Paryžiuje susirinkusiems Prancūzijos ambasadoriams E. Macronas sakė, kad ES turėtų pritarti didesnei integracijai palankiai nusiteikusių narių atžvilgiu, o kitos, anot jo, galėtų daryti pažangą lėčiau.
„Galiu drąsiai teigti, kad 27 ES narėms gana sunku daryti pažangą esminiais klausimais“, – sakė jis. – Su 32 ar 35 narėmis nebus lengviau.“
„Todėl turime būti šiek tiek ryžtingesni ir pritarti didesnei kai kurių politikos sričių integracijai ir galbūt skirtingų pagreičių Europai“, – sakė jis.
Europos Vadovų Taryba, vienijanti bloko politinius lyderius, reikalauja, kad svarbūs sprendimai būtų priimami vienbalsiai, todėl kiekviena narė turi veto teisę. Tarybos nariai yra visų 27 valstybių ar vyriausybių vadovai, EVT pirmininkas ir Europos Komisijos pirmininkė.
Savo kalboje E. Macronas perspėjo, kad Europos šalims ir apskritai Vakarams gresia nuosmukis, nes didžiosios galios atsiranda kitur.
„Manau, kad tarptautinis kontekstas darosi vis sudėtingesnis, o tai kelia Vakarų, ypač mūsų Europos, silpnėjimo pavojų. Šiomis aplinkybėmis turime būti įžvalgūs, bet ne pernelyg pesimistiški“, – sakė prancūzas.
Jis teigė, kad demografiniai pokyčiai nėra palankūs Europai, o jos gerovės kūrimas ir pasaulinės prekybos dalis, pasak Prancūzijos vadovo, sumažėjo.
Šią tendenciją, kuri, pasak jo, pastebima nuo 2008-ųjų pasaulinės finansų krizės, sustiprino energetikos krizė, dėl kurios Europa atsidūrė nepalankioje padėtyje, „nes mūsų Europa nėra iškastinio kuro tiekėja“.
E. Macrono nuomone, tarptautinė tvarka, kurioje Vakarai iki šiol turėjo dominuojantį vaidmenį, palaipsniui kvestionuojama.