• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms aktyviai ruošiantis savo ilgai lauktam kontrpuolimui, kuris, kaip teigia Ukrainos ministras pirmininkas Denysas Šmyhalis, įvyks jau šią vasarą, Kyjivas pradėjo precedento neturinčias sabotažo operacijas Rusijos okupuotose teritorijose, įskaitant Krymą, rašo Jamestown Foundation analitikai.

Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms aktyviai ruošiantis savo ilgai lauktam kontrpuolimui, kuris, kaip teigia Ukrainos ministras pirmininkas Denysas Šmyhalis, įvyks jau šią vasarą, Kyjivas pradėjo precedento neturinčias sabotažo operacijas Rusijos okupuotose teritorijose, įskaitant Krymą, rašo Jamestown Foundation analitikai.

REKLAMA

Gegužės 6 d. po karą kurstančio rusų tinklaraštininko Zacharo Prilepino automobiliu buvo susprogdintas sprogstamasis užtaisas. Šis tinklaraštininkas garsėja, kaip tvirtas Kremliaus pasakojimų apie invazijos būtinybę „denacizuoti“ Ukrainą šalininkas.

Vis dėlto, nors Maskva apkaltino Ukrainos valstybės saugumo tarnybą (SBU) įvykdžius pasikėsinimą nužudyti, SBU atstovas pareiškė, jog „negali nei patvirtinti, nei paneigti“ jos dalyvavimo. Jis taip pat pridūrė: „Mirtis yra vienintelė perspektyva, kurią galime pasiūlyti okupantams“.

Savo ruožtu Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiojo žvalgybos direktorato viršininkas Kyrylo Budanovas pareiškė, kad Ukrainos specialiosios tarnybos „žudė rusus ir toliau žudys juos bet kurioje pasaulio vietoje, kol Ukraina nepasieks visiškos pergalės“.

REKLAMA
REKLAMA

Melitopolyje ir jo apylinkėse, svarbiame regione, esančiame „sausumos tilto“, jungiančio Krymą su okupuotomis Ukrainos rytinėmis teritorijomis dalimi, Ukrainos pasipriešinimas pradėjo daugybę išpuolių prieš pareigūnus, kurie bendradarbiavo su Rusijos administracija.

REKLAMA

Tarp šių išpuolių aukų buvo Andrejus Boiko, „sporto skyriaus vadovas“, Romanas Dzyuba, žinomas bendradarbis ir vietos mokyklos direktorius, užleidęs savo patalpas nelegaliems „referendumams“, įvykusiems 2022 m. rugsėjį, Maksimas Zubarevas, vadinamosios „Akimovo administracijos“ vadovas okupuotoje Zaporožės srityje, Oleksandras Miščenka, Melitopolio vietos policijos skyriaus viršininko pavaduotojas ir Ivanas Tkachas, Zaporožės „karinės-civilinės administracijos“ vadovas.

REKLAMA
REKLAMA

Anot Ukrainos žiniasklaidos, Tkachas prisidėjo prie Rusijos pajėgų judėjimo organizavimo iš okupuoto Krymo, taip pat atskirų vadinamosios Donecko ir Luhansko „liaudies respublikos“ miestų.

Ukrainos pasipriešinimas prisiėmė atsakomybę už daugumą šių sabotažo operacijų ir paskelbė vaizdo įrašus, įspėjančius kitus su rusais bendradarbiaujančius pareigūnus, kad „visiems Ukrainos išdavikams... yra tik viena kryptis  – morgas“. Pasak Ukrainos Melitopolio mero Ivano Fedorovo, vietos partizanų judėjimas apima dešimtis tūkstančių žmonių, šimtai jų dalyvauja aktyviose pasipriešinimo operacijose. Fiodorovas toliau tvirtino: „Pasipriešinimo pajėgos ir partizanai yra mokomi. Jie įgyja patirties, todėl jų darbas tampa efektyvesnis ir kokybiškesnis“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reaguodama į daugybę bandymų nužudyti, Maskva įvedė papildomas saugumo priemones, įskaitant griežtesnę komendanto valandą, okupuotose teritorijose. Tuo tarpu daugelis aukšto rango pareigūnų, įskaitant Zaporižės bendradarbį Jevgenijų Balickį, baiminantis dėl savo saugumo, buvo perkelti į Krymą.

Kartu Rusija sugriežtino okupuotų teritorijų piliečių „pasų išdavimo“ sąlygas, grasinama, kad tie, kurie nepasiims Rusijos paso iki liepos 1 d., bus deportuoti ir pripažinti užsieniečiais. Anot Fedorovo 2023 m. balandžio mėn. duomenimis, Rusijos pasus buvo priėmę mažiau nei 10 procentų šiose teritorijose likusių gyventojų.

