Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro atliktame pagrindinių maisto produktų kainų palyginime, kuris skelbiamas portale produktukainos.lt, pastebima, kad mėsos kainos didžiuosiuose prekybos tinkluose išaugo.
Pavyzdžiui, kiaulienos kilogramas lyginant su pernai metais pabrango 40 proc. Labiausiai brango kiaulienos sprandinė. Šiek tiek mažiau – beveik 19 proc. pabrango kiaulienos nugarinė, o 24 proc. – kiaulienos kumpis.
Per pastarąjį mėnesį 2 proc. augo kiaulienos sprandinė ir nugarinė, o beveik 9 proc. virtos dešrelės.
Žemės ūkio ministerijos duomenimis, apie pusė Lietuvoje suvartojamos kiaulienos yra pagaminama mūsų šalyje, o kita pusė – importuojama iš užsienio. Vienas gyventojas per metus suvartoja vidutiniškai 49 kg kiaulienos – gerokai daugiau nei jautienos ar paukštienos.
Kainų augimą lėmė kiaulių maras Kinijoje
Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomoji direktorė Rūta Vainienė tikina, kad kiaulienos kainos augo dėl kiaulių maro protrūkio Kinijoje.
„Didžiausias kiaulienos kainų augimas buvo užfiksuotas pernai pavasarį, kovo ir balandžio mėnesiais. O karantinas su šiuo kainų augimu yra nesusijęs.
Priešingai, karantino metu prekybininkai yra parengę deklaracijas, kuriomis įsipareigoja nesinaudoti susidariusia situacija ir kainų nekelti“, – tvirtina R. Vainienė.
Prekybininkų atstovei pritaria ir Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos direktorius Egidijus Mackevičius.
„Pernai kiaulienos kainos didėjo iki 40 proc. dėl kiaulių maro Kinijoje. Vertinant mėnesio kainų augimą, sunku įvardinti priežastis, reikėtų kainas stebėti bent pusę metų ir tada lyginti ir ieškoti priežasčių“, – tikina perdirbėjų atstovas.
Pasak E. Mackevičiaus, šiuo metu pati mėsos žaliava nebrangsta. Tačiau jeigu perdirbimo įmonės susidurtų su kokiais nors karantino suvaržymais, atsirastų kainų augimo galimybė.
„Dar kainas lemia sezoniškumas, pavasarį labiausiai brangsta kiaulienos sprandinė. Ši mėsa geriausiai tinka kepti lauko kepsninėse. Kiaulienos kumpį ar nugarinę žmonės perka mažiau, todėl ir brangsta ši mėsa nedaug.
Šiuo metu kiaulienos kainos yra gana stabilios, nematome didelių šuolių. Sezoniškumas kiaulieną gali pabranginti iki 15 proc. Tačiau panašus kainų svyravimas pastebimas kasmet. Normalu, kad augant paklausai, auga ir kainos“, – aiškina mėsos perdirbėjų atstovas.
Pasak E. Mackevičiaus, dar Lietuva turi ir vietinės žaliavos trūkumą.
„Didžiąją dalį mėsos importuojame iš kitų šalių. Tačiau šiuo metu importas vyksta sklandžiai. Tad dėl to kainų svyravimai nenumatomi.
Pabrangus žaliavai brangtų ir mėsos produktai. Pavyzdžiui, jeigu kiaulienos žaliava pabrango 40 proc., gaminys brangs 20 procentų“, – teigia mėsos perdirbėjų atstovas.
Žaliava nebrangsta, priešingai – pinga
Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas teigia, kad pačių kiaulių kainos nedidėja.
„Kai Lietuvoje buvo paskelbtas karantinas, gyvų kiaulių supirkimo kainos nukrito daugiau nei 0,1 euro. Tačiau šis kainų svyravimas nėra susijęs tiesiogiai su karantinu. Viską lemia pasiūla ir paklausa.
