„Šiaurės Atlanto Taryba griežtai smerkia 2021 metų lapkričio 15 dieną Rusijos Federacijos įvykdytą neapgalvotą ir neatsakingą priešpalydovinio ginklo bandymą“, – rašoma Aljanso pareiškime.
NATO pabrėžė, kad susidariusios nuolaužos padidino pavojų kosmose dirbantiems žmonėms ir įrangai.
Rusijos veiksmai „sukėlė pavojų visų šalių ir veikėjų, siekiančių tyrinėti ir naudoti kosmosą taikiems tikslams, saugumui, ekonominiams, moksliniams ir komerciniams interesams“, – teigiama pareiškime.
Raketos paleidimą „kaip neatsakingo elgesio kosmose aktą“ pasmerkė ir ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis.
Remiantis jo pareiškimu, per bandymą susidarė daug kosminių šiukšlių, keliančių pavojų Tarptautinei kosminei stočiai (TKS) ir joje dirbantiems astronautams.
Rusijos gynybos ministerija antradienį pripažino, kad neveikiantis palydovas „Celina D“ buvo sėkmingai sunaikintas orbitoje per raketos bandymą šalies gynybiniams pajėgumams stiprinti, bet neigė, kad tai sukėlė kokį nors pavojų.
Šalies kosmoso agentūros „Roskomos“ duomenimis, kosminės šiukšlės pirmadienį pusantros valandos intervalais kelis kartus pralėkė šalia TKS.
Pasak NASA, stoties įgula, kurią šiuo metu sudaro keturi amerikiečiai, vokietis ir du rusai, buvo pažadinta ir priversta evakuotis į grįžimui į Žemę skirtus erdvėlaivius.
Rusijos smūgis, žymintis tik ketvirtą kartą istorijoje, kai iš Žemės buvo pataikyta į kosminį aparatą, vėl sukėlė susirūpinimą dėl intensyvėjančių ginklavimosi varžybų kosmose, apimančių viską – nuo lazerinių ginklų iki palydovų, pajėgių išstumti kitus aparatus iš orbitos.