REKLAMA

Apskritai proukrainietiškas pasipriešinimas tęsiasi už Zaporižės regiono ribų. 2022 m. rugsėjį vietos Ukrainos ir Krymo totorių aktyvistai sukūrė karinį partizanų judėjimą „Atesh“ („Ugnis“), kurio pagrindinis tikslas buvo išlaisvinti visas Ukrainos teritorijas, įskaitant Krymą.

Kaip rašo judėjimas „Telegram“ kanale, nuo 2022 m. lapkričio mėnesio organizacijos nariai pradėjo eilę sabotažo operacijų prieš Rusijos karinius dalinius, pavyzdžiui, nužudė 30 Rusijos karių ligoninėse aplink Krymo sostinę Simferopolis. Vasario 10 d. Atesh prisiėmė atsakomybę už automobilyje susprogdintą bombą, kur žuvo du Rusijos kariai ir dar du buvo paguldyti į ligoninę. Tai vyko okupuotoje Nova Kachovkoje Chersono regione.

REKLAMA

2023 m. kovą organizacija teigė, kad per bombos išpuolį nužudė Nova Kachovkos karinės administracijos vadovo pavaduotoją, o balandžio 23 d. „Atesh“ operatoriai prisiėmė atsakomybę už Rusijos nacionalinės gvardijos (Rosgvardijos) kontrolės posto susprogdinimą netoli Oleškio, dėl kurio žuvo daug žmonių.

Partizanų teigimu, 2022 m. lapkričio mėn. judėjime buvo apie 800 aktyvių narių, kai kurie iš jų buvo mobilizuoti reguliariosios Rusijos armijos fronte, o kiti aktyviai veikia Kryme.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Palaipsniui „Atesh“ agentai buvo pašaukti į Rusijos armiją, jie moko kai kuriuos Rusijos karius „sugadinti savo įrangą“, kad išgyventų karą. Be to, šie agentai renka žvalgybos informaciją ir perduoda ją Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms. Tokios atakos įvyko ne tik Ukrainos teritorijoje.

Gegužės 1 dieną nepažįstami asmenys susprogdino elektros liniją Gatčinsko rajone netoli Sankt Peterburgo. Pasak Leningrado srities gubernatoriaus Aleksandro Drozdenkos, baudžiamoji byla dėl įtariamo sabotažo iškelta, nes Rusijos teisėsauga netoliese rado dar vieną sprogmenį su saugikliu. Tuo tarpu 20 geležinkelio vagonų, gabenusių naftos produktus ir medieną, nulėkė nuo bėgių dėl sprogimų vienoje geležinkelio bėgių atkarpoje Briansko srityje.

REKLAMA

Regiono gubernatorius Aleksandras Bogomazas tvirtino, kad prie Snežeckos geležinkelio stoties „susprogdino“ neatpažintas sprogmuo. Panašios „avarijos“ įvyko ir kituose Rusijos regionuose, kurie ribojasi su Ukraina, įskaitant Belgorodo ir Kursko sritis, kur per vieną sprogimą nuo bėgių nuriedėjo beveik 80 vagonų, kuriais, kaip įtariama, buvo gabenamas kuras ir kiti karinės paskirties reikmenys.

REKLAMA

Nors Ukrainos pareigūnai neturi tiesioginių sąsajų su šiomis sabotažo operacijomis, buvęs Ukrainos prezidento kanceliarijos patarėjas Oleksijus Arestovičius neseniai tvirtino, kad pasipriešinimo veiksmai Kryme, Brianske, Kurske, Belgorodo ir kituose regionuose padėjo Ukrainos pajėgoms ruoštis artėjančiam kontrpuolimui.

Pasak Budanovo, kuris neseniai davė interviu Forbes.ua, dauguma Rusijoje nuolat kylančių sprogimų ir gaisrų nėra atsitiktinumas. Jis tvirtino, kad „geležinkelių signalizacijos įranga dega kasdien kelis kartus ir skirtinguose greitkeliuose nuolat po dvi ar tris valandas, kartais penkioms ar šešioms valandoms eismas sustabdomas visoje atkarpoje. Akivaizdu, kad ši infrastruktūra savaime nedega“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Budanovas taip pat užsiminė, kad kai kurie rusai glaudžiai bendradarbiauja su Ukrainos puse siekdami finansinės naudos.

Taigi, nepaisant Maskvos patikinimų, kad šios sabotažo operacijos neturės didelio poveikio Rusijos karinei mašinai ir negali padaryti didelės ekonominės žalos, ši veikla atneša rimtų politinių pasekmių Kremliui.

 Rusijos pareigūnai desperatiškai stengiasi paaiškinti, kodėl negali garantuoti regionų prie sienos su Ukraina, saugumo. Iš tiesų, ne tik Rusijos kariai, bet ir civiliai šiose srityse vis labiau nerimauja dėl savo saugumo prieš gresiantį Ukrainos kontrpuolimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų