Įtemptas žodinis susirėmimas atspindi tai, kas jau tapo dideliais dviejų sąjungininkių nesutarimais dėl Izraelio karo su palestiniečių islamistų organizacija „Hamas“ apimties ir jo planų Gazos Ruožo ateičiai.
„Akivaizdu, kad vertiname tai skirtingai“, – sakė Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos atstovas spaudai Johnas Kirby.
B. Netanyahu kalbėjo kitą dieną po to, kai JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas pasakė, kad Izraelis niekada nebūtų išties saugus be kelio palestiniečių nepriklausomybės link. Anksčiau šią savaitę Baltieji rūmai taip pat pareiškė, kad atėjo laikas Izraeliui sumažinti savo niokojamo karo Gazos Ruože mastą.
Per nacionalinės televizijos transliuotą spaudos konferenciją B. Netanyahu laikėsi savo pozicijos ir kartojo, kad Izraelis nesustabdys puolimo, kol nepasieks savo tikslų sunaikinti „Hamas“ ir sugrąžinti namo visus šios grupuotės dar laikomus įkaitus.
B. Netanyahu atmetė didėjančio Izraelio kritikų choro tvirtinimus, kad šie tikslai nepasiekiami, ir pažadėjo tęsti karinę kampaniją daug mėnesių. „Nesitenkinsime niekuo kitu, tik absoliučia pergale“, – sakė jis.
Izraelis karinę kampaniją pradėjo po „Hamas“ spalio 7-ąją surengtos beprecedentės atakos Izraelio teritorijoje, kai žuvo 1,2 tūkst. žmonių ir buvo paimta apie 250 įkaitų. Izraelis mano, kad „Hamas“ vis dar laiko apie 130 įkaitų. Karas pakurstė įtampą regione ir grasina įžiebti kitų konfliktų.
Izraelio puolimas – viena kruviniausių ir labiausiai niokojamų nesenos istorijos karinių kampanijų – jau pareikalavo beveik 25 tūkst. palestiniečių gyvybių, nurodo Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija. Taip pat buvo sugriauti ištisi rajonai, savo namus turėjo palikti daugiau kaip 80 proc. teritorijos gyventojų, kurių iš viso yra 2,3 milijono.
Dėl to tarptautinė bendruomenė vis labiau ragina stabdyti puolimą. Jungtinės Valstijos, iš pradžių visiškai rėmusios Izraelį, pradeda reikšti būgštavimus ir ragino B. Netanyahu išdėstyti savo viziją Gazos Ruožui po karo.
Vašingtonas, artimiausias Izraelio sąjungininkas, yra sakęs, kad tarptautinės bendrijos pripažįstama palestiniečių autonomija, valdanti pusiau autonomines zonas Izraelio okupuotame Vakarų Krante, turėtų būti atgaivinta ir sugrįžti į Gazos Ruožą. „Hamas“ šią palestiniečių administraciją iš Gazos Ruožo išstūmė 2007 metais.
JAV taip pat ragino imtis žingsnių dėl palestiniečių valstybės įkūrimo. Palestiniečiai savo valstybei siekia Gazos Ruožo, Vakarų Kranto ir Rytų Jeruzalės; šias teritorijas Izraelis užėmė 1967-aisiais.
Trečiadienį kalbėdamas Pasaulio ekonomikos forume Davose, Šveicarijoje, A. Blinkenas sakė, kad dviejų valstybių sprendinys yra geriausias būdas apsaugoti Izraelį, suvienyti nuosaikias arabų šalis ir izoliuoti Izraelio nesutaikomą priešininką Iraną.
Jo teigimu, be kelio į palestiniečių valstybę Izraelis neturės tikro saugumo.
Toje pačioje konferencijoje Saudo Arabijos užsienio reikalų ministras sakė, kad jo karalystė yra pasirengusi užmegzti visapusiškus santykius su Izraeliu pagal platesnio masto politinį susitarimą. „Tačiau tai gali įvykti tik per taiką palestiniečiams, per palestiniečių valstybę“, – sakė jis.
B. Netanyahu, kuris vadovauja toli į politinio spektro dešinę nutolusiai vyriausybei, nepritariančiai palestiniečių valstybingumui, pakartojo nepritariantis dviejų valstybių sprendiniui ir sakė, kad palestiniečių valstybė taptų tramplinu atakoms prieš Izraelį.
"[Izraelis] privalo turėti saugumo kontrolę visoje teritorijoje į vakarus nuo Jordano upės. Tai prieštarauja suvereniteto idėjai. Ką mums daryti?“ – sakė jis.
„Šią tiesą sakau mūsų draugams amerikiečiams ir stabdau bandymą įstumti mus į tikrovę, kuri keltų pavojų Izraelio valstybei“, – pareiškė B. Netanyahu.
Dėl šių komentarų iškart papriekaištavo Baltieji rūmai. J. Kirby sakė, kad prezidentas Joe Bidenas nesiliaus dirbęs dėl dviejų valstybių sprendinio.
Iki spalio 7-osios Izraelio visuomenė buvo smarkiai susiskaldžiusi dėl B. Netanyahu plano pertvarkyti teismų sistemą. Po spalio 7-osios šalis vieningai palaiko karą. Tačiau pastaruoju metu vėl ima rodytis nesutarimų dėl to, kaip B. Netanyahu vykdo šį karą.
Grupuotė kėsinsis į palestiniečių žemę, bus teroristais, kuriuos JAV galės sėkmingai naikinti. Žydaujos klajokliai turės nešdintis į jūrą ir gyventi valtyse, nes jų nepriims jokia kita šalis.
o naikinti palestinos autonomija tai reiskia zemiu uzgrobimas,be to sie veiksmai primena hitlerio laikus kai jie pretendavo i kitu valstybiu zemes bei vykde zmoniu genocida
o siuo metu jie vykdo ta pati