• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo gegužės 1 d. keičiasi prekių grąžinimo tvarka. Pirkėjai į pardavėją dėl prekės grąžinimo galės kreiptis žodžiu, nebereikės pildyti prašymų. Anot specialistų, šis pokytis palengvins verslo administracinę naštą, o pirkėjams padės greičiau ir paprasčiau grąžinti netinkamas prekes. Tačiau kilus ginčui, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) į pardavėją pataria kreiptis vis tik raštu.

Nuo gegužės 1 d. keičiasi prekių grąžinimo tvarka. Pirkėjai į pardavėją dėl prekės grąžinimo galės kreiptis žodžiu, nebereikės pildyti prašymų. Anot specialistų, šis pokytis palengvins verslo administracinę naštą, o pirkėjams padės greičiau ir paprasčiau grąžinti netinkamas prekes. Tačiau kilus ginčui, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) į pardavėją pataria kreiptis vis tik raštu.

REKLAMA

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) informavo, kad gegužės 1 d. įsigalioja Mažmeninės prekybos taisyklių pakeitimai, numatantys supaprastintą kreipimosi į pardavėją procedūrą.

„Vadovaujantis naujosiomis nuostatomis, dėl netikusių prekių keitimo ir grąžinimo pirkėjui pakanka kreiptis į pardavėją žodžiu. Naujosios pataisos numato, kad vartotojo prašymas dėl kokybiškos arba netinkamos kokybės prekės grąžinimo, pakeitimo ar kito vartotojo reikalavimo gali būti teikiamas pardavėjui žodžiu arba raštu. Iki tol taisyklėse buvo įtvirtinta tik rašytinė kreipimosi į pardavėją forma.

REKLAMA
REKLAMA

Kreipdamasis į pardavėją vartotojas taip pat turi pateikti pirkimo kvitą ar kitą pirkimą–pardavimą patvirtinantį dokumentą. Jeigu kreipiantis į pardavėją kyla ginčas ir pardavėjas atsisako vykdyti vartotojo reikalavimą, patariama į pardavėją kreiptis raštu, kadangi to reikės kreipiantis dėl ginčo sprendimo į ginčų sprendimo institucijas.

REKLAMA

Įstatymas numato vartotojo pareigą, kreipiantis į institucijas, be kita ko, pateikti verslininko atsakymo kopiją, o jeigu atsakymas negautas – vartotojo kreipimosi kopiją. Taigi, nepavykus su pardavėju sutarti geranoriškai ir pageidaujant pasinaudoti neteisminiu ginčų sprendimu, vartotojas turėtų kreiptis į pardavėją raštu“, – teigiama komentare.

Sumažės administracinė našta

Paštomatų tinklą Lietuvoje ir prekių grąžinimo platformą FLIPO valdančios bendrovės „Omniva LT“ komercijos vadovas Justinas Pileckas teigė, kad mažmeninės prekybos taisyklių pataisos suteiks vartotojams galimybę prekes prekybos vietoje grąžinti greičiau ir paprasčiau, išvengiant bereikalingo popierizmo.

REKLAMA
REKLAMA

„Be to, toks pakeitimas vartotojams suteiks galimybę nuotoliniu būdu, t. y. per paštomatus ar kurjerį, grąžinti ne tik internetu, bet ir įprastose prekybos vietose įsigytas prekes. Taigi vartotojai įgaus daugiau laisvės, nes galės pasirinkti, kaip grąžinti fizinėse parduotuvėse įsigytas prekes.

Svarbu, kad nuo šių taisyklių įsigaliojimo atokesnių vietovių gyventojai galės patogiau pasinaudoti teise grąžinti prekę. Šių metų sausį mūsų bendrovės iniciatyva atliktas tyrimas rodo, kad prekėms grąžinti paštomatu Lietuvoje pirmenybę teiktų 27 proc. pirkėjų“, – aiškino įmonės atstovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, taisyklių taisyklių pakeitimai ne tik pagerins pirkėjų patirtį, bet ir palengvins verslo administracinę naštą.

„Ekonomikos ir inovacijų ministerijos skaičiavimais, šis Mažmeninės prekybos taisyklių pakeitimas verslo administracines išlaidas per metus sumažins apie 2 mln. eurų.

Taip pat dėl šio pakeitimo verslas išvengs pirkėjų asmens duomenų rinkimo ir saugojimo. Tokių duomenų atskleisti kartais nenori ir patys pirkėjai, todėl tikėtina, kad, galėdami išvengti tokios būtinybės, savo teise grąžinti netikusias prekes vartotojai naudosis aktyviau“, – pastebėjo J. Pileckas.

REKLAMA

Žmonės dažniausiai grąžina drabužius ir batus

Anot įmonės atstovo, atliktas Lietuvos vartotojų prekių grąžinimo įpročių tyrimas parodė, kad 2020 m. pusė (50,5 proc.) Lietuvos pirkėjų yra grąžinę bent vieną prekę.

„Dauguma jų (70 proc.) teigė praėjusiais metais prekes yra grąžinę 1–2 kartus. Daugiau nei penktadalis (21 proc.) prekes grąžino 3–4 kartus per metus, o 8 proc. – daugiau nei penkis kartus.

REKLAMA

Daugiausia tyrimo respondentų nurodė praėjusiais metais grąžinę drabužius (52 proc.), avalynę (29 proc.) ir elektrotechniką (19 proc.). Taip pat nemaža dalis grąžino statybos ir apdailos prekes (12 proc.), aksesuarus (8 proc.), automobilių detales“, – pasakojo J. Pileckas.

Pasak jo, kovo mėnesį pusė (50 proc.) per „Flipo“ platformą grąžintų siuntų buvo grąžintos nemokamai, nes išlaidas padengė elektroninės parduotuvės, kuriai prekės buvo grąžinamos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu elektroninė parduotuvė nepadengia grąžinimo išlaidų ir jų neišskaičiuoja iš pirkėjui grąžintinos sumos, tuomet pirkėjui grąžinimo paslauga, kai prekė yra siunčiama per paštomatą, kainuoja 2,15 euro nepriklausomai nuo siuntos dydžio“, – teigė J. Pileckas.

Internetinėse parduotuvėse taisyklės nesikeis?

Internetinės parduotuvės „Pigu.lt“ komunikacijos vadovė Raimonda Strazdauskaitė teigė, kad mažmeninės prekybos taisyklės yra taikomos apsiperkant fizinėje parduotuvėje, o ne internetinėje.

„Taip pat juk rašytinė prašymo forma taip pat lieka, čia šalių apsisprendimo klausimas, kokią formą pasirinkti.

O kalbant apie prekių grąžinimus, jų turime vos 0,01 proc. nuo bendro užsakytų prekių kiekio, ir kol kas grąžinimų nedaugėja“, – pastebėjo parduotuvės atstovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų