• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dirbtinį intelektą (DI) ir kopijuotus darbus atpažįstančios platformos „Identific“ kūrėjai prašo Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) nedelsiant stabdyti paskelbtą Vilniaus universiteto (VU) viešąjį konkursą.

Dirbtinį intelektą (DI) ir kopijuotus darbus atpažįstančios platformos „Identific“ kūrėjai prašo Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) nedelsiant stabdyti paskelbtą Vilniaus universiteto (VU) viešąjį konkursą.

REKLAMA

Kaip rašoma pranešime žiniasklaidai, VU galėjo neatsižvelgti į ne vieną mėnesį trukusius raginimus skirti prioritetą lietuvių kalbos svarbai, siekiant užtikrinti studentų akademinį sąžiningumą. Vietoje to, VU esą sugriežtino tik konkurso sąlygas potencialiems dalyviams, bet imtis minėtos problemos sprendimų nesuskubo.

Kaip teigia „Lingua Intellegens“ vadovas, toks VU žingsnis rodo lietuvių kalbos diskriminavimą ir kelia grėsmę šalies aukštojo mokslo kokybei, o tam užkirsti kelią būtina nedelsiant. 

Pasijautė neišgirsti 

Dar šių metų spalį įmonė „Lingua Intellegens“ sostinėje, greta VU, surengė meninį performansą – lietuvių kalbos laidojimo ceremoniją aukštajame šalies moksle. Vis tik nei į šį, nei į prieš tai buvusius raginimus, atsigręžti į nacionalinės kalbos svarbą akademinėje bendruomenėje, VU neatsižvelgė ir jau lapkričio mėnesį paskelbė viešąjį konkursą. 

REKLAMA
REKLAMA

„Mes jau gana ilgą laiką siekime, jog VU priimtų tinkamą sprendimą ir atsigręžtų į lietuvių kalbos puoselėjimo ir jos išlaikymo svarbą aukštajame šalies moksle. Juk kalbama ne apie ką kitą, kaip studentų akademinio sąžiningumo užtikrinimą. VU įsigytos paslaugos, kurioms skiriami milžiniški pinigai, bus pasitelktos visose šalies aukštosiose mokyklose, tad net sunku pagalvoti, kokių padarinių tai gali atnešti per artimiausius trejus metus. Vis tik VU įsigijusi šias specifines paslaugas, turėsiančias atpažinti neoriginalius mokslinius darbus, parengtus aukštųjų mokyklų auklėtinių, neatlieps viešojo intereso ir atvers duris nepaliaujamam DI panaudojimui lietuvių kalba parašytuose darbuose. Visa tai – didelė grėsmė švietimo kokybei, kurioje beatodairiškai diskriminuojama mūsų nacionalinė kalba su nevaržomu studentų DI pasitelkimu priešakyje“, – sako Nazim Tchagapsov, bendrovės „Lingua Intellegens“ vadovas. 

REKLAMA

 Kreipėsi į VPT 

Praėjusį ketvirtadienį, reaguojant į pasirodžiusį VU viešąjį konkursą, įmonė „Lingua Intellegens“ kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą (VPT) su prašymu jį sustabdyti. Anot N. Tchagapsov, vieninteliai VU viešojo konkurso pakeitimai, kuriuos įgyvendino aukštoji mokykla – konkurso sąlygų sugriežtinimas potencialiems dalyviams. Kaip mano jis, tai gali būti galimas atsakas į viešą kritiką, taip sudarant aukštesnius atrankos barjerus. 

REKLAMA
REKLAMA

„Savaime suprantame, kad konkurso sąlygų griežtinimas turėtų būtų būtinas žingsnis, jog dalyvių siūlomos paslaugos atlieptų aukštųjų mokyklų poreikius, o sukurta sistema atliktų savo pagrindinę funkciją tiek aptinkant plagiatą, tiek DI intervenciją. Tačiau šiuo atveju galime įžvelgti tik tai, jog kriterijų paketas visų pirma orientuotas ne į paslaugos kokybę, bet į dalyvių atranką, o pati lietuvių kalbos svarba taip ir lieka palikta kažkur toli už paraštės ribų. Galima manyti, jog sąlygų sugriežtinimas – galimas atsakas į viešai išreikštą kritiką VU, tačiau nepaisant to, negalime ignoruoti fakto, jog iki pat dabar ši aukštoji mokykla neatsižvelgė į nacionalinės kalbos svarbą ir neatliko viešojo konkurso kriterijų pakeitimų šiuo aspektu. Tikimės, jog VPT atsižvelgs į mūsų išreikštą susirūpinimą ir imsis skubių veiksmų, jog VU viešasis konkursas būtų sustabdytas“, – įžvelgia N. Tchagapsov. 

Pasak pranešimo spaudai, specialią sistemą „Identific“, padedančią aptikti DI naudojimą mokslo darbuose ar plagiatus, sukūrė lietuvių bendrovė „Lingua Intellegens“. Tekstų sutapties atpažinimo principu veikiančia sistema gali naudotis studentai, dėstytojai, teisininkai, žurnalistai, verslo bendruomenė ir kiti norintys. Lietuvių kurta sistema veikia 129 kalbomis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų