• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pabėgėlių priėmimo centre Rukloje šeštadienio vakarą buvo kilęs gyvenimo sąlygomis nepatenkintų migrantų protestas, pranešė institucijos.

Pabėgėlių priėmimo centre Rukloje šeštadienio vakarą buvo kilęs gyvenimo sąlygomis nepatenkintų migrantų protestas, pranešė institucijos.

REKLAMA

„Tai buvo tiesiog eilinis, tradicinis, vakarinis parėkavimas, nepasitenkinimas gyvenimo sąlygomis. Apsauga nebuvo suaktyvinta, nebuvo jokių neramumų“, – BNS sekmadienį sakė Viešojo saugumo tarnybos vadas Ričardas Pocius.

Pasak jo, prievartos veiksmų ar specialiųjų priemonių migrantų atžvilgiu panaudota nebuvo.

„Apsauga reagavo ramiai, nes tai kartojasi kiekvieną vakarą“, – kalbėjo R. Pocius.

Centro vadovė Beatričė Bernotienė sakė, kad šeštadienį keli migrantai bandė pabėgti iš stovyklos.

Anot R. Pociaus, tokie bandymai vyksta kasdien, tačiau iš Pabėgėlių priėmimo centro Jonavos rajone dar nepasišalino nė vienas asmuo.

REKLAMA
REKLAMA

Sekmadienį mirė centre gyvenęs sergantis migrantų vaikas, tačiau R. Pocius teigė, kad jo mirtis ir šeštadienio įvykiai nėra susiję.

REKLAMA

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė irgi tvirtino, jog, pirminiais duomenimis, šie įvykiai nėra susiję, tačiau galutinai į tai bus atsakyta pabaigus vykdomus tyrimus.

„Pagal pirminę mūsų turimą informaciją, tie neramumai, kurie buvo kilę, ir tas mirties atvejis nėra susiję“, – sakė ministrė.

„Bet aš manau, kad teisėsaugos institucijos tikrai išsiaiškins ir pateiks visą informaciją“, – teigė ji.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak A. Bilotaitės, tyrimus dėl savaitgalio įvykių Pabėgėlių priėmimo centre atlieka policija ir Viešojo saugumo tarnyba.

Rukloje apgyvendinami socialiai pažeidžiami migrantai ir jų šeimos. Dabar ten yra apie 300 asmenų.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pranešė, kad sekmadienio rytą ligoninėje mirė šiame centre gyvenęs 2010 metais gimęs vaikas.

Vaikas buvo paralyžiuotas, sirgo epilepsija ir kitomis ligomis.

Į Lietuvą šiemet neteisėtai per sieną su Baltarusija atvyko beveik 4,2 migrantų.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė teigia, kad neramumai Ruklos pabėgėlių priėmimo centre ir vaiko mirties atvejis pagal jos turimą informaciją nėra susiję. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Bendras įvertinimas pagal pirminę mūsų turimą informaciją, tie neramumai, kurie buvo kilę, ir tas vaiko mirties atvejis, nėra susiję“, – sakė ministrė, kuri sekmadienį dalyvauja Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų suvažiavime.

„Vyksta tyrimas tiek policijos, tiek viešojo saugumo tarnybos, bet mano pirminė informacija tokia, kad tai nėra susiję – kad tas neramumas ir mirties atvejis yra atskiri dalykai. Teisėsaugos institucijos tikrai išsiaiškins ir pateiks vertinimą“, – pridūrė A. Bilotaitė. 

REKLAMA

Klausiama, kodėl Ruklos pabėgėlių priėmimo centre kilo neramumai, ministrė aiškino, kad tai nėra pirmas kartas, nes migrantai paprasčiausiai nori pasišalinti, išvykti į kitas Europos šalis. „Tas nepasitenkinimas kyla didžiąja dalimi iš to“, – mano ministrė.

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad į Ruklą buvo perkelti migrantai. Čia įrengtoje stovykloje apgyvendinti apie 400 žmonių. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė sako, kad migrantams čia bus mokamos išmokos, už kurias jie turės patys pirkti maistą stovykloje esančioje parduotuvėje, o nuo spalio migrantų vaikai bus pradėti mokyti lietuvių kalbos.

REKLAMA

Vaikus mokys lietuvių kalbos

Ministrė sako, kad pirmieji į stovyklą atvykę migrantai yra supažindinami su gyvenimo sąlygomis, testuojami dėl COVID-19.

„Nameliai gal atrodo kuklūs, bet tai yra šiltos patalpos, stogas virš galvos, būtiniausios priemonės, šilti drabužiai, taip pat šitame centre vaikai bus aprūpinti užimtumu ir švietimu. Nuo spalio 1 d. jie pradės mokytis lietuvių kalbos. Pabėgėlių priėmimo centras tam yra pritaikytas, yra patalpos, kuriame ir klasės, vaikai išsilavinimą galės gauti čia“, – spaudos konferencijoje kalbėjo M. Navickienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ministrė teigė, kad kiekvienas vaikas turi turėti teisę į švietimą, todėl nuspręsta migrantų vaikus mokyti lietuvių kalbos.

„Tas laikas, kurį jie praleidžia nesvarbu, kokioje šalyje, neturi nueiti veltui. Mokytis kalbos reiškia turėti kažkokį išsilavinimą. Pirmiausia, ką galime pasiūlyti vaikams, yra lietuvių kalbos mokymas“, – sako M. Navickienė.

Pabėgėlių priėmimo centro vadovė Beatričė Bernotienė sako, kad bendrai Pabėgėlių priėmimo centro stacionariuose pastatuose gyvena 300 migrantų. Apie 60 proc. gyventojų yra vaikai. Didelė dalis mokyklinio amžiaus.

