Algirdas iš Kretingos portalui tv3.lt pasakojo, kad šiemet grybų mažiau.
„Pririnkau krepšį baravykų, iš viso beveik 9 kg. Įdėjau skelbimą, kad parduodu krepšį baravykų už 70 eurų. Tačiau niekas tuo skelbimu nesusidomėjo.
Nors turguje grybai dar brangesni, ten prekeiviai už kilogramą baravykų prašo po 10 eurų“, – skundėsi vyras.
Tuo metu panevėžietis Vytautas už baravykų kilogramą turguje prašo ir 25 eurų.
„Baravykas baravykui nelygus, vienas perka didelius, lepšiavotus, o pas kitą turi būti kataloginiai. O kataloginiai baravykai turi kainą“, – teigė grybautojas.
Kiti grybai pigesni?
Kitas grybautojas Renatas iš Telšių pasakojo, kad mišrių grybų kibirą parduoda už 20 eurų.
O Violeta iš Pakruojo grybus parduoda šiek tie brangiau, už 10 l kibirą prašo 25 eurų.
„Dėl sausros šiemet grybų kur kas mažiau. Daugiausiai dygo baravykų, jų daugiausiai prigrybavom. O pirkėjų tikrai netrūko, nors grybų kainos ir didesnės nei pernai“, – džiaugėsi moteris.
Pirkėjų netrūko ir Robertui iš Plungės, jis už 10 l kibirą grybų prašė 30 eurų.
„Vos įdėjus skelbimą, atsirado pirkėjas, kuris grybus nupirko. Negana to, dar ir eilė norinčių atsirado. Žmonės rašo, skambina ir sako, kad nori užsisakyti“, – pasakojo vyras.
Anot jo, grybų derlius šiemet prastesnis.
„Vienur grybų iš viso nerandu, kitur jų daugiau. Šiemet ilgiau užtrunku, kol prirenku, todėl ir kaina šiek tiek didesnė.
Jeigu pirkėjų nebūtų, daryčiau nuolaidas, nes grybauju ne dėl noro uždirbti, o todėl, kad patinka“, – tikino Robertas.
Grybus pataria pirkti tik iš patikimų prekeivių
Tuo metu „Camelia“ vaistininkė Virgilija Bečelytė įspėja grybų mėgėjus apie sveikatos pavojus.
Anot jos, Lietuvoje auga apie 400 rūšių grybų, o nuodingos iš jų – 40. Visgi pavojų sveikatai kelia ne tik kenksmingi, bet ir netinkamai apdorojami bei gaminami grybai.
Vaistininkė pataria rinkti tik tuos grybus, kuriuos žmogus gerai pažįsta ir žino, kaip juos tinkamai paruošti.
„Nepaisant to, koks smagus užsiėmimas yra grybavimas, turint tam tikrų sveikatos problemų, pavyzdžiui, regos sutrikimų, vertėtų į kompaniją pasikviesti grybus galintį patikrinti artimąjį. Jeigu bent truputį grybautojas abejoja ar grybas valgomas, ar nežino, kaip jį apdoroti – geriau iš viso jo nerinkti. Grybaujant rekomenduočiau grįžti tuštesniu krepšeliu, tačiau tik su saugiais valgyti grybais.
Nusprendus įsigyti grybų turguje, vertėtų taip pat išlikti atidiems. Rekomenduojama šias miško gėrybes pirkti tik iš patikimų asmenų, prieš tai įsitikinus, kad jos surinktos atsakingai, nėra nuodingos ar pasenusios“, – patarė vaistininkė.