pensijos ir kai kurios kitos išmokos buvo perskaičiuotos. Gyventojai nežino, kaip tiksliai tai buvo padaryta, nes sprendimų ar pavienių skaičiavimų dėl išmokų indeksavimo niekas negavo. Tiesiog žmonėms buvo pervesta arba pristatyta kitokia pinigų suma, nei ta, kurią jie kas mėnesį gavo praėjusiais metais. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija aiškina, kad pasitikrinti, ar pensija perskaičiuota teisingai, galima prisijungus prie interneto.
72 2025-01-21

Štai ką reikia daryti mirus artimajam: nepraleiskite svarbių išmokų

Mirus žmogui jo artimieji ar įmonės gali pretenduoti į įvairias išmokas. Vienkartinė finansinė parama skiriama faktiškai mirusįjį palaidojusiam asmeniui arba įmonei. „Sodros“ išmokos, kurios nebuvo išmokėtos mirusiajam, išmokamos paveldėtojams, rašoma Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos interneto svetainėje.
2025-01-16
Į viršų