Julius Mažeika, bendrovės „Biotechnologijos grupė“ vadovas, prisipažįsta, kad įgytas inžinerinis išsilavinimas ir gyvenimas name, kuriame buvo sumontuotas neefektyvus biologinis nuotekų valymo įrenginys, paskatino imtis šios verslo šakos: žinių pakako, erdvės plėtrai buvo pakankamai, o požiūris į tvaresnę ir žalesnę ateitį tapo tuo stimulu siūlyti rinkai gaminius, kurie ne tik atitiktų labai griežtus reikalavimus, bet ir klientų poreikius. Juk tikrai nesinori tarnauti įrenginiui: norisi, kad biologinių nuotekų valymo įrenginys veiktų be problemų ir nereikalautų kasdienės priežiūros.
„Kaimynystėje irgi buvo įvairi situacija: tai ir daugelio dar prisimenamos nuotekų išgriebimo duobės, kitur – septikų talpos, kuriose kažkokie mikrobiologiniai procesai gal ir vykdavo, bet apie nuotekų išvalymo rodiklius tada tikrai niekas nekalbėjo ir negalvojo... Tų įrenginių vietas tikrai lengvai buvo galima pajusti jau iš tolo – kvapas sklisdavo išties toli. Be to, turbūt dar ir lauko tualetus prisimename – komforto ir ekologijos tokioje aplinkoje, sutikite, nebuvo daug, bet tokia buvo realybė“, - prisimena J. Mažeika.
Kęstutis Dakinevičius, bendrovės „Biotechnologijos grupė“ projektų vadovas, prisimena, kad verslas prasidėjo nuo idėjos ir noro pakeisti tuo metu įsišaknijusias tradicijas: kuo pigiau iškasti nuotekų duobę, beveik negalvoti apie poveikį aplinkai ir rasti žmogų, kuris kartais ištuštintų nuotekų duobę. Kur vėliau keliaus išsiurbtos nuotekos, šeimininkas galvos nesukdavo... Dabar, 2025-aisiais, tai skamba baisiai, tačiau prieš keletą ar kelioliką metų tai buvo daugelio atokiau nuo centralizuotų tinklų gyvenančių miestų, priemiesčių ar miestelių gyventojų kasdienybė. Deja.
„Klientas, pirkdamas nuotekų valymo įrenginį, neįvertina, kad tą produktą turės naudoti ne vienerius metus. Net ir ne vieną dešimtmetį. Ir kai renkamasi pagal vienintelį kriterijų – kainą, dažnai pasitaiko, jog ta įranga nėra efektyvi. Vadinasi, sklis ir nemalonus kvapas, nuotekos nebus išvalomos iki tokio lygio, koks turi būti, užteršiamas infiltracinis šulinys. Ir tikrai būna gaila gadinti kliento kiemą, nes reikia iškasti seną, prastai veikiantį įrenginį, sumontuoti naują, nukenčia sutvarkyta veja, gėlynai, augalai, trinkelės... O juk pradinis kainos skirtumas tarp pigaus įrenginio ir žinomo, patikimo gamintojo produkcijos yra turbūt keli šimtai eurų.“, - patirtimi dalijasi bendrovės vadovas.
Todėl pašnekovai siūlo pasidomėti, kas yra įrenginio gamintojas, kokias garantijas siūlo pardavėjas, kokia pardavėjo veiklos istorija: nusipirkus įrenginį, kurį daugelis vadina tiesiog plastmasine statine, kuri užkasama po žeme, procesas tik prasideda. Kam užtikrins garantinę ir pogarantinę priežiūrą, ar bus kas atvyksta išspręsti galimų problemų? Jeigu pardavėjas – nežinoma įmonė, turbūt jūsų nuotekų valymo įrenginys ir jo, pavyzdžiui, skleidžiamas nemalonus kvapas, gali likti jūsų asmenine problema. Net jei prie pirkinio sąskaitos ir bus pridėtas kažkoks sertifikatas...
