Po to, kai 2022 m. vasarį Rusija pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą, ES ir kitose valstybėse buvo įšaldyti šimtų milijardų JAV dolerių vertės Rusijos centrinio banko turto.
Dabar galimybė visiškai konfiskuoti Rusijos turtą ar bent už jį gautas palūkanas yra aptarinėjama Jungtinėse Valstijose, Jungtinėje Karalystėje ir Europos Sąjungoje.
Apie būtinybę konfiksuoti rusų pinigus užsimena ne tik didžiosiosios valstybės sąjungininkės, bet ir pati Lietuva.
Be to, pasigirdo siūlymų šias lėšas perduoti Ukrainai, o tai padaryti ragina ir pačios Ukrainos atstovai.
Rusų propagandistai netyla ir griebėsi grasinimų
Rusų naujienų portalas „News.ru“ skelbia, kad esą Europos Sąjunga sutinka skirti Ukrainai 90 proc. palūkanų, kurios susikaupė dėl šiuo iki šiol įšaldytų rusams priklausančių lėšų.
Portale, be kita ko, cituojamas Lietuvoje viešėjęs Vokietijos kancleris Olafas Scholzas, kuris, kaip rašoma, patvirtino, jog didžioji dalis tų lėšų galėtų būti panaudotos Ukrainos gynybos reikmėms.
Tačiau Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas užsiminė, kad Maskva galėtų konfiskuoti užsienio turtą Rusijoje, jei būtų imtasi veiksmų konfiskuoti Rusijos turtą užsienyje.
„Savaime suprantama, kad Rusija pasitelks teisines priemones ir visapusiškai gins savo interesus“, – interviu Rusijos žiniasklaidai sakė D. Peskovas.
Jis taip pat perspėjo, kad jei Rusijos turtas bus paliestas, Vakarai esą gali prarasti kitų užsienio investuotojų pasitikėjimą.
„Patikimumas dėl kvailo, neapgalvoto sprendimo dingsta per naktį“, – dviprasmiškai grasino propagandistas.
G-7 pozicija šiuo klausimu nėra vieninga
Tuo metu „Financial Times“ pastebi, kad rusų turto konfiskavimo klausimas skaldo išsivysčiusios ekonomikos šalių klubą (G-7).
Tiesa, JAV prezidento Joe Bideno administracija, kaip ir Kanada, kai kurie Jungtinės Karalystės vyriausybės nariai, o ypač jos užsienio reikalų sekretorius Davidas Cameronas, parėmė raginimus konfiskuoti turtą.
Tačiau tokios valstybės kaip Japonija, Prancūzija, Vokietija, Italija ir pati ES išlieka atsargios, todėl klausimas, pasak portalo, atsidūrė aklavietėje.
„Reuters“ naujienų agentūros teigimu, apie 70 proc. viso Vakaruose įšaldyto Rusijos turto laikoma Belgijoje esančiame centriniame vertybinių popierių depozitoriume „Euroclear“.
Būtent šioje finansų įstaigoje yra laikoma 190 mlrd. eurų (204,67 mlrd. JAV dolerių) vertės Rusijos centrinio banko vertybinių popierių ir grynųjų pinigų.