„Mano nuomone, medikai, kurie priklauso II saugumo lygiui (ambulatorines ar stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas, kurių metu patiriamas tiesioginis ar ilgalaikis kontaktas su pacientu (kur užtikrinamas „švarus“ (nesergančių COVID-19 pacientų srautas), teikiantys specialistai skubios pagalbos skyrių medicinos personalas, slaugos skyrių medicinos personalas GMP personalas), privalo naudoti bent jau FFP2 respiratorių, o ne vienkartines chirurgines kaukes, kaip siūloma", – sakė V. Kasiulevičius.
Jo teigimu, tik pritrūkus respiratorių galima naudoti kaukes, nes realybėje šie asmenys turi kontaktų su bet kokiais pacientais (niekas negali žinoti iš anksto jų pacientų ,,švarumo" t.y. rizikos, kad serga COVID-19).
„Nepritariau, kaip pateikta SAM projekte, kad III saugos lygmens medikai
- ASPĮ personalas, atliekantis AGP (dirbtinės plaučių ventiliacijos sąlygomis, atliekant intubaciją, vykdant tracheostomos ar intubacinio vamzdelio priežiūrą, endoskopinių procedūrų metu ir kt.) pacientams, išskyrus įtariamus ir patvirtintus COVID-19 atvejus
- specialistai, teikiantys ambulatorines ar stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas asmenims, turėjusiems artimą sąlytį su COVID-19 atveju ir neturintiems kvėpavimo takų infekcijų simptomų
- skubias odontologines paslaugas teikiantys specialistai
- operacijas ne COVID-19 pacientams atliekantis personalas
- su COVID-19 ligos atvejų ėminiais dirbantys laboratorijų darbuotojai
kvėpavimo takų apsaugai naudotų tik vienkartines medicinines (chirurginė) kaukes. Rekomenduoju, kad šiems medikams būtų užtikrinti FFP2 arba FFP3 klasės respiratoriai. Tokios pat nuomonės laikosi ir LSMU Kauno klinikų atstovai.
IV saugos lygmens medikai turi gauti FFP3 respiratorius. Tikiuosi, kad man pritars ir kiti specialistai", – dėstė profesorius.
Svarbiausia informacija apie koronavirusą
Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.
Pagal kovo 28 d. atnaujintą apibrėžimą, nuo šiol įtariamas COVID infekcijos atvejis apibūdinamas taip: asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus IR 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje.
ARBA
Asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais IR buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju. Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms (šios kategorijos asmenys yra tiriami dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės):
1) Asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR kuriam būtina hospitalizacija IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.
2) Sveikatos priežiūros specialistai.
3) Kiti asmenys, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Tikėtinu atveju laikoma: toks atvejis, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą. Patvirtintas atvejis yra asmuo, kuriam laboratorijoje patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nepriklausomai nuo klinikos ir simptomų.
SAM įsakymas numato, kad visiems į šalį iš užsienio grįžtantiems asmenims privalomas 14 dienų karantinas.
Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.
Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.
Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).
Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).
Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms: