• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gyventojai turimą būstą parduoda dėl įvairių priežasčių. Tačiau nekilnojamo turto (NT) specialistai prieš pardavimą siūlo pasidomėti mokestine tvarka. Kai kuriais atvejais pardavus būstą teks susimokėti mokesčius Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI). NT brokeris vardija išimtis, kaip šių mokesčių išvengti.

Gyventojai turimą būstą parduoda dėl įvairių priežasčių. Tačiau nekilnojamo turto (NT) specialistai prieš pardavimą siūlo pasidomėti mokestine tvarka. Kai kuriais atvejais pardavus būstą teks susimokėti mokesčius Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI). NT brokeris vardija išimtis, kaip šių mokesčių išvengti.

REKLAMA

NT brokeris Ignas Zabarauskas socialiniame tinkle pasidalijo kliento istorija ir įspėjo, kad toks paprastas veiksmas, kaip gyvenamosios vietos deklaravimas, gali atnešti nuostolių.

„Klientas turėjo butą, kuriame gyveno apie 5 metus ir ten tvarkingai deklaravo savo šeimos gyvenamąją vietą. Vėliau nusprendė, kad butas jiems kiek per mažas. Finansinės galimybės leido ir jie įsigijo kitą būstą neparduodami senojo, tačiau su mintimi, kad kai persikraustys, ramiai parduos senąjį.

Įsigiję naują būstą tvarkingai iš senojo buto gyvenamosios vietos deklaraciją perkėlė į naująjį. Atrodytų viskas kaip ir tvarkingai ir teisingai padaryta? Tačiau ne visai. Kaip sakoma, velnias slypi detalėse ir jis pasirodė nusprendus parduoti senąjį nereikalingą būstą“, – pasakojo NT brokeris.

REKLAMA
REKLAMA

I. Zabarauskas paaiškino, kad tuomet ir susitiko su klientu.

„Kai jis papasakojo savo planus, iš karto turėjau jį nuliūdinti, kad pardavus senąjį butą jis turės susimokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM). Kyla klausimas, kodėl?

REKLAMA

Nes šiuo metu gyventojų pajamų mokesčio įstatymas yra toks, kad jei turtas nebuvo išlaikytas 10 metų jo savininkas privalės mokėti 15 proc. mokestį nuo turto pirkimo ir pardavimo skirtumo“, – aiškino NT brokeris.

Kada mokesčio mokėti nereikia?

Tačiau I. Zabarauskas išskyrė išimtį, kada šio mokesčio mokėti nereikia.

„Jeigu žmogus pastaruosius 2 metus iki turto pardavimo deklaravo tame būste gyvenamąją vietą. 

REKLAMA
REKLAMA

Šio mokesčiu norima apmokestinti NT spekuliantus, bet su išlygomis siekiama išgelbėti tuos, kurie keičia turtą dėl gyvenimiškų priežasčių. Tačiau šiuo atveju mano klientas neatitinka nei vienos iš šių lengvatų ir yra laikomas NT spekuliantu, nors taip iš tikrųjų nėra“, – komentavo I. Zabarauskas.

Jis atkreipė dėmesį, kad klientas padarė klaidą per greitai pakeitęs deklaracijos vietą.

„Nors deklaruota gyvenamoji vieta sename bute buvo daugiau nei 5 metus, tačiau per anksti pakeista deklaracijos vieta tarsi nubraukė šiuos metus ir tai kardinaliai pakeitė kliento būsto pardavimo planus. O į individualius situacijos paaiškinimus VMI purto galvą ir pirštu bedą į įstatymą“, – teigė NT brokeris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

I. Zabarauskas portalui tv3.lt pasakojo, kad problema išsispręstų, jeigu žmogus šeimos gyvenamąją vietą vėl deklaruotų sename bute.

„Tačiau tai dar ne viskas, pardavęs seną būstą, per metus jis turėtų įsigyti kitą. Tik tokiu atveju jam nereikės mokėti 15 proc. GPM mokesčio“, – problemos sprendimą būdą siūlė NT brokeris.

Jis tikino, kad gyvenamosios vietos deklaravimas yra atsakingas veiksmas.

„Žmonės galvoja, kad ją gali deklaruoti bet kur. Norėdami gauti vietą darželyje, ją deklaruoja pas draugą, norėdami gauti stovėjimo vietą, deklaruoja pas mamą ir t.t. O kai tenka mokėti GPM ir žmogus neatitinka lengvatų sąlygų, tada ir kyla problemų.

REKLAMA

Dažnai panašios problemos iškyla norint parduoti būstą. Todėl būtina neskubėti, pasikonsultuoti ir tik tada priimti sprendimą, pavyzdžiui, parduoti būstą“, – įspėjo I. Zabarauskas.

Kada ir kiek reikia sumokėti?

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė patvirtino NT specialisto pastebėjimus.