REKLAMA

Pasak B. Bernotienės, lietuvių kalbos ugdymas vaikams bus organizuojamas ir stacionariose patalpose, ir stovykloje.

„Bus organizuojami mokymai, trys pamokos per dieną lietuvių kalbos, plius papildomai neformalus švietimas. Ugdymu rūpinasi Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, mokytojus įdarbina Vilniaus lietuvių namai. Bus organizuojamas mokymas keliomis pamainomis“, – spaudos konferencijoje teigė B. Bernotienė.

REKLAMA

Jau yra įrengtos penkios mokymo klasės, kur vaikai mokysis.

Per savaitę atvyks 40–50 migrantų

Rukloje migrantus bus siekiama apgyvendinti pagal jų religinius įsitikinimus ir taip vengiant galimų  konfliktų.

„Tikiuosi, kad šitos sąlygos bus orios“, – teigė M. Navickienė.

Šiuo metu migrantų apsauga rūpinasi Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT), tačiau, pasak ministrės, jau yra paskelbtas pirkimas apsaugos paslaugai gauti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai pirkimas bus pasibaigęs ir paaiškės, kokia saugos bendrovė saugos šią teritoriją, ji privalės išpildyti reikalavimus, kurie nustatyti pirkimo sąlygose“, – teigė M. Navickienė.

Ministrė tikina, kad migrantai iš miestelio išeiti niekur negalės, visos veiklos bus organizuojamos vietoje, šalia veiks ir medicinos punktas.

Ruklą antradienį turėtų pasiekti 40 migrantų. Iš karto atvežti didesnį skaičių negalima, nes migrantus reikia ištirti dėl koronaviruso, informuoti ir įkurdinti. Planuojama, kad visi 400 žmonių bus apgyvendinti per savaitę, kasdien čia atvežant apie 40–50 migrantų.

REKLAMA

Kiekvienam asmeniui – 77 eurų išmoka maistui

Ministrė tikina, kad nameliai atitinka higienos normas, bazinės sąlygos migrantams bus užtikrintos. Miestelyje veiks dušai, yra įkurtos virtuvėlės, parduotuvėlė, kur migrantai galės pirkti maisto produktų.

Parduotuvės savininkai yra verslininkai iš Jonavos. Parduotuvėje, pasak B. Bernotienės, bus galima nusipirkti įprastų prekių – žalios mėsos, daržovių, birių produktų, vaisvandenių ir t.t. Maitinimas migrantams čia tiekiamas nebebus, gamintis jie turės patys.

REKLAMA

„Maitinimas nebebus tiekiamas, išmokama kiekvienam pašalpa 77 eurai, mokama pašalpa šeimai. Už tuos pinigus jie maitinsis ir gamins maistą sau įrengtose virtuvėse“, – sako B. Bernotienė.

„Vienas iš sprendimų buvo įrengti šaldytuvus atskirai kiekvienai šeimai, kad žmogus galėtų jaustis saugus ir turėti savo maisto produktus. Labai svarbu, kad turime personalą. Turime darbuotojų, profesionalų ir socialiniai darbuotojai teikia daug dėmesio, mes kiekvieną dieną diskutuojame jei kyla problemos, kaip galime tai išspręsti, kad visi būtų ramūs, patenkiti, kad būtų minimali rizika neramumas“, – priduria B. Bernotienė.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak M. Navickienės, kiekvienam asmeniui bus suteikiama 77 eurų dydžio išmoka per mėnesį, už kurią migrantai turės pirkti ir gamintis maistą. 

„Tai yra pažeidžiamos grupės, manome, kad Maisto gaminimas yra viena iš veiklos formų, kur žmonės gali patys gamintis tokį maistą, kokį mėgsta ir kad tai būtų jų vaikams pagal jų poreikius pritaikytas maistas“, – teigė M. Navickienė.

Pasak B. Bernotienės, stovykloje yra įrengtos aštuonios virtuvės, kur migrantai galės gaminti maistą.

Tiksliai nežinoma, kiek Rukloje gyvens vaikų. Bendrai Lietuvoje šiuo metu jų yra 1300.

„Kiek bus Rukloje, galutinio skaičiaus pasakyti negaliu. Pažeidžiamos grupės yra vežamos su šeimomis, ten yra skirtingas skaičius, matysime savaitės pabaigoje“, – sakė M. Navickienė.

Stovyklos Rukloje įrengimas valstybei kainuoja apie 1,5 mln. eurų metams.

„Mes nuomojame visą paslaugą, ne tik namelius, bet ir skalbimo paslaugą, skalbimą, šiukšlių išvežimą ir kitus dalykus“, – sako M. Navickienė.

Planuojama, kad viename namelyje gyvens viena šeima. Nameliai bus šildomi elektra.

Dar kožnam šikpuodį prie lovos pastatykit ,olvaisų boboms,diedams prezervatyvų pripirkit
.Pensininkus mūsiškius su covidu damušinėkit,juk juodukai stipresni, geresnį storesnį eržilą turi.
Užteks čia visoms išalkusioms.
Gerovės juk šalis..
Sargas iš pa Utenas
Sargas iš pa Utenas
Ar jau statoma mečete šitiems babujinam? juas vyti reikia, o ne mokinti lietuvių kalbos,, kad ti išmesti pinigus į balą, toks šių visgaidziu devizas, kas iš to jie vistiek pabėgs, tai kam švaistyti pinigus be reikalo, geriau ismokinkite tuas laukinius papuasu, kaip susitvarkyti visa jovala, kuri palieka, iš mokinti kaip su švabra reikia elgtis, kogero jau ir valytojos pasamdytas jų šūdus kuapti?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų