Nuo šių metų NT-pro-BNP tyrimas pacientams atliekamas nemokamai, tai yra finansuojamas iš PSDF lėšų. Pro-BNP – tai širdies nepakankamumo žymuo, jam įvertinti pakanka paimti kraujo.
Šiuo tyrimu įvertinama, kiek yra apkrautas ar pavargęs yra širdies raumuo. Kai minėto žymens koncentracija atitinka normą, širdies patologijos tikimybė labai nedidelė ir varginančių simptomų (dusulio) priežastis paprastai nėra širdies nepakankamumas. Nustačius žymens padidėjimą šeimos gydytojas pacientą nukreips tolimesniam specializuotam ištyrimui ir gydymui.
Pasižymi dideliu sergamumu ir mirtingumu
Kaip portalui tv3.lt yra pasakojęs LSMU Reabilitacijos klinikos vadovas, gydytojas kardiologas prof. Raimundas Kubilius, širdies nepakankamumas (ŠN) yra itin aktuali sveikatos problema, susijusi su dideliu sergamumu ir mirtingumu:
„Liga išsivysto, kai nusilpęs širdies raumuo nebesugeba organams užtikrinti reikiamos kraujo tėkmės. Šią patologiją gana sunku valdyti ir prognozuoti jos išeitis net tais atvejais, kai pacientui skiriamas inovatyvus gydymas.
Širdies nepakankamumas mirtingumu prilygsta ar net lenkia dažniausiai diagnozuojamas piktybines ligas. Ūminis širdies nepakankamumas tai pat yra dažniausia vyresnių nei 65 m. amžiaus žmonių stacionarizavimo į ligoninę priežastis.“
Pirmas įspėjimo ženklas – dusulys
Gydytojo pastebėjimu, lėtinio širdies nepakankamumo priežastys yra pačios įvairiausios. Dažnai jis diagnozuojamas persirgusiems ūminį miokardo infarktą ar sergantiesiems išemine širdies liga, tinkamai negydant arterinės hipertenzijos, esant ritmo sutrikimams, sergant uždegiminėmis širdies ligomis, cukriniu diabetu ir kt.
„Paprastai ši liga tapatinama su simptomų triada. Dusulys – pats pirmasis požymis, į kurį turime atkreipti dėmesį, nes nusilpęs širdies raumuo neužtikrina reikiamos kraujo tėkmės. Dusulys gali atsirasti netgi nedidelio fizinio krūvio metu, pavyzdžiui, lipant laiptais“, – kalbėjo R. Kubilius.
Kitas svarbus požymis – skysčių susilaikymas ir jo kaupimasis organizme, didėjantis kūno svoris, atsirandančios edemos (pabrinkimai) kojose.
„Pirmiausia pacientas tada pastebi, kad jo dėvėta avalynė tampa per maža. Dar vienas svarbus simptomas – didžiulis progresuojantis nuovargis“, – vardijo kardiologas.
Gydytojas atkreipė dėmesį, kad visi šie simptomai lydimi blogėjančios atminties, nemigos, depresyvumo, netgi ilgainiui atsirandančiais pilkšvos odos spalvos pokyčiais lūpose, nosies gale, ausų kaušeliuose.
„Kritinės „raudonosios vėliavėlės“, kad jau blogėja sveikatos būklė, yra tada, kai pacientas siekdamas sumažinti dusulį geriausiai jaučiasi sėdėdamas pusiau sėdimoje padėtyje už nugaros pasikišęs pagalvių, ar net prasidaręs langą, galvodamas, kad kambaryje tiesiog trūksta oro“, – kalbėjo jis.