Atvykęs į Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomąjį pulką, E. Macronas kartu su Lietuvos prezidentu Gitanu Nausėda pasisveikino su krašto apsaugos ministru Raimundu Karobliu, šalia stovinčiais Lietuvos kariais, prancūzų delegacijos atstovais, iš įvykio vietos pranešė BNS korespondentas.
Vėliau Prancūzijos vadovas kartu su Lietuvos prezidentu pasisveikino su rikiuotėje stovinčiais Prancūzijos ir Lietuvos kariais.
Aikštėje taip pat buvo išrikiuoti keli prancūzų kovinės technikos vienetai.
Netrukus po oficialios priėmimo ceremonijos Prancūzijos vadovas išėjo pasikalbėti su kariais akis į akį už uždarų durų.
Po susitikimo su kariais E. Macronas kartu su delegacija išvyko.
Tuo tarpu G. Nausėda žurnalisams sakė, kad šiuo vizitu siekė geriau suprasti Prancūziją, išgirsti jos argumentus.
„Aš prezidento paklausiau, kad tikriausiai jis nori to paties. Jis pasakė, kad taip. Todėl manau, kad šis susitikimas ir buvo tam, kad šalys viena kitą geriau pažintų ir suprastų“, – sakė G. Nausėda.
G. Nausėda dėkoja Prancūzijai, kad ji svariai prisideda prie Baltijos regiono saugumo stiprinimo.
„Šiuo metu NATO priešakinių pajėgų batalione tarnaujantys Prancūzijos kariai, karinėse oro gynybos pratybose Šiauliuose dalyvavę kariai ir technika reikšmingai prisideda prie atgrasymo ir gynybos Baltijos regione. Tai aiški sąjungininkų žinutė apie mūsų vienybę, pasirengimą ir pajėgumus ginti Aljansą ir jo rytines sienas“, – teigė šalies vadovas.
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis pastebėjo, kad Prancūzijos prezidento apsilankymas Rukloje suteiks motyvacijos prancūzijos kariams.
„Tai yra kariams motyvuojantis faktorius, ypač tiems, kurie tarnauja kitoje šalyje. Dabar Prancūzijos karių skaičius Lietuvoje yra rekordinis – 300 karių, todėl šis karių aplankymas tikrai svarbu“, – pastebėjo Lietuvos krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.
Prancūzų kariai: didelė garbė sutikti prezidentą
Rukloje tarnaujanti 36-ejų prancūzų karė, leitenantė Lora sako, kad E. Macroną sutikti yra didelė garbė.
„Didelė garbė kiekvienam vyrui ir kiekvienai moteriai, tarnaujančiai kovinėje grupėje. Tai kažkas, ko nedarome labai dažnai, todėl didelė garbė jį sutikti čia, kur taip sunkiai dirbame“, – BNS sakė prancūzų karė.
„Aš labai dėl to džiaugiuosi“, – pridūrė ji.
Prancūzų karė į Lietuvą atvyko rugpjūtį ir bus čia trumpiau nei kiti prancūzų kariai – tris mėnesius, tačiau, anot moters, laikas Lietuvoje – ypatingas.
„Myliu jūsų šalį, nors ir negaliu dažnai daryti to, ką norėčiau, tačiau iš to, ką mačiau, galiu pasakyti, kad jūsų šalis labai graži, maistas – nuostabus ir žmonės taip pat yra fantastiški“, – teigė leitenantė Lora.
33-ejų seržantas majoras Abdulas – prezidentą E. Macroną sutiks pirmą kartą, nors Lietuvoje – ne pirmoji jo misijų stotelė, karys anksčiau tarnavo Vokietijoje, Belgijoje, Graikijoje ir Libane.
„Tai bus didelis malonumas mums (...) Tai bus pirmas kartas“, – žurnalistams sakė prancūzų karys.
Jis Lietuvoje praleis visą rotacijos laiką ir teigė esantis pasiruošęs lietuviškai žiemai.
„Oras – puikus, esame pasiruošę žiemai. Dirbu vadavietėje sistemų administratoriumi, pratybose nedalyvauju“, – kalbėjo jis.
Dėl saugumo prancūzų kariai negali atskleisti savo pavardžių.
Trijų šimtų karių Prancūzijos kontingentas pusmečio rotacijai į Lietuvą atvyko šių metų liepą. Prieš tai E. Macronui Vilniaus universitete buvo įteiktas garbės daktaro laipsnis. Vilniaus universitete Prancūzijos vadovas diskutavo ir su Lietuvos studentais. Pasak universiteto rektoriaus Rimvydo Petrausko, susitikimas su studentais buvo E. Macrono iniciatyva.
E. Macronas į Lietuvą atvyko pirmadienį vakare. Pirmiausia įvyko susitikimas su prezidentu Gitanu Nausėda. Dvišalio susitikimo metu abu prezidentai aptarė Baltarusijos, bendradarbiavimo su Rytų valstybėmis klausimus, diskutuota ir apie klimato kaitą, ekonomiką bei kibernetinį saugumą.
„Jei norime, kad taika įsigalėtų ilgam laikui Europoje, mes turime dirbti su Rusija. Mes turime bendrą geografiją ir istoriją. Mes negalime gyventi, lyg Rusija būtų sala, nutolusi nuo Europos. Žinau, kad tema yra jautri. Žinau, kad praeitis yra svarbi ir kad ši šalis turi žaizdų. XX a. nebuvo toks pat, kaip pas mus, jūs galbūt jautėtės vieniši. Žinau, ką reiškia kalbėti apie strateginį dialogą su Rusija. Tačiau dialogas vyksta skaidriai ir manau kad XXI a. galime sukurti tokį, kuriame konfliktai bus išspręsti“, – kalbėjo E. Macronas.
Po dvišalio susitikimo pirmadienio vakarą Valdovų rūmuose surengta iškilminga vakarienė.
Po viešnagės Lietuvoje E. Macronas išvyks į kaimyninę Latviją.