Lietuvos nekilnojamojo turto asociacijos vadovas Mindaugas Statulevičius laidoje sakė, kad lietuviai ieško komforto ne tik Floridoje, bet ir Kipre, Tailande, Balyje. „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Ž. Mauricas užsiminė, jog lietuviai renkasi ir dar egzotiškesnes šalis, kaip Jungtinius Arabų Emyratus.
Ispanija ir Bulgarija, pasak nekilnojamu turtu Floridoje prekiaujančios Agnės Trečiokienės, visada buvo populiarios šalys lietuviams pirkti butus ir namus, nes šalys yra sąlyginai arti. O Lietuvos gyventojai gali dažniau šias šalis aplankyti.
„Tai yra sporto salės, baseinai, SPA centrai, teniso kortai. Daugiau mažiau visi namai turi tą pagrindą, kad išėjęs iš savo būsto tu turėsi ką veikti“, – apie tai, kas supa namus Floridoje, laidoje kalbėjo JAV nekilnojamojo turto brokerė A. Trečiokienė.
Taip pat ji užsiminė, kad praėjusių metų kovo mėnesį Lietuvos verslininkas įsigijo namą Floridoje už 1,2 mln. JAV dolerių. Pirkėjas buvo viešbučių „Kempinski“, „Radisson Blu Astorija“ ir daugelio kitų nekilnojamojo turto objektų Vilniaus senamiestyje savininkas, milijonierius Marius Jakulis Jasonas.
O štai Ispanijos mieste Alikantė už būsto kvadratą mokama nuo pusantro iki 2 tūkstančių eurų. Tokios kainos, pasak M. Statulevičiaus, vyrauja būstų su vaizdu į jūrą. O A. Trečiokienės vertinimu, vieno miegamojo butas pietinėje Floridos dalyje kainuotų 200–260 tūkstančių JAV dolerių, dviejų miegamųjų būsto kaina svyruotų nuo 260 iki 400 tūkstančių JAV dolerių.
Kodėl žmonės perka būstus užsienyje ir ko dažnai neįvertina?
Pasak „Luminor“ vyriausiojo ekonomisto, geopolitinis neapibrėžtumas daro įtaką augančiam lietuvių norui pirkti būstus užsienyje. Jis paaiškino, kad toks susidomėjimas gali būti ir nauja lietuvių mada. Tačiau pabrėžė, jog didelė dalis lietuvių jau turi nekilnojamojo turto Lietuvoje, todėl nori turėti ir atostogų būstą kurorte.
„Nekilnojamojo turto mokestis, apie kurį buvo daugiau kalbama, mažiau daroma, irgi gali turėti įtakos. Gyventojai nuogąstauja, kad mokestis didės, ir nori diversifikuoti“, – dar vieną priežastį, kodėl lietuvius taip traukia užsienio būstai, įžvelgė jis .
Tačiau Ž. Mauricas pabrėžė, jog lietuviai nelabai supranta užsienio būstų rinkos specifikos, nes dažnai neatsižvelgia į tai, kad kai kur užsienyje mokesčiai būstui kur kas didesni, arba kad būstą apsaugoti sunkiau negu Lietuvoje.
„Ypač Ispanija garsėja tuo, kad nenaudojamas būstas būna užimamas, ir praktiškai iškrapštyt tuos apsigyvenusius žmones kartais per teismus reikia keletą metų eiti“, – pridūręs, kad būstų pirkimai užsienyje ateityje mažės, pasakojo ekonomistas.
O Floridoje lietuviai be vizos gali viešėti vos 90 dienų per metus, tačiau, brokerės akimis, lietuviams vis tiek apsimoka pirkti ten nekilnojamąjį turtą, nes jį nesunku išnuomoti.
„Netgi atvykus tam laikui ir išvykus iš šalies, jie labai lengvai gali tą turtą išnuomoti, nes kaita yra labai didelė, daug turistų, daug žmonių keliasi iš šiaurės“, – laidoje „Dienos pjūvis“ tvirtino A. Trečiokienė.