Savo istorija su portalu tv3.lt pasidalinusi vilnietė Agnė (vardas ir pavardė redakcijai žinoma) sakė dar susitaikiusi su tuo, kad dukrą pas oftalmologą pavyko užregistruoti tik po 5 mėnesių. Tačiau eilė pas specialistą ankstyvai reabilitacijai tiesiog pribloškė.
„Ketvirtokė dukra pasakė, kad jau nebeprimato lentoje, tai prieš mėnesį-pusantro užrašiau pas gydytoją rugpjūčio gale. Sakiau, kad pakentėtų, nes juk tuoj vasara, galės ir be akinių išgyventi. Bet jei mokykloje reikėtų sėdėti 5 mėnesius, kai nematai?
Šviežias atvejis – prieš kelias dienas paskambinus registruoti kitą vaiką į ankstyvąją reabilitaciją, man pasakė, kad laisvas laikas yra tik vasario 5 d. Iš pradžių pagalvojau, kad pasigirdo. Bet ne, sakė duoda tik po 1 taloną per dieną. Tai kokia čia ankstyvoji reabilitacija, čia jau – vėlyvoji!” – stebėjosi moteris.
Gydėsi privačiai
Vilnietė pasakojo, kad, laimei, jau žinanti vaiko diagnozę, jog dukra turi retą genetinį sindromą, ir turi galimybių gauti reabilitacijos paslaugas privačiai. Vis tik pakelti finansinę naštą darosi sudėtinga, geresniam efektui pasiekti reiktų daugiau užsiėmimų.
„Iš savo kišenės mėnesiui mokame 600 eurų ir pagalvojome, kad reikėtų grįžti į polikliniką, bent dalinai apmokamų paslaugų. Bet pasiskambinusi į Antakalnio polikliniką, kur esame prisirašę, net žagtelėjau – pasiūlė talonėlį vasario 5 d.
Kadangi dabar prasidės paruošiamasis prieš mokyklą etapas, visi psichologai ir ergoterapeutai sako, kad labai svarbu paruošti ir tam mobilizuoti vaiką. Todėl ir einame 2 kartus pas logopedą, kartą pas ergoterapeutą, vežame į baseinus, vieną kartą einame konsultuotis pas tokį specialistą, kur duoda įvairias užduotis ir vėl sugrįžtame po mėnesio. Bet norint gerai paruošti dukrą mokyklai, reikėtų dar daugiau užsiėmimų“, – kalbėjo Agnė.
Pasak moters, gerai, kad ji turinti galimybes leisti dukrą užsiimti privačiai, tačiau ką daryti kitu atveju – juk prarandamas brangus laikas, kas labai svarbu tokiame amžiuje.
„Bet pasiskambinusi į Antakalnio polikliniką, kur esame prisirašę, net žagtelėjau – pasiūlė talonėlį vasario 5 d.“
„Ką daryti tiems, kurie uždirba minimumą? Kad ir kalbant apie eilės pas kitus specialistus – visi siūlo eiti privačiai, bet tai kokios ten kainos. Už to paties oftalmologo konsultaciją – 90 eurų. Tai darome kažkokią kitokią sveikatos draudimo sistemą, o dabar sumoku didelius mokesčius ir man siūlo eiti privačiai ir mokėti antrą kartą“, – kalbėjo vilnietė.
Diagnozę sužinojo pavėluotai
Pašnekovė pastebėjo, kad dar kita istorija, kaip apskritai sužinojo dukrą turint genetinį sindromą.
„Ilgai ieškojome diagnozės, nes vaiko raida truputėlį vėlavo, pradėjome nuo poliklinikos, buvome ankstyvoje reabilitacijoje, paskyrė logopedą, ergoterapeutą, radome ir kitų problemų, bet kas ir kodėl, neaišku. Mums patarė ieškoti kokio nors sindromo. Pasitikrinę genetiškai radome vieną retą sindromą.
Bet kaip viskas buvo? Dar, prisimenu, per kovidą pasitikrinom, sakė, kad atsakymas bus po kelių mėnesių, tai kažkaip ir užmiršom. Ir po pusės metų šeimos gydytoja mums skambino visai kitu reikalu, reikėjo siuntimo pas kardiologą ir paklausė, ar jau susitvarkėme neįgalumą dėl sindromo. Tai man vos rytinė kava neiškrito iš rankų. Sako, kad juos informavo skambučiu. Pradėjus aiškintis su genetike, sakė, kad man skambino, bet neatsiliepiau, ir viskas. Tai ar čia normalu? Tai pusę metų nieko nedarėme, nes nežinojome, nors jau tada galėjome pradėti reabilitaciją“, – sistemos netobulumais stebėjosi Agnė.
