• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje įvestas karantinas be daugybės kitų paslaugų atidėjo ir odontologų paslaugų teikimą, išskyrus būtinosios medicinos pagalbos užtikrinimą. Ir nors danties skausmas nesirenka, kada užklupti, odontologai priversti atsirinkti, kam gali suteikti pagalbą.

Lietuvoje įvestas karantinas be daugybės kitų paslaugų atidėjo ir odontologų paslaugų teikimą, išskyrus būtinosios medicinos pagalbos užtikrinimą. Ir nors danties skausmas nesirenka, kada užklupti, odontologai priversti atsirinkti, kam gali suteikti pagalbą.

REKLAMA

Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika praneša, kad karantino laikotarpiu jau sukomplektavo komandas būtinajai odontologinei ir burnos, veido ir žandikaulių chirurginei pagalbai teikti. 

Vykdo pacientų atranką

Kaip pasakoja Žalgirio klinikos direktorė Alina Pūrienė, darbas klinikoje vyksta visą parą – dienos metu kreipiasi daugiau pacientų, todėl ir gydytojų dirba daugiau, o naktimis budi dvi pagalbą teikiančios gydytojų brigados.

„Dabar mes atliekame tą tokią fronto liniją, kuri teikia pacientams būtinąją pagalbą, kuri yra apibrėžta. Viskas, ką mes darome, susiję su labai rimtu gydytojų ir viso personalo saugumu. Nes mes nuo paciento dirbame pusės metro ir net mažesniu atstumu“, – tv3.lt kalbėjo A. Pūrienė.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu klinikoje teikiama tik būtinoji pagalba, neteikiamos konsultacinės paslaugos ar planinis gydymas. Odontologo paslaugų pageidaujantys pacientai turi atvykti į Žalgirio kliniką, kur, anot A. Pūrienės, atliekama atranka, kam išties reikalinga būtinoji pagalba.

REKLAMA

„Atvykus į Žalgirio kliniką iš vidinės kiemo pusės yra įleidžiama pro duris tik pasiskambinus ir prie durų iš karto vyksta atranka, ar tikrai pacientui reikalinga būtinoji pagalba, ar ne. Jeigu jam reikalinga būtinoji pagalba, jis priimamas, jis pildo tam tikrą anketą apie jo kontaktus galimus, atvažiavimus, išvažiavimus. 

Tai standartinė anketa, kad pacientas taip pat būtų atsakingas, ką jis atsako, kur jis buvo, iš kur jis atvažiavęs per paskutines 14 dienų, ar jis turėjęs kontaktus, ar jis buvęs karantine, tai tokie standartiniai klausimai, kad mes žinotume. Tada, jeigu jam reikia būtinosios pagalbos, jis nusivedamas į vieną ar kitą kabinetus, kur jam ta pagalba yra suteikiama“, – procesą nupasakojo klinikos vadovė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji negalėjo tiksliai nurodyti, ar klinikoje stipriai išaugo pacientų srautai.

„Galbūt šiek tiek didesnis [srautas], nes dalį tokių pacientų vis dėlto nukraudavo ir kitos klinikos, ir privačios klinikos, kur dirbdavo burnos ar veido ir žandikaulio chirurgai“, – svarstė A. Pūrienė.

Ieško apsaugos priemonių

A. Pūrienė akcentuoja, kad odontologų darbo sąlygos yra labai rizikingos ir jiems lengva užsikrėsti dėl itin artimo kontakto su pacientu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kas mums gresia – užsikrėtimas. Vis tiek mūsų Vyriausybės nutarimas turi išminties odontologijos srityje, nes odontologams išvis nėra saugu, nes bet kuris gręžimo aparatas, ultragarsinis aparatas aplink gydytoją sukuria tokį aerozolį, kur išsilaiko virusas iki dviejų valandų, o aplinkoje, kuri yra aplink gydytoją, ant visų paviršių gali išsilaikyti iki devynių dienų. Tai visų paviršių valymas yra labai svarbu ir gydytojų apsauga yra labai svarbi“, – sakė A. Pūrienė.

REKLAMA

Odontologai privesti sustiprinti savo apsaugą, prižiūrėti aplinkinių paviršių, grindų švarą, rūpintis apsauginėmis priemonėmis. A. Pūrienė sako, kad pastarųjų kol kas netrūksta, tačiau klinika nuolat ieško, kaip galėtų padidinti savo apsauginių priemonių arsenalą.

„Tam mes ruošėmės seniai. Šiuo metu netrūksta. Kaip čia ilgai tęsis ir kaip toliau bus, mes nežinome. Bet, kadangi pagal norminius dokumentus nebe taip riboja Viešųjų pirkimų įstatymas, tai mes visomis savo išgalėmis bandome patys ieškoti, iš kur mes galėtume gauti daugiau ir rimtesnių apsaugos priemonių. Taip pat bendraujame su Sveikatos apsaugos ministerija ir galvojame, kad gal iš ten centralizuotai gausime. Bet ir patys labai smarkiai ieškome visais būdais“, – teigė klinikos direktorė.

REKLAMA

Verslo laukia iššūkiai

Gydytojų odontologų draugijos pirmininkas Marijus Aleksiejūnas svarsto, kad pacientams, kuriems tiesiog suskaudo dantį, odontologų pagalbos greičiausiai teks palaukti, nes šiuo metu galima teikti tik būtinąją pagalbą.

„Pagal įstatymą darbas yra nukeliamas, bet koks darbas odontologinis, išskyrus būtinąją pagalbą. Tai pūliniai ir turbūt danties nervo uždegimas galėtų būti prie būtinosios pagalbos, taip pat traumos, žinoma“, – tv3.lt kalbėjo M. Aleksiejūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau jis pastebi, kad ir būtinąją pagalbą gali teikti ne visos įstaigos.

„Jeigu privatus verslas, tai greičiausiai neturi apsisaugojimo tiek priemonių, neišeina jų nupirkti, greičiausiai bus taip, kad tą būtinąją pagalbą tikrai ne visi teiks. O Žalgirio klinika arba kitos poliklinikos visoje Lietuvoje tikrai, manau, atrenka pacientus ir būtinąją pagalbą, kuri yra įstatymų numatyta, tikrai teiks“, – sakė M. Aleksiejūnas.

REKLAMA

Tiesa, tokie odontologų veiklos apribojimai, anot draugijos pirmininko, gali neigiamai atsiliepti privačiam verslui.

„Žalos tikrai pridarys kiekvienam verslui, kuris negali dirbti šiuo periodu, tikrai taip“, – sakė M. Aleksiejūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų