Ant jau baigtos statyti ir įrengtos prezidentės Dalios Grybauskaitės rezidencijos stogo iškilo ir 7 kilovatų galingumo saulės elektrinė. Ir jėgainė jau aprūpina buvusios šalies vadovės namus energija. Ji pradėjo veikti šią liepą, o konstrukcijos darbai buvo pradėti dar pernai vasarą.
Tiesa, vakarais Prezidentės languose, pasak kaimynų, bent kol kas tamsu. Anksčiau kiek dažniau čia užsukdavusios D. Grybauskaitės aplinkiniai pastaruoju metu nesutinka. Teritorija griežtai saugoma, tad iš pastato priekio saulės energijos modulių nematyti.
Visgi pranešama, kad jėgainės dizainas gana unikalus – pati prezidentė pasirinko modulius juodais rėmais, juodu pagrindu, o fotoelementai D. Grybauskaitės mėgstamos, mėlynos spalvos, nors paprastai jie būna balti. Taip pat kadenciją vos prieš kelias dienas baigusi prezidentė pageidavo, jog visa įranga būtų lietuviška.
O ant savo namo stogo saulės elektrinę premjeras Saulius Skvernelis dar tik įsirenginėja. Tiesa, skirtingai nei D. Grybauskaitė, Vyriausybės vadovas nusprendė pasinaudoti valstybės skiriama kompensacija ir užpildė prašymą išmokai gauti. Nors kokio galingumo elektrinė bus įdiegta, nėra žinoma, skaičiuojama, kad S. Skverneliui darbai kainuos apie 8000 eurų.
„Siūlau visiems pasinaudoti šia galimybe, kaip ir kiekvienam Lietuvos Respublikos piliečiui bendra tvarka užpildyti paraišką ir gauti kompensaciją, kokia numatyta pagal projektą. Aš esu toks pats Lietuvos Respublikos pilietis kaip ir bet kuris kitas ir pasinaudojau parama“, – yra sakęs premjeras Saulius Skvernelis.
Ir premjeras toli gražu ne vienintelis paprašęs kompensacijos. Energetikos ministerija per pastaruosius kelis mėnesius suskaičiavo net tris tūkstančius žmonių prašymų ir dauguma jų iki liepos 10-osios buvo patvirtinti. Tad planuojama, kad iš viso šiemet atsinaujinančia energija savo namus apsišviečiančių ar apšildančių šeimų bus maždaug penki tūkstančiai. Tokia susidomėjimo saulės jėgainėmis banga privertė ministeriją plačiau praverti pinigines.
„Gavome beveik 3000 paraiškų ir turėjome numatytą finansavimą 4,5 mln. eurų, bet gavus tiek daug paraiškų finansavimas buvo padidintas iki 6,2 mln. eurų“, – tvirtina Energetikos viceministras Rytis Kėvelaitis.
Kompensacijos gali tikėtis asmenys, kurie ruošiasi įsirengti ne galingesnes nei 10-ies kilovatų elektrines, ir yra oficialiai įregistravę namą, ant kurio ar šalia jo bus jėgainė montuojama. Žinoma, registracija turi būti prašymą išmokai pildančio žmogaus pavarde. Na, o pati kompensacija siekia 323 eurus už įrengtą kilovatą, kitaip tariant, padengiama trečdalis visos sumos. Energetikos viceministras Rytis Kėvelaitis sako, jog dažniausiai įsirengiamos 6-7 kilovatų elektrinės, o jų kaina jau su kompensacija gali siekti ir puspenkto tūkstančio eurų.
„Vidutiniškas atsiperkamumo terminas su dabartine parama yra aštuoneri metai. Aišku, tai priklauso nuo įvairių parametrų – kokio dydžio tu statai saulės elektrinę, kokiu paros metu tu naudoji elektrą, kokia įranga, kokio brangumo renkiesi“, – teigia Energetikos viceministras Rytis Kėvelaitis.
Buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas tikina, kad didėjantis susidomėjimas atsinaujinančios energijos šaltiniais yra pažangos ženklas, visgi vien jais pasikliauti nederėtų, mat nustūmus į šalį štai pavyzdžiui dujas – mažinant sunaudojamą jų kiekį, nukentės pats vartotojas. Tad šalies energetika turėtų būti subalansuota.
„Jei yra nuolatos mažinama, tai infrastruktūra ir jos kaštai guls ant vartotojų, dujų vartotojų. Tai yra nelabai paranku, juo labiau, kad mes plečiame dujų infrastruktūrą. Tai yra dujotiekio su Lenkija sujungiamas. Girdime, kad vis efektyviau dirba suskystintų gamtinių dujų terminalas“, – tvirtina buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas.
Energetikos ministerija individualias saulės jėgaines siūlo ir daugiabučių gyventojams. Jas, jei yra pakankamai vietos, galima statyti ir ant stogo, žemės sklype ar net ir atokesnėje vietoje. Tokioms elektrinėms valdžia taip pat siūlo paramą.