Reaguodamas į įtampą su Jungtinėmis Valstijomis, Iranas sustiprino karinį bendradarbiavimą su Pekinu ir Maskva ir tiekia karinius dronus Rusijai, nuo 2022 metų vykdančiai invazijai į Ukrainą.
Pastaraisiais metais taip pat padaugėjo ir Rusijos bei Kinijos laivynų atstovų vizitų į Iraną.
Iraniečių valstybinės televizijos pranešime cituojamas karinių pratybų atstovas admirolas Mostafa Tajaddinis, kuris sakė, kad pratybos „Jūrų saugumo juosta 2024“ prasideda antradienį ir vyks 17 tūkst. kv. km vandens plote.
Kinijos ir Rusijos karo laivai įplaukė į Irano teritorinius vandenis dalyvauti bendrose karinio laivyno pratybose su Iranu, antradienį pranešė valstybinė žiniasklaida.
Pasak M. Tajaddini, pratybomis siekiama „skatinti saugumą ir daugiašalį bendradarbiavimą“, taip pat parodyti sąjungininkų gerą valią ir jūrų pajėgumus.
Jis pridūrė, kad šių trijų šalių pratybos – ketvirtosios nuo 2019 metų – taip pat skirtos gerinti prekybą, kovoti su „piratavimu ir terorizmu, remti humanitarinę veiklą, keistis informacija gelbėjimo srityje“.
Šių metų manevrai vyksta didėjant įtampai Viduriniuose Rytuose dėl Izraelio ir islamistų grupuotės „Hamas“ karo, kuris pritraukė Irano sąjungininkus visame regione, įskaitant Jemeno husių sukilėlius.
Husiai pradėjo komercinės laivybos Raudonojoje jūroje ir Adeno įlankoje išpuolių kampaniją, dėl kurios Vakarų šalys ėmėsi atsakomųjų veiksmų.
Kinijos gynybos ministerija pranešė, kad dalyvauti bendrose pratybose nusiuntė eskadrinį minininką, fregatą ir aprūpinimo laivą.
Rusijos valstybinė žiniasklaida pranešė, kad pirmadienį prieš pratybas Irano Čabacharo uoste prisišvartavo šalies Ramiojo vandenyno laivyno laivų būrys, vadovaujamas kreiserio „Variag“.
„Praktinė pratybų dalis vyks Omano įlankos vandenyse Arabijos jūroje, – Rusijos naujienų agentūros citavo Gynybos ministeriją. – Pagrindinis manevrų tikslas – užtikrinti jūrų ekonominės veiklos saugumą.“
Pranešama, kad Omanas, Azerbaidžanas, Kazachstanas, Pakistanas ir Pietų Afrika bus pratybų stebėtojai.