Šiuo metu neturime dirbtinų trukdžių, kurie stabdytų rinką. Tiesa, pačioje pradžioje paskelbus karantiną buvo problemų su pervežimu Lenkijos pasienyje. Tačiau šiuo metu prekės juda laisvai.
Vis dėlto paskelbus karantiną, parduotuvėse mėsa pabrango. Kilo pirkėjų nepasitenkinimas. Tačiau tokia situacija galėjo susidaryti dėl nežinomybės, kaip viskas klostysis toliau. Konkrečių priežasčių, kurios lėmė mėsos kainų augimą, karantino metu, aš nematau“, – tikina kiaulių augintojų atstovas.
Pasak jo, vasarą ima brangti kiauliena, nes prasideda lauko kepsnių sezonas.
„Šiltuoju metu laiku vis daugiau žmonių leidžia laiką lauke, kepa mėsą ir dažniausiai renkasi būtent kiaulieną. Šiais metais dar nežinia, kada šis sezonas prasidės, nes karantino metu didelė dalis žmonių priversti laiką leisti butuose.
Tendencija kiekvienais metais išlieka tokia pati. Pavasarį kiaulienos kaina ima kilti. Vasaros viduryje kaina pasiekia piką. Liepos mėnesį kiauliena kainuoja daugiausiai. Po to po truputį kaina vėl ima kristi“, – kainų tendencijas atskleidžia A. Baravykas.
Seimas patvirtino produktų ir prekių kainų reguliavimą
Seimas praėjusią savaitę pritarė leisti Vyriausybei karantino metu reguliuoti prekių ir paslaugų kainas, riboti prekių arba paslaugų prieinamumą.
Pristatydamas atitinkamas įstatymo pataisas praėjusią savaitę, teisingumo ministras Elvinas Jankevičius teigė, kad jos būtų naudojamos tik nustačius piktnaudžiavimo atvejus.
„Įstatymo projekto tikslas suteikti Vyriausybei teisę nustatyti paskelbus valstybės lygio ekstremaliąją situaciją ar įvedus nepaprastąją padėtį <...> pačių būtiniausių prekių ar paslaugų maksimalias didmenines ar mažmenines kainas“, – Seime kalbėjo teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.
Ministras priminė, kad pagal Konstituciją Seimas turi teisę suteikti Vyriausybei arba kitai institucijai teisę reguliuoti kainą tam tikromis ypatingomis aplinkybėmis.
„Tokių priemonių būtų galima imtis ne prevenciškai, o tik nustačius piktnaudžiavimus rinkoje ar prekių trūkumą dėl paskelbtos valstybės lygiu ekstremaliosios padėties“, – patikino E. Jankevičius.
Vis dėlto penktadienį paskelbta, kad šalies prezidentas Gitanas Nausėda vetavo priimtą įstatymą ir grąžino Seimui svarstyti iš naujo.
Prezidento nuomone, valstybinis kainų reguliavimas galimas tik išimtiniais atvejais, kai reikia ypatingų – nepaprastų priemonių, pavyzdžiui, šalyje paskelbus nepaprastąją padėtį.
„Valstybinio lygmens ekstremalios situacijos dėl įvairių priežasčių yra skelbiamos beveik kasmet, todėl tokios aplinkybės savaime nesudaro pagrindo taikyti itin sudėtingas ir rizikingas kainų reguliavimo priemones. Praktika ne kartą patvirtino, kad kainų stabilizavimą leidžia pasiekti ne ribojimai, bet trūkstamų prekių ir paslaugų pasiūlos didinimas ir biurokratinių kliūčių mažinimas.
Grąžindamas Seimui įstatymų paketą tobulinti, teikiu pasiūlymą įpareigoti Vyriausybę iškilus poreikiui efektyviai spręsti staiga išaugusių kainų problemą ne neveiksmingais draudimais, o prekių prieinamumo ir pasiūlos didinimo priemonėmis“, – Prezidentūros išlplatintame pranešime cituojamas šalies vadovas.