„Gyventojai pajamų deklaracijas ir GPM mokestį privalo kasmet susimokėti iki gegužės 2 d.

„Mokestį privalo mokėti gyventojai, kurie nuosavybėje neišlaikė būsto 10 metų ir nusprendė jį parduoti. Skirtumas tarp NT pardavimo ir jo įsigijimo bei susijusių privalomų mokėjimų apmokestinamas 15 proc. tarifu.

REKLAMA

Taip pat svarbu žinoti apie išimtis. Jeigu iki būsto pardavimo žmogus jame buvote deklaravęs savo gyvenamąją vietą bent 2 metus, teikti deklaracijos ir GPM mokėti nereikės. Taip pat jei gyvenamąją vietą parduotame būste buvo deklaravęs trumpiau nei 2 metus, tačiau po jo pardavimo per 1 metus įsigyjate kitą ir savo gyvenamąją vietą deklaruoja naujame būste – pajamų deklaracijos teikti ir mokesčio mokėti irgi nereikia“, – komentavo VMI specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu būstas parduodamas už 100 tūkst. eurų, GPM mokestis sieks 15 tūkst. eurų.

NT pardavimo sandorių skaičius smuko

Po kovą fiksuoto nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkos suaktyvėjimo antrasis šių metų pavasario mėnuo nebuvo toks rezultatyvus NT sandoriais, skelbia Registrų centras.

Per pirmuosius keturis šių metų mėnesius Lietuvoje įregistruota 35,6 tūkst. NT objektų – 18 proc. mažiau nei praeitų metų sausio–balandžio mėnesiais, kai buvo įregistruota 43,2 tūkst. NT objektų. Vien tik per balandį įregistruota 9,9 tūkst. NT objektų, arba 13 proc. mažiau nei pernai balandį (11,5 tūkst.) ir 8 proc. mažiau nei šių metų kovą (10,7 tūkst.).

REKLAMA

„Kaip galima matyti iš rezultatų, kovo mėnesio kilstelėjimas balandžio mėnesį neprasitęsė. Pirmąjį pavasario mėnesį matytas rinkos pakilimas kol kas nevirto tendencija ir balandį jau buvo sugrįžta prie žiemą matytų skaičių. Panašu, kad rimtesnio NT rinkos atsigavimo dar reikės palūkėti“, – teigia Registrų centro duomenų analitikas Paulius Rudzkis.

REKLAMA

Šiemet visoje šalyje įregistruota 10,2 tūkst. butų pardavimų – 10 proc. mažiau nei prieš metus, kai per pirmus keturis mėnesius buvo įregistruota 11,3 tūkst. butų pardavimų. Vien tik per šių metų balandį įregistruota 2,8 tūkst. butų sandorių, arba 3 proc. mažiau nei 2022 metų balandį ir 7proc. mažiau nei šių metų kovą.

Vilniuje šiemet įregistruota 3,5 tūkst. butų pardavimų, arba 17 proc. mažiau nei prieš metus, Kaune – beveik 1,5 tūkst. (3,5 proc. daugiau), Klaipėdoje – beveik 900 (3 proc. mažiau).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 Per pirmus keturis šių metų mėnesius Lietuvoje taip pat įregistruota 3,2 tūkst. individualių gyvenamųjų namų pardavimų – 26 proc. mažiau nei pernai sausį–balandį, kai buvo įregistruota 4,3 tūkst. namų pardavimų. Vien tik per šių metų balandį įregistruota beveik 900 namų pardavimų, arba 25 proc. mažiau nei pernai balandį ir  10 proc. mažiau nei šių metų balandį.

 Šiais metais visoje šalyje taip pat įregistruota 16,9tūkst. žemės sklypų savininkų pasikeitimų – 20 proc. mažiau nei 2022 metų sausį–balandį, kai buvo įregistruota 21,2 tūkst. žemės sklypų sandorių. Vien tik per balandžio mėnesį įregistruota 4,7 tūkst. žemės sklypų sandorių, arba 18 proc. mažiau nei pernai balandį ir 7 proc. mažiau nei šių metų kovą.

Jei butas pirktas iš darbo pajamų - visi mokesčiai yra sumokėti ir yra neregėtai įžūlu nutaisius nekaltas akytes reikalauti sumokėti dar kartą. Tai - ne sąžinės reikalas, o būsimas ieškinys Konstituciniam teismui dėl sukčiavimo ir pinigų prievartavimo iš LR piliečių.
valtybeje, nera ka dalytis..
Baisu kokia valstybe
Baisu kokia valstybe
Jau penki metai kai paveldejau sena troba kaime. O dabar turiu laukti dar penkis metus, kad butu dešimt metu ? Uz ka as turiu moket valstybei? Kai paveldejau, tai buvo viena kaina, o dabar viskas pabrango. Tai ar as turiu parduot uz sena kaina ? Absurdas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų