Likusią remonto sumą padengs draudimas, valstybės ir savivaldybės biudžetas. Savivaldybė žada, kad košmarą išgyvenę žmonės į savo tikrus namus galės grįžti dar šiais metais.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Sprogusio ir sudegusio daugiabučio Viršuliškių mikrorajone gyventojas Juozas jau kurį laiką gyvena socialiniame būste. Sako, jau apsiprato. Ir baldus Juozas per maždaug pusmetį įsigijo, kad naujuose namuose būtų jauku.
„Televizorius jau veikia, tada neveikė, kai svečiavotės. Yra stalas, spinta iš paramos nusipirkau. Kėdės iš paramos. Va dar šaldytuvas, jei galima parodysiu... Čia jau iš paramos, kur skyrė 800 eurų“, – pasakoja vyras.
Tačiau labiausiai senjoras trokšta grįžti į savo tikrus namus, kurie žiemą susprogo. To paties tikisi dar 50 namo gyventojų.
Turės prisidėti
Juozas ir dar maždaug 30-ies butų gyventojai iš savivaldybės pagaliau sužinojo, kiek jiems reikės pridėti savų lėšų sprogusio namo remontui.
„Jeigu ten tokius pinigus, kaip užgiedojo iš pradžių. Tai, iš kur aš rasiu, aš jokių nei paskolų, nei nieko negaliu gauti. O vakar, tai visiškai gerai – 4 butams šimtu procentų kompensuoja atstatymą“, – sako Viršuliškių daugiabučio gyventojas.
Po darbo valandų vakar vakare į savivaldybę susirinko daugiabučio gyventojai. Tačiau prieš išklausydami naujienas iš savivaldybės, gyventojai prašė tylos minute pagerbti neseniai mirusį kaimyną, kuris taip ir nesulaukė galimybės grįžti į atstatytus namus.
Savivaldybė namo gyventojams turi gerą naujieną – jau kitą savaitę prasidės daugiabučio remonto darbai. Pirmiausia bus griaunama labiausiai pažeista namo dalis. O visus darbus savivaldybė planuoja baigti dar šių metų pabaigoje.
„Panašu, jog viską kaip ir planavome pavyks padaryti ir žmonės galės grįžti į savo namus“, – aiškina vicemerė Simona Bieliūnė.
„Prašom atvažiuoti, tada pažiūrėti, ar ten baisu labai bus, nesutvarkyta. Arba bent jau kažkiek bus“, – atkerta Juozas.
Apdrausti buvo du trečdaliai butų
Juozas ir dar du jo kaimynai gauna itin mažą pensiją, todėl jiems prie daugiabučio remonto prisidėti nereikės. Juozas dėl to, kad nebuvo apsidraudęs, labai išgyvena.
„Aš noriu pasakyti, kad žmonės draustųsi. Koks aš neatsakingas: mano pokario teta sudegė su pussesere. 1977 metais degė mano „bakužė“ Sodų gatvėje. Nepasimokiau. 2023 metai degė šalia balkonas... Ir nenueiti Juozui ir neapsidrausti... Kokia čia mano atsakomybė? Nėra atsakomybės pas žmogų“, – samprotavo vyras.
Viršuliškių daugiabutyje apdrausti buvo du trečdaliai butų. Apie pusę sumos padengs draudimo kompanijos. Ketvirtadalį sumos padengs valstybė. O dar penktadalis sumos namo remontui keliaus iš savivaldybės lėšų. Namo remontas atsieis daugiau nei milijoną eurų.
„Gyventojų prisidėjimas visos sumos kontekste sudaro 5 procentus ir tai 58 tūkstančiai per visus butus, kuriuos įvardijau“, – teigia S. Bieliūnė.
Pensinio amžiaus žmonės nuo buto turės prisidėti nuo 6 iki 8 tūkstančių eurų. O darbingo amžiaus gyventojai iš savo kišenės turės traukti nuo 13 iki 17 tūkstančių eurų už butą. Iš savo lėšų prisidės 6 butų gyventojai, kurie nebuvo apsidraudę. Kitiems remonto kaštus padengs draudimo kompanijos.
„Bendra suma atstatymo siekia 50 tūkstančių. Tai mes pritaikom ir valstybės paramą ir pusę sumos padengsime, siekdami šiems žmonėms padėti“, – sako vicemerė.
„O jau viduje, tai žmonės iš savęs darys. Iš mūsų pusės tai padėsime, santechnikų... Mes turim tris santechnikus, turim elektrikus. Yra bėda“, – pasakoja namų savininkų bendrijos vadovas Grigorij Snežko.
Gyventojai nuogąstauja
Vis dėlto kai kurie gyventojai nuogąstauja dėl namo ardymo darbų. Baiminasi, kad išardžius vidurinę namo dalį bus užlieti jų butai. Dėl ko dar labiau išaugs vidaus remonto kaina.
„Atsakymai neapibrėžti, aš taip pat ir nesupratau, ar mano butą tą aplies, jei lietus užlis“, – kalba Viršuliškių daugiabučio gyventojas Jonas.
Taip pat kol kas savivaldybė viešai nekalba apie renovacijos darbus, kurie, pasak statybos ekspertų, vertinusių konkrečiai Viršuliškių daugiabutį, yra privalomi.
„Tada sako, jūs kaip norėsite... Kreipkitės į Vyriausybę, jei norit. Mes, sako, euroremonto galimybių padaryti neturime. Viską patys“, – priduria Juozas.
Tačiau Juozas sako apie tai negalvojantis, laukiantis tik akimirkos, kai išgirs, jog pagaliau gali grįžti į savo namus. Savivaldybė planuoja, kad žmonės namo galės grįžti jau šių metų lapkritį arba gruodį.
Daugiau pamatykite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.