„Šis memorandumas tarp ULCC ir Ukrainos užsienio reikalų ministerijos skaitmeninės platformos „NAZOVNI“, išplės Ukrainos ir Lietuvos verslo kontaktų tinklą, padidins abiejų šalių eksporto apimtis bei sustiprins prekybinį ir ekonominį bendradarbiavimą. Be to, artimiausiu metu Ukrainos užsienio reikalų ministerija pradės naują projektą „Nazovni Tech Recovery Platform“.
Pagrindinis projekto tikslas – pasitelkti naujausias technologijas, atstatant Ukrainą. Tai tarptautinis mokslo ir technologijų bendradarbiavimo centras. „Nazovni Tech“ planuoja dirbti šiuose sektoriuose: ekologija, psichinė sveikata ir karinė reabilitacija, technologijų perdavimas ir naujausių technologijų panaudojimas reabilitacijos projektuose“, – LR Seimo Konstitucijos salėje vykusiame forume „Build Back Faster“, kurį organizavo ULCC, kalbėjo Petro Beshta, Ukrainos ambasadorius Lietuvoje.
Laurynas Kasčiūnas, Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto ir tarpparlamentinių ryšių su Ukraina grupės pirmininkas, akcentavo, jog Lietuva gali būti pavyzdžiu kitoms šalims vykdant Ukrainos atstatymo darbus, kuriuos reikalinga pradėti jau dabar, o ne pasibaigus karui.
„Tai ne tik infrastruktūros atkūrimas, bet ir viltis, stabilumas milijonams ukrainiečių. Lietuva yra įkvepiantis pavyzdys, kadangi jau dabar atstatėme vieną mokyklą ir vaikų darželį. Tai ne tik suteikia būtinas švietimo priemones, bet ir siunčia galingą solidarumo žinią.
Tarptautinė bendruomenė turi susivienyti ir skirti lėšas Ukrainos atstatymui. Kiekviena šalis gali atlikti svarbų vaidmenį šiame procese, o dirbant kartu, galime užtikrinti, kad šios lėšos būtų tinkamai ir efektyviai panaudotos Kuo greičiau pradėsime, tuo greičiau Ukraina galės atgauti jėgas, tai spartins ir Ukrainos stojimo į ES procesus“, – pabrėžė L. Kasčiūnas.
Rimantė Šalaševičiūtė, tarpparlamentinių ryšių su Ukraina grupės narė, parlamentarė, atkreipė dėmesį, kad vystant Ukrainos atstatymo darbus, itin svarbu kuo greičiau iš griuvėsių prikelti švietimo įstaigas.
„Lietuva viena pirmųjų tarp tų šalių, kurios tiesia pagalbos ranką iš karo griuvėsių kylančiai Ukrainai. Mūsų šalis jau įgyvendino keletą atstatymo projektų: mobilioji gyvenvietė Borodiankoje, vaikų darželis Irpinėje, Borodiankos Licėjaus rekonstrukcija ir kt. Labai svarbu, jog vieni pirmųjų atstatymo projektų – tai švietimo įstaigos: mokyklos, vaikų darželiai. Tai ne tik įkvepia viltį, bet ir suteikia postūmį ateities gyvenimui, modernumui, perspektyvoms“, – forume „Build Back Fater“ kalbėjo Seimo narė.
Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) projektų Ukrainoje koordinatorius Artūras Žarnovskis, detaliau pristatė, kokius Ukrainos atstatymo projektus šiuo metu vysto arba planuoja įgyventi Lietuva. Be mokyklų, vaikų darželių, reabilitacijos centrų, dėmesio centre ir Ukrainos vaikų ugdymo perspektyvos, todėl ateityje svarstoma investuoti į STEM klasių kūrimą.
„Nors švietimo infrastruktūra nukentėjo nuo karo, tačiau vaikų ugdymo procesas nesustojo, todėl dėmesys švietimo įstaigų atstatymui – mūsų prioritetas. Svarbu suprasti, kad Ukrainos atstatymo mastai ateityje bus dideli, todėl turime glaudžiai bendradarbiauti su Ukraina, kad pasiektume geriausių rezultatų. Beje, kitos šalys galėtų pasinaudoti Lietuvos sukaupta patirtimi, kuri galėtų padėti nutiesti bendradarbiavimo tiltus su Ukraina“, – apie vystomus projektus ir perspektyvas kalbėjo A. Žarnovskis.
Pagrindinis asociacijos tikslas – verslo santykių tarp Lietuvos ir Ukrainos plėtra, atstovavimas esamiems ir potencialiems nariams, sprendžiant su verslu abiejose šalyse susijusius klausimus. Asociacija siekia pritraukti investicijas, plėtoja investicinius projektus Lietuvoje ir Ukrainoje.