Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
2015-ieji. Krašto apsaugos ministerijos vaizduose – maždaug 400 jaunuolių, atvykusių į Kęstučio batalioną Tauragės rajone pradėti privalomosios pradinės karo tarnybos, kurią prieš pusmetį grąžino Seimas. Iš viso prieš 10 metų tarnybą pradėjo 3000 jaunuolių.
Per 10 metų metinis tarnybą pradedančių prievolininkų skaičius padidėjo vos ketvirtadaliu ir kol kas dar ne visi vaikinai tarnauja Lietuvos kariuomenėje.
Prezidentas Gitanas Nausėda užsimena, kad reikia pradėti galvoti apie visuotinį šaukimą.
„Tai yra laiko klausimas, kadangi, kaip jūs žinote, yra numatyta iki 2030 metų sukurti nacionalinę diviziją. Ir tos nacionalinės divizijos sudėtinė dalis, be jokios abejonės, yra šaukimo procesas, visuotinio šaukimo procesas“, – kalbėjo prezidentas.
„Sakyčiau, kad per 4-5 metus mes tikrai galime pereiti prie visuotinio šaukimo“, – įsitikinęs konservatorių lyderis Laurynas Kasčiūnas.
Visuotinis šaukimas žavi ne visus
Dalis TV3 žinių kalbintų gyventojų tokia mintimi ne itin žavisi:
„Aš esu susiplanavęs studijuoti, ir visuotinis šaukimas, manau, daug ateities planų žmonėms sugadintų. Reiktų visai kitaip persiorientuoti gyvenime.“
„Gal nereikia, geriau savanoriai, kurie patys eina. Taip galvočiau.“
„Vis tiek manau, kad reikia ugdyti tą norą ginti ir tarnauti savo šaliai – čia apie šitą mes kalbam, taip? Tai galvočiau, kad gal iš dalies būtų visai gerai, gal tiesiog turėtų būti trumpesnis laikas.“
„Jeigu pasakysiu savo nuomonę, tai mane išveš kaip politinį kalinį.“
„Gal ir gerai. Šiaip tėvynę visiems reikia ginti.“
Trūksta instruktorių ir infrastruktūros
Nors Rusijos grėsmė tampa vis labiau akivaizdi, papildomų instruktorių, kurie galėtų dirbti su išaugusiu šauktinių skaičiumi, Lietuvoje nėra. Kad instruktoriams motyvacija išliktų, ministerijos iniciatyva 7 procentais padidinti karių atlyginimai, priedai ir išmokos.
Kariniai miesteliai ir poligonai smarkiai apkrauti, o naujų steigimas stringa. Todėl ir pernelyg skubėti su visuotiniu šaukimu nereikėtų. Taip mano Krašto apsaugos ministerija ir premjeras.
„Vystyti kovinius pajėgumus, vystyti rezervo sistemas ir auginti reikiamą gynybos pramonę – tie prioritetai dabar yra svarbiausi. Mes turim pasiruošti ir Vokietijos brigados priėmimui“, – sakė krašto apsaugos viceministras Tomas Godliauskas.
„Paimti ir dabar organizuoti visuotinį šaukimą ir žmones tiesiog laikyti laukuose ar aikštėse, kaip senais laikais, marširuojant ratu, negalint suteikti galimybių tikrai išmokti tų dalykų, kad jie būtų naudingi – tikrai šitam nematau jokios prasmės“, – kalbėjo Gintautas Paluckas.
Seimas jau priėmė padidintus ribinius kariuomenės skaičius. Bendras karių, savanorių ir rezervistų skaičius didėja nuo 32 tūkstančių iki 34 tūkstančių. O artėjant prie divizijos suformavimo, dar labiau augs.
Straipsnis parengtas pagal TV3 žinių reportažą.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:


































































































































































































































Nemoka blia gyventi taikiai žmonės jiems vis maža.
Visiems užteks tos žemės pasilaidot tai tikrai.