Iš viso, „Savings.com“ duomenimis, tėvai savo suaugusiems vaikams kas mėnesį skiria du kartus daugiau lėšų nei savo pačių pensijų santaupoms. Vidutinė vaikams kas mėnesį skiriama suma buvo 1384 JAV doleriai (1265 eurai). Kalbant apie pensijų santaupas, tėvai skyrė maždaug pusę šios sumos – vidutiniškai 609 JAV dolerius (apie 557 eurus).
Ši pagalba daugiausia teko Z kartos vaikams, o suaugusių vaikų amžiaus vidurkis buvo 22 metai.
Geresnė finansinė padėtis
Nors kai kurie gali kritikuoti Z kartą už tai, kad ji melžia iš savo tėvų pinigus, analitikai teigia, kad ši situacija atspindi geresnę finansinę padėtį šiuolaikinėje ekonomikoje. Daugelis Z kartos atstovų pradeda dirbti menkai apmokamą darbą, o jų pečius slegia studijų skolos. Dėl sparčiai kylančių nuomos ir maisto kainų, gali tekti remtis tėvais, jei jie turi lėšų padėti.
„Šiandien ekonomika susiduria su aiškiu iššūkiu. Dėl sudėtingo socialinių ir ekonominių veiksnių derinio suaugusieji sulaukia tėvų pagalbos sulaukę dvidešimties, trisdešimties ir daugiau metų“, – tyrime teigė Beth Klongpayabal, „Savings.com“ analitikos vadovė.
Kalbant tik apie būstą, nuomos kainos nuo 1985 m. viršijo pajamų augimą 46 iš 50 tankiausiai apgyvendintų JAV didmiesčių. Kai kuriuose miestuose nuomos kainos per pastaruosius 15 metų padidėjo daugiau nei 75 proc.
„Kai kam norisi tiesiog pasakyti, kad šiuolaikiniai jauni suaugusieji yra tiesiog mulkiai ir kad tvirtas spyris koja į užpakalį išjudins juos į normalią, nepriklausomą pilnametystę, – sakė B. Klongpayabal. – Tai gali būti malonu tėvams, kurie pavargo apmokėti sąskaitas, tačiau tai neišsprendžia ar net tinkamai neapibūdina ekonominių veiksnių, pavyzdžiui, didėjančių būsto kainų“.
Dėl noro padėti vaikams kenčia patys tėvai
Finansinė parama gali neapsiriboti tik pagrindinėmis Z kartos gyvenimo išlaidomis, sakė finansų planuotojas, bendrovės „9i Capital Group“ įkūrėjas ir generalinis direktorius Kevinas Thompsonas.
„Pastebėjau, kad tam tikri tėvai iš tiesų padengs vaiko studijų paskolas, o dažnai ir kitas skolas, – „Newsweek“ sakė K. Thompsonas. – Tai darosi gana dažnas reiškinys, dažnai dėl to nukenčia tėvų gyvenimo lygis ir jų pačių galimybės išeiti į pensiją“.
Tačiau Z karta slegia tėvų pensijos galimybes, todėl jie susiduria su didesnėmis pragyvenimo išlaidomis, prastesnėmis darbo perspektyvomis ir didesne skolų našta, o tai K. Thompsonas vadina „didžiausiu trikampiu“.
„Studijų planas, apie kurį jie galvojo, nebėra aktualus nuolat besikeičiančioje darbo rinkoje arba nebeatitinka numatyto darbo užmokesčio, – sakė K. Thompsonas. – Tada tėvai jaučiasi įpareigoti suteikti tam tikrą pagalbą, net jei tai kenkia jiems patiems“.
„Ekonomistai jau dešimtmečius kartoja, kad būsimoms kartoms paliekame „skolų palikimą“. Taip jau atsitiko, kad tai įvyko anksčiau o ne vėliau“, – sakė jis.
Tėvai atitolina vaikų finansinę nepriklausomybę
Tačiau finansų ekspertas Michaelas Ryanas, kuris vadovauja „michaelryanmoney.com“, teigė, kad karta, kuri vis dar pasikliauja savo tėvais, susiduria su daug pasekmių.
„Priklausomybė nuo nuolatinės tėvų paramos gali atitolinti visišką finansinę nepriklausomybę ir trukdyti jiems patiems susikurti stabilų finansinį pagrindą, – „Newsweek“ sakė M. Ryanas. – Tai gali paskatinti priklausomybės, o ne savarankiškumo mąstyseną“.
Vis dėlto čia esama tam tikrų niuansų. Nors daugelis tėvų gali sunaikinti savo galimybes laimingai sulaukti pensijos, kiti tėvai gali būti tvirtai pasirengę toliau padėti savo vaikams, ir tai nebūtinai yra blogai, sakė Tenesio valstijos finansinio raštingumo instruktorius Alexas Beene.
„Yra paplitęs pasakojimas, kad suaugę vaikai, gaunantys finansinę pagalbą iš savo tėvų, yra nelaimės receptas, ir tam reikia padaryti galą, – „Newsweek“ sakė Alexas Beene. – Jei esate tėvai, kurie nekenkia savo pačių finansinei ateičiai, mokėdami už bet kokio amžiaus vaikus, ypač šiuo metu, kai dėl infliacijos kainos gerokai išaugo, jums ir jūsų vaikams pasisekė, kad turite tokius finansinius santykius“.
Problema kyla dėl to, kad daugelis tėvų turi rekordiškai daug skolų ir susiduria su nesaugumu dėl darbo vietos.
„Jei esate tėvai, jums tenka susidurti su kraupia realybe. Jei finansiškai vos išsilaikote virš vandens ir dar bandote padėti suaugusiam vaikui skęsti, galiausiai galite nuskęsti abu“, – sakė finansinio raštingumo instruktorius.