Aišku, ne visi esame biotechnologijų ekspertai. Ir apie gaminį, kuriame lemta veikti po žeme, žinių gal irgi neturime daug. „Bet juk tai jūsų kiemo, jūsų namo inžinerijos dalis. Bent pasidomėkite, kas jį gamina, įvertinkite įrenginio išvaizdą, kokybiškas įrenginio suvirinimo linijas – tikrai nesame matę įrenginių, į kuriuos jau žiūrint liūdesys apima“, - pasakoja Julius.
Galiojančių Europos Sąjungos reglamentų gal irgi nežinote, bet pasidomėti verta: rimti gamintojai siūlo rinkai produkciją, kuri tikrai išvalo nuotekas iki tokio lygio, kad vandenį galima naudoti, pavyzdžiui, vejos laistymui. Efektyvumas siekia 90-98 procentus: jeigu palygintume su talpomis, į kurias šeimininkai beria biologinio irimo procesą skatinančias bakterijas, ten išvalymo lygis turbūt bus iki 20 procentų. Apie skaidrumą, kvapo nebuvimą ar švarą kalbėti tikrai neverta.
Kęstutis Dakinevičius teigia, kad pirkėjai dabar domisi informacija, tačiau čia jau kvalifikuoto pardavėjo misija paprastai ir aiškiai pateikti siūlomo gaminio privalumus: „Stengiamės pirmiausiai išsiaiškinti kiekvieno potencialaus kliento poreikius, įvertinti realias namo ir sklypo detales. Teiraujamės, ar žmogui reikia tik įrenginio, ar jis nori viso paslaugos „paketo“ – montavimo, įrengimo iki veikimo pradžios. Nes būtina žinoti, kokiame gylyje yra iš pastato ištekančių nuotekų vamzdis, kokiam gylyje ir kur suprojektuotas valymo įrenginys, kokios grunto infiltracinės savybės. Būtina atsižvelgti į tai, kiek žmonių gyvena name – visa tai įvertinę, klientams pasiūlome jų poreikius labiausiai atitinkantį įrenginį“.
„Biotechnologijos grupės“ vadovas J. Mažeika atviras: jei dabar statytųsi namą, jis tikrai nemontuotų nuotekų valymo įrenginio važiuojamojoje dalyje. Aišku, jeigu nėra kitos techninių galimybių alternatyvos, sprendimas yra galimas. Bet, pavyzdžiui, įvažiavime į sklypą sumontuoti nuotekų valymo įrenginį bus ir brangiau, jam reikalingas metalinis dangtis, vadinasi, priežiūra irgi bus sudėtingesnė... Bet toks variantas irgi įmanomas.
Ir dar viena svarbi detalė: prieš montuojant nuotekų valymo įrenginį, būtinai reikia atlikti grunto tyrimus. Nes ir valymo įrenginys, ir infiltraciniai šuliniai – tai ilgaamžis sprendimas. Todėl reikia atlikti būtinus „namų darbus“.
O lauko tualetus, kurių tikrai likę, irgi derėtų išmontuoti ir persikelti į XXI amžiaus kokybės ir ekologijos lygį. Jeigu vis dar naudojatės tokiais „privalumais“, siūlome kreiptis į vietos savivaldybę – yra ir specialių programų, kompensacijos mechanizmų, kad lauko tualetai kuo greičiau taptų istorija.
Didžiuosius miestus supantys sodai irgi tampa savotiškais naujakurių kvartalais: senuosius sodo namelius keičia šiuolaikiški optimalūs namai, kurių statytojai ir gyventojai dažnu atveju jau įsirengia nuotekų valymo įrenginius. Bet vadinamojo „paveldo“ pavyzdžių su lauko tualetais ir paprastomis nuotekų duobėmis tikrai dar yra.
„Negaliu sakyti, kad mes esame dievai ir sugalvojome tą nuotekų valymo įrenginį. Daug yra mokslo įdėta, pritaikyta įvairių metodikų, dėkingi esame, nes gavome Europos Sąjungos paramą įrangos kūrimui, džiaugiamės tuo, kad sutelkę savo gyvenimišką praktiką su begale mokslo žinių, mes sukūrėme produktą, kuris lengvai dirba, lengvai tarnauja klientams ir nekelia jiems rūpesčių“, - sako Julius Mažeika, bendrovės „Biotechnologijos grupė“ vadovas.
Išsamią diskusiją apie nuotekų valymo įrenginius galite rasti čia:
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!