Birželio 4 dieną suėjo lygiai trys mėnesiai, kai Zaporižios srities miestą Enerhodarą okupavo Rusijos pajėgos. Miesto meras D. Orlovas pabrėžė, kad sustiprėjo fizinis ir psichologinis spaudimas piliečiams, ypač pastebimai padaugėjo Enerhodaro gyventojų pagrobimų, skelbia UNIAN.
„Į rūsius metami ne tik aktyvistai, bet ir tie, kurie priešinosi prie patikros posto užimant Enerhodarą. Dabar pagrobimų logikos niekaip nepavyksta atsekti, nes jos nėra. Paprasti piliečiai, kurie jokiu būdu nepriklauso aukščiau nurodytoms kategorijoms, patenka į nelaisvę. Žmonės bus laikomi nelaisvėje ištisas savaites“, – pasakojo meras.
Jis taip pat pranešė, kad išaugo plėšikavimo atvejų – dažniausiai švarinami tušti butai, kurių savininkai paliko miestą. Durys tiesiog išlaužiamos ir iš butų išnešami vertingi daiktai.
Be to, D. Orlovas pažymėjo, kad įsibrovėliai dirbtinai sustiprina humanitarinę krizę.
„Ilgalaikis interneto blokavimas mieste lemia tai, kad parduotuvėse ir prekybos vietose atsiskaityti pavedimu beveik neįmanoma. Liko labai mažai parduotuvių, kuriose galima atsiskaityti terminalu banko kortele. Reikalingas stabilus ryšys“, – sakė Enerhodaro meras, pabrėždamas, kad dėl mobiliojo interneto trūkumo ar prastos jo kokybės vienam klientui mokėjimo laukimas kartais užtrunka iki 15–20 minučių. Todėl parduotuvėse susidaro didžiulės eilės.
O miesto gyventojai, mero teigimu, grynųjų pinigų beveik nebeturi.
„Vėl išaugo procentas, nuskaitomas už lėšų išėmimą. Tuo pačiu daugelyje prekybos vietų atsirado dvigubos kainų etiketės, rinkoje – grivinomis ir rubliais“, – sakė D. Orlovas.
Taip pat, anot jo, kaina maistui, buitinei chemijai ir viskam, kas reikalinga gyvenimui, yra be galo didelė, pigios tik sezoninės daržovės, kurioms tiesiog nėra kitų rinkų.
„Mieste pradėjo atsirasti rusiškų vaistų. Atrodė, kad tai yra būtinybė, o ne diskusijų objektas. Bet jeigu vaistai bent būtų parduodami ne tiesiog gatvėje, turguje, visą dieną po pragariška saule, nesilaikant jokių vaistų laikymo normų. Todėl Enerhodare buvo ir išlieka didžiulė ukrainietiškų vaistų paklausa. Tačiau juos atgabenti į miestą darosi vis sunkiau“, – atvirai pasakojo meras.
Jis pastebi, kad Rusijos Federacijos propagandiniai kanalai skelbia, kad būtent Ukrainos pusė blokuoja mobilųjį ryšį ir internetą mieste, tačiau iš tikrųjų okupacinė valdžia ruošia žmones pereiti prie Rusijos mobiliojo ryšio operatorių ir tiekėjų. Vis tik, anot D. Orlovo, Enerhodare šiuo metu tokios galimybės nėra net techniškai.