Atsargos karininkas dienraščio „The Telegraph“ skiltyje įspėja, kad Rusija juda „totalinio karo“ link. Jis neabejoja, kad Kremlius pasirengęs mesti savo jaunimą į mėsmalę Ukrainoje. Be to, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nepralaimės 2024 m. prezidento „rinkimų“.
„Vakarų ginklų ir amunicijos atsargos senka ir, matyt, yra nukreipiamos į rytinę Viduržemio jūros dalį. Kitais metais JAV ir Jungtinėje Karalystėje vyksiantys rinkimai gali tapti pražūtingi tolesniam ginklų srautui“, – rašė H. de Brettonas-Gordonas.
Europos laukia „maras“
Atsargos karininkas pažymėjo, kad niekas nemanė, jog XXI amžiuje grynasis karių skaičius bus toks svarbus. Per 20 mėnesių trunkantį karą Ukrainoje Rusija neteko daugiau kaip 300 tūkst. karių, tačiau V. Putinas yra izoliuotas nuo šių nuostolių politinių pasekmių.
H. de Brettonas-Gordonas mano, kad Vakarai turėtų aktyviau tiekti Ukrainai karinę įrangą, įskaitant naikintuvus.
„Visų pirma, mes Vakaruose turime suprasti, kad būtent įvykiai Europoje daug labiau nulems mūsų likimą nei įvykiai rytinėje Viduržemio jūros dalyje. Turime aprūpinti Ukrainą viskuo, ko reikia, kad ji laimėtų“, – sakė ekspertas.
Priešingu atveju, kaip sakė H. de Bretton-Gordonas, Ukrainos pralaimėjimas Europai atneštų „marą“, kokio ji nematė nuo 1939 m.
Trečiasis pasaulinis karas vos po 6–10 metų
Tuo metu autoritetingas analitinis centras „Vokietijos užsienio politikos draugija“ (DGAP) prognozuoja, kad, jei Rusija nepatirs karinio pralaimėjimo Ukrainoje ir nepradės vidinių politinių permainų, per 6–10 metų ji visiškai atsigaus po Ukrainoje patirtų nuostolių.
Be to, atsižvelgiant į Rusijoje vykstančius procesus, ji tuomet bus pajėgi padidinti savo karinį potencialą iki tokio lygio, kad galės pradėti plataus masto karą prieš NATO.
Analitikų sukurtas modelis grindžiamas hipotetiniu pradiniu tašku, kai karštoji karo Ukrainoje fazė baigėsi Ukrainos pralaimėjimu arba perėjimu prie įšaldyto konflikto.
Vokiečių analitikai pažymi, kad su sąlyga, jog Rusija nenugalės mūšio lauke ir nepasikeis politinis režimas, Kremlius visus valstybės išteklius nukreips greitam kariuomenės atkūrimui ir jos potencialo didinimui.
Suburti daug karių nebus sunku
Tyrėjai pažymi, kad didelių nuostolių patyrė tik sausumos pajėgos, kurias dėl Rusijos visuomenės nejautrumo kariniams nuostoliams palyginti lengva atkurti. Remiantis skaičiavimais, kad Rusija yra pajėgi papildyti kariuomenę 280 tūkst. naujokų per metus, per 10 metų Kremlius yra visiškai pajėgus „pakišti po ginklu“ 2,8 mln. žmonių. O kariuomenėje bus daug veteranų, turinčių realios kovinės patirties.
Ekspertai mano, kad Rusija yra pajėgi aprūpinti šią kariuomenę viskuo, ko reikia, nes net ir nepaisydami sankcijų rusai importuoja sudėtingas kritines technologijas, o primityvius dalykus, kurių reikia dideliais kiekiais, sugeba pasigaminti patys.
Šiuo metu Rusijoje vis didesnį pagreitį įgauna ekonomikos perėjimas prie karo pramonės. Visa tai vyks stiprėjančios karinės propagandos ir represijų fone. Tai reiškia, kad nebus jokių vidinių veiksnių, galinčių sustabdyti militarizaciją.
Analitikai pažymi, kad NATO turėtų bent metais aplenkti Rusiją rengdamasi savo gynybai. Priešingu atveju Kremlius gali susigundyti tikrais ar tariamais Aljanso trūkumais.
„Langas galimam Rusijos puolimui atsiveria, kai Rusijai susidaro įspūdis, kad puolimas, pavyzdžiui, Baltijos šalyse, gali būti sėkmingas“, – teigiama ataskaitoje.