Jau šį sekmadienio vakarą Berlyno „Olympiastadion“ stadione paaiškės naujieji Europos futbolo karaliai. Titulą antrame iš eilės Europos čempionate bandys iškovoti Anglijos rinktinė, o to paties trokš ir po 12 metų pertraukos į Senojo žemyno finalą grįžtanti Ispanijos rinktinė.

„Euro 2024“ finalą sekmadienį nuo 21:40 val. tiesiogiai stebėkite portale tv3.lt ir per TV3 televiziją.

Įdomu tai, kad vienintelė kita komanda Europoje patekusi į du finalus iš eilės be Anglijos yra ne kas kitas, o Ispanija, kuri laimėjo pirmenybes du kartus iš eilės – 2008 ir 2012 metais.

Tai bus trečia šių komandų tarpusavio dvikova Europos čempionatuose, o abi iki šiol vykusias laimėjo Anglija. Ji pajėgesnė buvo 1980 metais grupių etape (1:2) ir 1996 metais ketvirtfinalyje, kuomet pagrindinis rungtynių laikas ir pratęsimas baigėsi rezultatu 0:0, o 11 metrų baudinių serijoje pajėgesni buvo anglai (4:1). Beje, tose rungtynėse žaidė ir Anglijos rinktinės vairininkas Garethas Southgate'as.

Ispanijos puolimas nebėra vien „tiki-taka“

Kombinacinio futbolo meistrai ispanai šiame čempionate pademonstravo, kad gali žaisti ir ilgais perdavimais, orientuotais į 16-mečio Lamine'o Yamalio ir 21-erių Nico Williamso greičio išnaudojimą.

Ispanijos rinktinė yra rezultatyviausia „Euro 2024“ komanda, pakeliui į finalą pelniusi 13 įvarčių ir pati praleidusi viso labo tris. Savo ruožtu Garetho Southgate'o treniruojama „Trijų liūtų“ rinktinė rezultatyvumu neblizgėjo ir yra įmušusi 7 įvarčius bei praleidusi keturis.

Jei anktesnės Ispanijos futbolo rinktinės savo didžiąsias pergales pasiekė žaisdamos trumpais perdavimais paremtą futbolą „tiki-taką“, tai ši Luis de la Fuentes rinktinė vis dažniau žaidžia vertikalų futbolą, kuriame greitose atakose bandoma išnaudoti jaunąsias komandos žvaigždes, siunčiant jiems perdavimus į kraštus arba tarp linijų, kur tikimasi jų aštraus žaidimo vienas prieš vieną.

„La Roja“ ekipą į pergales veda 63-ejų metų strategas Luis de la Fuente, kurio didžiausi pasiekimai treniruojant futbolo komandas buvo pasiekti jaunimo lygmenyje. Šis strategas atvedė šalies U-21 rinktinę į Europos čempionų sostą 2013-ais metais, o tokį pat pasiekimą po dviejų metų užfiksavo ir su U-21 rinktine laimėdamas 2015-ųjų Europos čempionatą.

Svarbu paminėti ir tai, kad treniruodamas šalies jaunimo rinktines L. de la Fuente jose dirbo ir su dabartinės rinktinės lyderiais, o jo auklėtiniais nuo mažų dienų buvo Rodri, Dani Olmo, Fabianas Ruizas ir vartininkas Unai Simonas.

Vėliau L. de la Fuente buvo paskirtas olimpinės rinktinės treneriu ir 2020-ųjų Tokijo olimpinėse žaidynėse atvedė Ispaniją į finalą, kuriame nusileido Brazilijai.

Ispanijos rinktinės kapitonas Rodri mano, kad šios komandos stiprybė vadovaujant Luisui de la Fuentei yra jos gebėjimas prisitaikyti prie įvairių situacijų, o ne aklas laikymasis anksčiau propaguoto „tiki-takos“ stiliaus.

„Žaidėme su daug komandų, kurios yra labai geros komandiniuose veiksmuose. Tai Italija, Kroatija, Vokietija. Tai komandos, kurios mėgsta kontroliuoti kamuolį kaip ir mes, bet tokias situacijas išmokome suprasti ir geriau interpretuoti, turėjome susitaikyti su tuo, kad bus akimirkų, kai neturėsime kamuolio kontrolės pranašumo. Dabar mes stengiamės būti šiek tiek vertikalesni, su šiek tiek mažiau kamuolio kontrolės, bet su pakankamai, kad galėtume padaryti žalos savo varžovams“, – „The Guardian“ sakė vienas geriausių šio čempionato saugų ir Ispanijos rinktinės gynybos cementuotojų.

