Į tai dėmesį atkreipusi parlamentarė Dovilė Šakalienė ketvirtadienį savo socialinio tinklo paskyroje pabrėžė, kad Lietuvoje yra daugiau nei 80 tūkst. onkologinių ligonių, o jei skaičiuojant ir tuos, kuriems nuo gydymo praėjo mažiau nei 5 metai – skaičius dar išaugtų.
„Pasaulio sveikatos organizacija, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras ir mūsų Sveikatos apsaugos ministerija vienbalsiai sako, kad šie žmonės yra itin pažeidžiami COVID-19 viruso. Bet išplitus virusui, esant ribotiems resursams, pvz., Italijoje, jiems net neteikiama pagalba, nes jų išgijimo šansai minimalūs.
Tai šįryt ministro paklausiau tiesiai – ar šiems žmonėms ir toliau vadovautis SAM rekomendacija riboti kontaktus (paslėpta mintis – išmirs, tai sutaupysim ant jų sveikatos priežiūros), ar bus priimtas sprendimas jiems išduoti biuletenius, jei nėra galimybės dirbti iš namų?“ – rašė ji.
Jos pastebėjimu, Lietuvoje maždaug 40 proc. gydytojų yra vyresni nei 55 metai, o kas septintas gydytojas vyresnis nei 65 m., tai reiškia, kad jie tiesiogine prasme rizikuoja savo gyvybe, nes yra koronaviruso pažeidžiamiausia grupė pagal amžių.
„O dabar įsivaizduokime, koks šansas NEapsikrėsti yra tokio amžiaus gydytojai odontologei, kuri kasdien pasilenkusi prie paciento burnos, bet respiratoriaus jai niekas neduoda? Tai jeigu SAM mus tikina, kad turime pakankamai tų respiratorių – mano klausimas kada juos imsime naudoti bent jau pažeidžiamiausioms medikų grupėms? Ar irgi – išmirs ir sutaupysim?
Atsiprašau už makabriškus klausimus, bet matant realius skaičius iš aplink mus esančių šalių (pvz., Danijoje per savaitę nuo 50 atvejų iki 514; Italijos gydytojai atvirai rašo, kad šimtai žmonių jų akyse miršta, nes pagalbos resursai per maži; Kinijos tyrimai parodė, kad užsikrėtę medikai tapo viruso platintojais; ir t.t.) kitaip formuluoti neįmanoma, nes raginimai pasitikėti turi būti paremti aiškiu, konkrečiu, pagal pažeidžiamumą individualizuotų priemonių taikymo planu bei realiu jo įgyvendinimu", – dėstė Seimo narė.