Kaip naujienų agentūrai AFP pranešė šaltinis bloko institucijose, Briuselis reikalaus, kad Varšuva pasiaiškintų dėl savo priemonių, ribojančių teismų nepriklausomumą ir kvestionuojančių ES teisės viršenybę.
Tuo metu Vengrijai EK išreikš susirūpinimą dėl viešųjų pirkimų, interesų konfliktų ir korupcijos panaudojant ES lėšas, nurodė šaltinis, patvirtindamas leidinio „Politico“ pranešimą šiuo klausimu.
Abi šalys, kurios jau yra įsivėlusios į ginčą su Briuseliu dėl su teisinės valstybės principu susijusių klausimų, turės atsakyti Komisijai per du mėnesius.
Žinia apie laiškus, žyminčius neformalų pirmąjį proceso etapą, nuskambėjo Lenkijoje besilankant teisingumo eurokomisarui Didier Reyndersui (Didjė Reindersui).
Lenkija ir Vengrija – pirmosios valstybės, kurių atžvilgiu būtų pritaikytas naujasis ES „sąlygiškumo mechanizmas“.
Naujasis procesas įsigaliojo sausį ir yra atskiras nuo pažeidimų nagrinėjimo procedūrų, taikomų ES taisykles pažeidusioms valstybėms narėms.
Pagal naują mechanizmą nacionalinėms vyriausybėms gali būti nutrauktas ES finansavimas, jeigu jos nesugebėtų suderinti savo praktikos su Bendrijos teise.
Tiek Varšuva, tiek Budapeštas ginčija tokios priemonės teisėtumą ir jau kreipėsi į Europos Teisingumo Teismą (ETT), galintį priimti sprendimą po kelių mėnesių.
Europos Komisija, prižiūrinti, kaip taikomas mechanizmas, pareiškė nesiimsianti formalių veiksmų, kol teismas įvertins, ar jis yra teisėtas.
Tačiau ES pareigūnai pradėjo rinkti įrodymus, reikalingus tolesniems veiksmams atlikti, todėl Lenkijos ir Vengrijos bus prašoma pateikti informacijos.