Jei visa Anglija didžiuojasi 21-erių Jude'o Bellinghamo pasiekimais ir didžiuliu progresu pastaraisiais metais, tai 16-mečio L. Yamalio žaidimas ir galimybės būnant tokio jauno amžiaus hipnotizavo ir pačius futbolininkus.

Prieš finalą Anglijos rinktinės atraminis saugas Declanas Rice'as sunkiai rinko žodžius apibūdindamas šio paauglio pasirodymą Europos pirmenybėse, o būtent pusfinalyje L. Yamalio įvartis gražuolis privertė Ispaniją dar labiau tikėti savo galimybėmis perlaužti pirmą rungtynėse įmušusią Prancūziją.

Įspūdingas L. Yamalio įvartis pusfinalyje:

„Kai man buvo šešiolika metų, bandžiau gauti stipendiją, kad galėčiau žaisti futbolą. Tuo tarpu L. Yamalis čia jau diktuoja madas. Tai, ką jis demonstruoja būdamas šešiolikos, yra kito lygio ir būdamas jo amžiaus jam tikrai negalėjau prilygti“, – sakė Londono „Arsenal“ žvaigždė.

L. Yamaliui čempionato finalas bus neabejotinai ypatingas ir nepamirštamas visomis prasmėmis, nes prieš pat finalą, liepos 13-ą jam sukako septyniolika metų.

G. Southgate'as sutinka, kad Ispanija žaidžia geriausią futbolą

Anglijos rinktinės treneris G. Southgate'as savo komandos prastą žaidimą grupių etape ir atkrintamosiose argumentuoja tuo, kad daugelis komandų prieš jo rinktinę dažnai naudojo penkių gynėjų liniją, kas nėra įprasta „Premier“ lygoje rungtyniaujantiems futbolininkams.

Tuo tarpu Luiso de la Fuentes treniruojama Ispanija kaip ir Nyderlandai puikiai žaidžia su kamuoliu, mėgsta ilgai kontroliuoti kamuolį, o taip pat puikiai spaudžia savo varžovus.

Būtent taip žaidžiančias komandas pastaraisiais metais Anglijai sekdavosi įveikti gerokai lengviau, o prieš finalą paklaustas apie palankų Anglijai ispanišką žaidimo stilių G. Southgate'as sakė, kad didelę reikšmę šiose varžybose vaidins keli žaidimo aspektai.

„Pirmiausiai turėsime atimti iš jų kamuolį. Tai nebus paprasta, bet turėsime kažkaip atimti kamuolį ir tada priversti juos bėgti. Jie labai gerai, labai gerai spaudžia, todėl turėsime su kamuoliu elgtis labai atsargiai. Lygiai taip pat turėsime žaisti labai gerai kai kamuolio neturėsime. Bet tai yra finalas ir to galima tikėtis. Čempionate jie buvo geriausia komanda, tad laikas parodyti geriausią savo pačių versiją“, – prieš finalą varžovų stiprybes pabrėžė G. Southgate'as.

Anglijos žaidimo stilius keičiasi atsilikinėjant

Geriausią futbolą G. Southgate'o auklėtiniai demonstruoja tada, kai pirmieji praleidžia įvartį arba atsilieka, o pavojaus skambutis jau ne sykį ir šiame čempionate atvėrė tikrąjį šios ekipos puolimo potencialą.

Pragmatiško futbolo šalininkas G. Southgate'as nelinkęs rizikuoti tada, kai tam nėra pagrindo, o tai, kad Anglija geriausiai pradeda žaisti praleidusi įvartį gerai atspindi ir 2020 Europos čempionato pusfinalis prieš Daniją.

Tose rungtynėse 30-ą minutę danas Mikkelis Damsgaardas tolimu baudos smūgiu išvedė saviškius į priekį, o po praleisto įvarčio Anglija pradėjo žaisti daug aktyviau ir jau po 9 minučių rezultatas tapo lygus. Šaltas dušas rungtynių pradžioje baigėsi tuo, kad Anglija rungtynes baigė su 20 smūgių į vartų plotą, kai tuo tarpu Danija į vartus smūgiavo 6 kartus.

Panašus scenarijus pasikartojo ir 2022-ųjų pasaulio čempionato ketvirtfinalyje prieš Prancūziją. Anglija praleido pirmoji 17-ą rungtynių minutę, o skirtumą 54-ą minutę išlygino 11 metrų baudinį realizavęs Harry Kane'as. Ir nors iki 54-os minutės Anglija buvo gerokai aktyvesnė bei atliko daugiau smūgių (14 prieš 9), tačiau jų pastangas persverti rezultatą 78-ą minutę į šipulius sudaužė Olivier Giroud ir G. Soutgate'o kariaunai čempionatas Katare baigėsi pralaimėjimu 2:1.

