Kam eglišakį sutrumpinti, o kam gražesnę šakelę parinkti. Vilniečių, atėjusių į Katedros aikštę, norus pildo Trakų miškininkai dalijantys eglišakius jau penkioliktus metus vykdomoje akcijoje „Parsinešk namo Kalėdas“. Norinčiųjų netrūksta.
Ne ką mažiau populiarios ir pušų šakelės. Žmonės dairosi tokių, kur yra papuošimai tiesiai iš gamtos.
Įspūdingesnės šakos ieško ir senjorė Dalia. Pasirinkimo kriterijus labai paprastas.
„Taip, kad galėčiau sukišti į tokį kur gėlės… paprastai, kad būtų šlapia. Tokių mažų šakelių pasidarau ir uždedu“, – sako vilnietė.
Ir ji pati, ir kiti tautiečiai vienbalsiai sako – tokia akcija būtina:
„Nes kur gi gausi. Ne visi gali kažkur nuvažiuoti nusikirsti.“
„Ne tik sau, kadangi kaip matot, bet ir kolegoms, draugams, ir giminėms. Kam didesnių kam mažesnių reikia, tai visokių pasirinkom.“
„Be abejo, smagu paimti gyvą medį, turėt kvapą ir turėti jį namuose.“
Miškininkas Vaidotas Pauželis sako: gaila medžius kirsti, nes paskui juos išmesti reikia.
„Ne, visi mandagūs, kultūringi. jau trylika metų mes čia esam su kolega Dainiumi, jeigu kas būtų fotografavęs, būtų pamatęs, kaip mes senstam. bet gal ne mes senstam, o Vilnius jaunėja“, – pasakoja miškininkas.
Ir ne tik sostinėje, kituose šalies miestuose taip pat rikiavosi eilės norinčiųjų eglės ar pušies šakos. Panevėžio centrinėje miesto aikštėje miškininkai dalijo ne tik pušies, paprastos, bet ir baltosios eglės šakas. O kartu ir žmonių srautus reguliavo.
„Turi žmonės iš ko pasirinkti. Visi sustoję į eilutę labai gražiai laukia. Reguliuojam srautus, kad kartu su šakom neparsineštų namo ir kovido“, – sako medelyno vadovas Egidijus Kaluina.
TV3 žinių kalbinti žmonės pasiryžę ir ilgiau palaukti: „Kiek čia palauksi, dešimt penkioliką minučių, nieko čia nėra, svarbu jie mums duoda Kalėdas."
Kai kas ne tik šaką, bet ir visą eglutę gavo. O štai pirmiems atėjusiems kai kuriuose miestuose buvo ir daugiau dovanų.
„Atėję pirmieji gaus uogienę, kuri yra pagaminta iš miškininkų užaugintų ir surinktų spanguolių“, – sako Valstybinių miškų urėdijos vadovas Valdas Kaubrė.
Iš viso šiandien miškininkai įvairiuose šalies miestuose ir miesteliuose išdalijo per šimtą tūkstančių kirtavietėje surinktų šakų. O kol miškininkai dalija, aplinkosaugininkai rengia reidus miškuose ir tikrina, ar niekas spygliuočių namo nevelka nelegaliai. Aiškėja, kad žmonės tampa sąmoningesni, ir eglučių – nevagia. Nors baudos nedidelės.
„Baudos nėra didelės, didesnės yra žalos. Šiaip yra nuo keturiolikos iki trisdešimties eurų“, – teigia aplinkosaugininkas Rytis Kuzmickas.
O gamtai padaryta žala skaičiuojama pagal tai, koks yra medžio, kuriam padaryta žala, skersmuo.