Nori paslaugos arčiausiai namų
Paklausta, ar nebandė ankstyvajai reabilitacijai registruotis į kitą įstaigą, moteris sakė, kad norinti gauti paslaugą arčiausiai namų:
„Suprantu, jei reikia vienkartinės konsultacijos, galima nuvažiuoti kitur. Bet čia paskiriamos procedūros – ergoterapeutas, logopedai, mankštos, tai neprivažinėsiu į kitą miesto galą ar net kitą miestą.“
Moteris pridūrė, kad taip pat bandys aiškintis dėl galimybės sudaryti trišalę sutartį tarp savivaldybės, privačiai sveikatos paslaugas teikiančios įmonės ir vaiko-paciento, kai suteikiamas tam tikras krepšelis.
„Čia panašiai kaip privatūs darželiai pasirašo sutartį su savivaldybe ir tėvais ir yra finansuojama. Bet viskas taip užkasta, kad nežinau, kiek žmonių apie tai žino“, – pastebėjo ji.
Poliklinika: ženkliai išaugo paslaugų poreikis
Antakalnio poliklinika savo ruožtu nurodė, kad pastaruosius kelerius metus stebimas ženkliai išaugęs vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugų poreikis.
„Dėl to Antakalnio poliklinikoje nuolat ieškome specialistų ir plečiame komandą. Pavyzdžiui, lyginant 2021 m. ir 2022 m. matome, kad suteiktų paslaugų kiekis išaugo daugiau nei 40 proc.“, – aiškino įstaigos atstovė Rūta Vanagienė.
Nurodoma, kad šios paslaugos vaikams teikiamos kompleksiškai. Jas teikia specialistų komanda – socialinis pediatras, ergoterapeutas, logoterapeutas, kineziterapeutas, medicinos psichologas, socialinis darbuotojas.
„Reabilitacijos laikas yra ilgas, o pastaruoju metu pastebima, kad daugėja pacientų, kuriems reikalingas maksimalus 40 procedūrų kursas, o tai riboja naujų pacientų priėmimo galimybę“, – pridūrė ligoninės atstovė.
SAM: paslaugų lygis grįžo į priešpandeminį
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nurodė, kad šalyje gana plačiai išvystytas ambulatorinių ankstyvosios reabilitacijos paslaugas teikiančių įstaigų tinklas.
2023 m. 54 (59 filialuose) įstaigos sudarė sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis teikti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto (PSDF) lėšomis apmokamas ankstyvosios reabilitacijos paslaugas.
„Reabilitacijos laikas yra ilgas, o pastaruoju metu pastebima, kad daugėja pacientų, kuriems reikalingas maksimalus 40 procedūrų kursas, o tai riboja naujų pacientų priėmimo galimybę“, – sakė ligoninės atstovė.
„Tačiau šių paslaugų poreikis yra augantis. Tai susiję ne tik su planinių paslaugų grįžimu į buvusį iki pandemijos lygį, bet ir su ankstyvosios psichomotorinės raidos diagnostikos stiprinimu, kai kurių sveikatos sutrikimų augimu visame pasaulyje (pvz. autizmo spektro sutrikimų), ne tik Lietuvoje“, – rašoma portalui atsiųstame atsakyme.
Nurodoma 2019 m. ankstyvosios reabilitacijos paslaugas gavo apie 13 660 vaikų, 2020 m. – 10 200, 2021 m. – 12 200, 2022 m. – 12 780.
SAM pridūrė, kad palaipsniui didinamos PSDF lėšos, skirtos ankstyvosios reabilitacijos paslaugoms apmokėti: nuo 4,7 mln. eurų 2016 m. iki 14 mln. eurų 2022 m. Šiemet šioms paslaugoms finansuoti skirti papildomi 2 mln. eurų.
Siūlo kreiptis ir į kitas įstaigas
Ministerija pažymėjo, kad tėveliai, turėdami gydytojo siuntimą ankstyvosios reabilitacijos paslaugoms, gali pasirinkti įstaigą, kurioje laukimo laikas yra trumpesnis.
Vilniuje ambulatorines ankstyvosios reabilitacijos paslaugas, apmokamas PSDF biudžeto lėšomis, teikia ne tik VšĮ Antakalnio poliklinika, bet ir VšĮ Centro poliklinika, VšĮ Karoliniškių poliklinika, VšĮ Šeškinės poliklinika, UAB Vaikų ir jaunimo klinika „Empatija“, Vilniaus miesto kompleksinių paslaugų centras „Šeimos slėnis“, VšĮ Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos.
Tuo metu Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainės skiltyje „Sveikatos priežiūros įstaigos ir paslaugos visoje Lietuvoje“ pateikta informacija apie visas gydymo įstaigas, turinčias sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.
„Pasirinkus ar įvedus norimą paslaugą ir miestą, parodomas išsamus sutartį dėl ieškomos paslaugos turinčių gydymo įstaigų toje vietovėje sąrašas, iš kurio galima rinktis sau priimtiniausias. Ar reikiama paslauga tuo metu teikiama pasirinktoje gydymo įstaigoje, reikėtų pasiteirauti su ja susisiekus tiesiogiai“, – aiškino SAM.