Šiame Europos čempionate „Trys liūtai“ iki finalo žengė tokiu pačiu stiliumi ir paskutines tris rungtynes laimėjo atsilikinėdama. Taip nutiko prieš Nyderlandus, Šveicariją ir Slovakiją.

Dėl pasyvaus žaidimo rungtynių pradžiose kritikos vis daugiau sulaukiantį G. Southgate'ą pabandė užstoti Anglijos rinktinės žaidėjas Philas Fodenas, kuris teigė, kad dėl to kalti ir patys žaidėjai, kurie ne visada gerai išpildo trenerio reikalavimus.

„Žaidėjai turi prisiimti dalį kaltės. Treneris sukūrė sistemą ir parodė, kaip joje turime spausti savo varžovus. Jei mums nesiseka to išpildyti, turime tai išspręsti patys“, – sakė blankų čempionatą žaidžiantis „Manchester City“ klubo saugas.

Sugrįžimų komanda (angl. comeback) šiame čempionate praminti anglai išmoko žaisti rungtynių pabaigas ir susidoroti su slegenčia įtampa netgi tada, kai G. Southgate'as rungtynių pabaigose pakeičia atrodytų esminius savo ekipos ramsčius.

Nors viso čempionato metu dėl savo neįprastų rotacijų šis futbolo specialistas sulaukė daugiausiai kritikos, tačiau būtent jo keitimai rungtynėse prieš Nyderlandus ir Šveicariją tapo tokiais, kurie dabar britų spaudoje linksniuojami kaip genialūs ir nepakartojami.

Rungtynėse su Šveicarija prieš pat 11 metrų baudinių seriją buvo pakeisti du baudinius gerai mušantys Harry Kane'as ir Philas Fodenas, o aikštėje pasirodę Ivanas Toney ir Trentas Alexanderis-Arnoldas nepriekaištingai realizavo savo baudinius ir išvedė ekipą į pusfinalį.

H. Kane'as ir P. Fodenas rungtynių nebaigė ir pusfinalyje, kai 81-ą minutę strategas į aikštę metė iki tol vos 22 minutes čempionate žaidusį Ollie Watkinsą bei Cole'ą Palmerį. Nors daugelis tikėjosi vėl puolėjo pozicijoje po keitimo išvysti I. Toney, tačiau būtent O. Watkinsas atvėrė Anglijai duris į dar vieną finalą, po 90-ąją minutę pelnyto įvarčio iš nepatogios trajaktorijos. Abu keitimai pasiteisino 100 procentų, nes būtent C. Palmeris jam atliko rezultatyvų perdavimą.

Tad ir ką čempionate besugalvotų G. Southgate'as tai galiausiai suveikia ir atneša jo komandai pergalę.

„Svarbiausia, kad visa komanda būtų pasiruošusi rungtynėms. Sunku išsirinkti iš 26 žaidėjų ir kiekvieną kartą nuvili 15-a kitų, bet mes praleidžiame daug laiko su tais vaikinais ir jų požiūris šiuo klausimu buvo pavyzdingas. Žavu, kad Ollie pasinaudojo savo proga. Jaučiau, kad pradėjome prastai spausti varžovus, o H. Kane'as taip pat pirmoje rungtynių pusėje susitrenkė raumenį. Žinome, kad Ollie gali gerai spausti, todėl buvo geras momentas jį išbandyti“, – sakė Anglijos futbolo specialistas.

Galimi pokyčiai komandų sudėtyse

Jei Anglija sugėbėtų laimėti finalą sekmadienį, ji nutrauktų net 58-metus besitęsianti šalies titulų sausrą didžiuosiuose futbolo turnyruose.

Prieš finalą spaudoje pasirodė pranešimų, kad Anglijos startinėje sudėtyje galime išvysti „Manchester United“ kairįjį krašto gynėją Luke'ą Shaw, kuris pakeistų ne savo pozicijoje stringantį Keviną Trippierą, kuris klubuose rungtyniauja dešiniajame krašte.

Grupių etapą L. Shaw praleido dėl šlaunies traumos, kurią gydėsi nuo vasario mėnesio, o pirmą kartą aikštėje pasirodė 78-ą minutę ketvirtfinalyje prie Šveicariją.

L. Shaw mušė pirmą rungtynių įvartį „Euro 2020“ finale prieš Italiją ir greičiu pranoksta K. Tirppierą, kas bus ypač svarbus faktorius kairiajame gynybos krašte stabdand N. Williamsą.

Tuo tarpu Ispanijos rinktinė startinėje sudėtyje sulauks dėl geltonų kortelių limito pusfinalį praleidusio centro gynėjo Robino Le Normando ir raudoną kortelę prieš Jamalą Musialą užsidirbusio Dani Carvajalio.