• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vaiko išlaikymo pinigai, dar vadinami alimentais, dažnai ją mokantiems ir gaunantiems tėvams reiškia nustatytą ir nekintančią kas mėnesį mokamą sumą iki vaiko pilnametystės. Tiesa ta, kad ši suma beveik kasmet keičiasi, nes teisiškai turi būti indeksuojama, tačiau daugelis tėvų apie tai nežino ir to nedaro. Dėl šios priežasties vien per pastaruosius 3 metus tėvai galėjo prarasti virš 30 procentų vaiko pinigų. Gera žinia ta, kad indeksavimą už praėjusius metus dar galima atlikti ir prarastus pinigus susigrąžinti.

Vaiko išlaikymo pinigai, dar vadinami alimentais, dažnai ją mokantiems ir gaunantiems tėvams reiškia nustatytą ir nekintančią kas mėnesį mokamą sumą iki vaiko pilnametystės. Tiesa ta, kad ši suma beveik kasmet keičiasi, nes teisiškai turi būti indeksuojama, tačiau daugelis tėvų apie tai nežino ir to nedaro. Dėl šios priežasties vien per pastaruosius 3 metus tėvai galėjo prarasti virš 30 procentų vaiko pinigų. Gera žinia ta, kad indeksavimą už praėjusius metus dar galima atlikti ir prarastus pinigus susigrąžinti.

REKLAMA

Kadangi išlaikymas dažniausiai nustatomas periodinėmis kasmėnesinėmis išmokomis, kurios mokamos ne vienerius metus (gali būti net 18 metų), akivaizdu, kad per tą laikotarpį išlaikymo suma yra stipriai paveikiama infliacijos. 150 eurų išlaikymas nustatytas 2010 metais, 2024 metais jau atrodo tikrai ne taip „įspūdingai“. Siekiant apsaugoti išlaikymą gaunančius asmenius nuo infliacijos poveikio, buvo sukurtas išmokų indeksavimas.

Nepriklausomai nuo to, ar indeksavimas buvo numatytas vaiko tėvams tarpusavyje susitarus teismo sprendimo metu, ar ne, remiantis civilinio kodekso nuostatomis, visos periodinės išmokos, įskaitant ir vaiko išlaikymą, yra indeksuojamos.

REKLAMA
REKLAMA

Kiekvienų metų vasario mėnesį išlaikymo dydis yra perskaičiuojamas naudojant praėjusių metų indeksą (t. y. 2024 metais naudojamas 2023 metų indeksas, kuris skelbiamas viešai internete).

REKLAMA

Išlaikymas, kuris įsiteisėjusiu teismo sprendimu buvo paskirtas, patvirtintas, pakeistas per paskutinius 6 mėnesius iki vasario 1 d. – neindeksuojamas. Tai reiškia, kad indeksavimas šioms išmokoms bus taikomas tik nuo kitų metų vasario 1 d. Kitais atvejais išlaikymas privalo būti indeksuotas, jei kainų indeksas yra lygus arba didesnis nei 101. Pavyzdžiui, jeigu teismo sprendimas įsiteisėjo lapkričio 10 d. – iki vasario mėnesio likus mažiau nei 6 mėnesiams – indeksacija bus atliekama ne artimiausią vasarį, o jau kitų metų vasarį.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu sunku suprasti, kaip atlikti išlaikymo pinigų indeksavimą, pateikiu formulę, pagal kurią jis skaičiuojamas. Išlaikymo suma dauginama iš vartotojų kainų indekso (VKI), kuris skelbiamas viešai internete, ir dalijama iš 100. Gauta suma apvalinama vieno euro tikslumu.

Svarbu žinoti, kad kitų metų vasario 1 d. indeksuojama jau nebe teismo paskirta suma, o suma, gauta po praeito indeksavimo. Pavyzdžiui, 2021-01-15 teismo sprendimu vaikui buvo priteistas 300 eurų dydžio išlaikymas. Išlaikymas turėjo būti indeksuotas 2022-02-01: 300 eurų x 110,6 (indeksas) / 100 = 331,8. Taigi nuo 2022-02-01 turėjo būti mokamas nebe 300, bet 332 eurų išlaikymas. 2023-02-01 išlaikymas vėl turėjo būti indeksuotas: 332 eurai x 121,7 / 100 = 404,04. Taigi, nuo 2023-02-01 turėjo būti mokamas jau 404 eurų dydžio išlaikymas. Ir taip toliau – kasmet.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neindeksuojant vaiko išlaikymo išmokų prarandama nemažai

Aukščiau pateiktas pavyzdys puikiai iliustruoja, kiek pinigų galima prarasti laiku neatliekant indeksavimo. Vien 2022 ir 2023 metais, kuomet Lietuvoje fiksuota rekordinė infliacija, visos periodinės išmokos, tarp jų ir išlaikymas, po indeksavimo turėjo padidėti net 32,3 proc. Taigi, kiekvienas galite paskaičiuoti, kiek pinigų prarandama kasmet neindeksuojant vaiko išlaikymo pinigų.

