Trečią kadenciją Seime dirbanti, tačiau mažai viešai besireiškianti Irina Rozova du sykius klausiama saugumiečių nuslėpė savo ryšius su Rusijos diplomatais. Taip skelbia paviešinta Valstybės saugumo departamento pažyma. Joje rašoma, kad Lenkų rinkų akcijos narė nuo maždaug 2011-ųjų metų asmeniškai susitikinėdavo su Rusijos diplomatais ir sąmoningai tai darė nuošalesnėse vietose, kad niekas nepastebėtų.
Saugumiečiai išsiaiškino, kad politikę priešiškos valstybės pareigūnai ne tik sveikindavo švenčių proga, bet susitikimų metu net buvo tariamasi dėl finansinės paramos I. Rozovos atstovaujamai partijai „Rusų aljansas“. Seimo narė esą palaikė ryšius ir su buvusiu Rusijos konsulu Klaipėdoje Vladimiru Malyginu, kuris siekė gauti slaptos informacijos apie Lietuvos vidaus politiką bei strateginius projektus.
„Aš po to paaiškinsiu, kai praeis komiteto posėdis. Aš nematau priežasčių apkaltai, bet čia ne mano bus sprendimas, kaip bus, taip bus“, – sako Seimo narė Irina Rozova.
Saugumiečiai I. Rozovą ėmė tikrinti sprendžiant, ar suteikti jai leidimą dirbti su slapta informacija. Pokalbių su VSD pareigūnais metu parlamentarė nuslėpė apie savo ryšius. Po kelių mėnesių perklausta, tai kokie gi ryšiai ją sieja su rusų diplomatais, I. Rozova saugumą antrąsyk tikino, kad jie reti ir tik per oficialius renginius:
„Klaida buvo, kad neparašiau prašyme. Aš tiesiog nesupratau, ką ten reikia pažymėti.“
„Derinimas politinės veiklos su užsienio ambasada. Man tai turėtų valstybės išdavystės požymių. Bet akivaizdu, kad tai yra grėsmė nacionaliniam saugumui. Žiūrint į tai, kaip Rusija daro savo įtaką, tai būtent tokiais būdais jinai tą savo įtaką ir daro“, – mano apžvalgininkas Marius Laurinavičius.
Leidimo dirbti su slapta informacija pareigūnai Rozovai tąkart neišdavė. Tačiau esmė ta, kad kalbama apie 2018-ųjų metų pradžią. Pažyma, kaip matome, adresuota Seimo Pirmininkui, čia pat – ir jo prierašas ją perleisti ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui. Tad klausimas – kodėl pusantrų metų apie galimus I. Rozovos klystkelius buvo tylima?
„Prašiau, kad jie žinotų tą informaciją ir, jeigu reikalinga imtis kokių veiksmų, jie patys sprendžia, ar reikia“, – pasakoja Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis.
Ką apie pažymą galvojo tuomet dar Vytauto Bako vadovaujamas komitetas, suprasti sunku. Panašu, kad dalis narių išvis nesivargino pasidomėti VSD medžiaga, o ją savo laiku matę nariai iš opozicijos tikina nieko viešinti negalėję.
„Mes kalbam apie įslaptintą raštą. Įslaptintą. Įslaptinto rašto naudojimas atliekant vieną ar kitą politinį veiksmą reikštų įstatymų pažeidimą. Aš negaliu naudoti įslaptintos informacijos“, – kalbėjo komiteto narys Laurynas Kasčiūnas.
Tad dabar ir opozicijos, ir R. Karbauskio strėlės skrieja būtent į V. Pranckietį, kurį R. Karbauskis iš posto jau seniai nori išversti ir dėl koalicijos reikalų. Jau kalbama apie nepasitikėjimo Seimo pirmininku procedūrą.
„Aišku, kad Seimo pirmininkas tiesiogiai atsakingas už tos informacijos pateikimą Seimo valdybai. Buvo kažkoks nesuprantamas susitarimas tarp konservatorių ir, negaliu teigti, ar su Seimo Pirmininku, ar su Baku, kad jie prilaikė informaciją. Matyt, ieškojo patogesnio momento“, – telefonu pasakojo R. Karbauskis.
„Aš manau, kad Karbauskis – sąmokslo teorijos ir praktikos specialistas, tai jaučiu tokį kūrinį“, – rėžė V. Pranckietis.
Rozova priklauso „Rusų aljansui“, tačiau ši partija jau ne pirmą kartą į rinkimus eina kartu su Lenkų rinkimų akcija, todėl ir dabar Rozova yra šios frakcijos Seime narė. VSD pažymoje, beje, kalbama, kad Rozova su rusų diplomatais aptarinėjo ir galimybes „Rusų aljansui“ formuoti bendrą politinį junginį su Lenkų rinkimų akcija, kuris atstovautų tautinėms mažumoms. Valdemaras Tomaševskis apie tai tikina nieko nežinantis, o su kuo susitikinėja Rozova, jam esą neįdomu.
„Čia yra kažkokios nesąmonės. Kam tai yra įdomu, jūs pasakykit? Jums įdomu, su kuo susitikinėja jūsų kaimynai? Mūsų, parlamentarų, pareiga yra kalbėtis, išklausyti ir t.t.“, – komentavo V. Tomaševskis.
Kol kas inicijuojamas parlamentinis tyrimas, kurio metu bus aiškinamasi, ar Rozovai gali būti pradėta apkalta.