Išlaikymo indeksavimas yra privalomas ir numatytas Civiliniame kodekse. Pareiga indeksuoti išlaikymą tenka jį mokančiam asmeniui. Deja, bet praktikoje išlaikymą savanoriškai indeksuoja vienetai mokančiųjų. Tokiu atveju išlaikymą gali indeksuoti kitas iš tėvų (gaunantis pinigus) ir raštu pareikalauti mokėti sumą, gautą po indeksavimo. Jei prašymas yra ignoruojamas, išlaikymo įsiskolinimas gali būti išieškomas priverstinai.

REKLAMA

Indeksavimas visais atvejais yra privalomas. Jei išlaikymas nebuvo indeksuotas kelerius metus, tai neužkerta kelio jį indeksuoti (viešai yra skelbiami indeksai nuo 2007 m) už visus tuos metus ir reikalauti iš išlaikymą mokančio asmens ne tik ateityje mokėti indeksuoto dydžio išlaikymą, bet ir nepriemokos, susikaupusios už visus neindeksavimo metus, sumokėjimo. Jei asmuo atsisako padengti įsiskolinimą savanoriškai, tą padaryti padeda antstolis, kuris, tiesa,  priverstinai gali išieškoti neindeksuotas vaiko išlaikymo išmokas tik už paskutinius penkerius metus iki vykdomojo rašto pateikimo vykdyti dienos.

REKLAMA

Gali prireikti ir teismo, ir antstolių

Jei asmuo, mokantis išlaikymą, atsisako pats indeksuoti išlaikymą ir net raštu paragintas to nedaro, reikia kreiptis į teismą, kurio sprendimu buvo priteistas, nustatytas, patvirtintas išlaikymas, su prašymu išduoti vykdomąjį raštą. Ši procedūra nėra sudėtinga ir paprastai ilgai netrunka. Teismo išduotą vykdomąjį raštą reikia pateikti antstoliui, kuris pradės priverstinį išlaikymo įsiskolinimo išieškojimą. Toliau jau antstolis kontroliuos, kad asmuo mokėtų tinkamo dydžio – laiku indeksuotą išlaikymą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pateikus vykdomąjį raštą antstoliui, antstolis priverstinai gali išieškoti neindeksuotas vaiko išlaikymo išmokas už paskutinius penkerius metus iki vykdomojo rašto pateikimo vykdyti dienos. Tuo atveju, jei prašymas išieškoti priteistą išlaikymo įsiskolinimą jau buvo perduotas antstoliui ir išieškojimas yra vykdymo procese, penkerių metų terminas netaikomas.

Pasitaiko atvejų, kai teismo nustatytą (ar tarpusavyje sutartą ir teismo patvirtintą sumą) mokantis tėvas išgali skirti vaikui, tačiau po indeksavimo tikina, kad jam trūksta pinigų. Tai – nėra tinkama priežastis mokėti mažiau. Asmuo negali būti atleistas nuo pareigos indeksuoti išlaikymą, tačiau visuomet egzistuoja galimybė kreiptis į teismą su ieškiniu dėl paties priteisto išlaikymo sumažinimo. Tiesa, teismas gali pakeisti išlaikymo dydį tik tokiu atveju, jei nustato, jog iš esmės pasikeitė vieno iš tėvų ar abiejų tėvų finansinė padėtis ir / arba iš esmės pasikeitė vaiko poreikiai. Pabrėžtina, jog pasikeitimai turi būti esminiai. Pats indeksavimo pareigos egzistavimo faktas nėra pakankama priežastis išlaikymo sumažinimui, kadangi laikoma, kad jau išlaikymo nustatymo metu asmuo apie tokią pareigą žinojo ir ją tinkamai įvertino.

REKLAMA

Kartais klausiama, ar kai vaikui sueina 18 metų, tačiau mokantis tėvas tebėra skolingas,  vaiko teisė į šiuos pinigus anuliuojasi. Taip nėra. Vaiko teisė į pinigus išlieka iki visiško mokančiojo atsiskaitymo. Ji nedingsta nepriklausomai nuo to, kiek vaikui metų sueina.

Liucija Jankoitė, „CEE Attorneys“ advokatė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų