Sena ir, atrodo, sunkiai išsprendžiama problema – gydymo įstaigos vis dar negali tarpusavyje keistis rentgenologinių tyrimų vaizdais. Kaip aiškėja, laukia pokyčiai – nuo kitų metų balandžio, planuojama, tokia galimybė pagaliau atsiras.
Iki to laiko gydymo įstaigos pačioms nurodoma nemokamai kitai įstaigai perduoti vaizdinių tyrimų rezultatus.
Įstaigos pagaliau galės keistis vaizdiniais tyrimais
Seimo Sveikatos reikalų komitete šią savaitę svarstant neseniai padarytus ir dar planuojamus e.sveikatos patobulinimus paaiškėjo svarbus momentas – įgyvendinus suplanuotus projektus įstaigos pagaliau galės sklandžiai keistis tyrimų vaizdais.
„Dabar stringa vaizdinės informacijos perdavimas ir jei gydymo įstaiga turi sutartį su ligonių kasomis, bet įstaiga viena kitai negali perduoti vaizdų – tai yra Registrų centro, ministerijos problemos ar dar kieno?
Nes dabar labai dažnai susiduriama su tuo, kad kitai įstaigai reikia turėti specialią programėlę tam, kad pamatų vaizdą, nors tai yra finansuojama iš ligonių kasų“, – teiravosi socialdemokratė Orinta Leiputė.
Registrų centro e.sveikatos skyriaus vadovas Domantas Ozerenskis patikino, kad viskas sklandžiai veikti turėtų jau kitais metais. „Šiuo metu tarp įstaigų neveikia galimybė keistis tyrimų vaizdais, RRF projektas dėl šito užsibaigs kitų metų balandį ir technologiškai įgalins apsikeisti vaizdais. Dabar gi keičiasi tik aprašymais, bet paties vaizdo gauti negalima.
Dabar ir dirbame su tuo, kad galėtume užtikrinti šį funkcionalumą. Prieš daug metų tai buvo pradėta daryti, kažkoks funkcionalumas buvo, bet technologiškai paseno pati priemonė, su kuria jis buvo sukurtas“, – komentavo jis.
„Dabar labai dažnai susiduriama su tuo, kad kitai įstaigai reikia turėti specialią programėlę tam, kad pamatų vaizdą, nors tai yra finansuojama iš ligonių kasų“, – pastebėjo O. Leiputė.
Pasak sveikatos apsaugos viceministrės Jelenos Čelutkienės, ministerija yra rekomendavusi, kaip įstaigos turėtų elgtis, kol dar nėra tokio apsikeitimo šiais vaizdais.
„Nacionalinėje platformoje patikslinome, kad priimsime tokius tvarkos aprašo pakeitimus, kad šiandien radiologas, pamatęs pokyčius radiologinių tyrimų vaizduose ir įvertinęs, kad pacientui reikės su siuntimu keliauti į kitą gydymo įstaigą, privalo ją nemokamai aprūpinti laikmena, kurioje bus tas vaizdas“, – komentavo ji.
Portalas tv3.lt primena, kad žmonės skundžiasi, kad klinikos už laikmeną neretai prašo papildomai susimokėti. Valstybinė ligonių kasa patikina, kad pacientas už tyrimo vaizdo kopijos įrašymą moka tuo atveju, jei jis pats pageidauja gauti šią kopiją.
Nauja galimybė dėl receptų užsienyje
Apžvelgusi naudojimosi e.sveikata mastą, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) informacinių išteklių skyriaus vedėja Vilma Telyčėnienė tvirtino, kad jis yra augantis ir funkcijos nuolat tobulinamos.
„Nuo 2017 metų e.sveikatos naudojimas po truputį didėjo, ypač didelis dėmesys į ją buvo atkreiptas pandemijos metu, kai buvo pradėti teikti COVID-19 tyrimų duomenys bei vakcinacijos įrašai. Net ir sumažėjus šiai imčiai duomenų kiekis, teikiamas į centrinę sistemą, yra augantis“, – komentavo specialistė.
Ji pridūrė, kad sistemą naudojant neišvengiamai yra susiduriama su tam tikrais funkciniais pokyčiais ir poreikiais. Pasak SAM atstovės, nauja tai, kad dar praeitais metais startavo tarpvalstybinis medicininių duomenų apsikeitimas su tarptautiniu receptu.
„Pernai nuo gegužės pradėjome keistis receptų duomenimis, kai mūsų piliečiai, nuvykę į kitas šalis, gali įsigyti vaistus pagal Lietuvoje išrašytus receptus. Taip pat pacientai iš kitų šalių gali įsigyti vaistų pas mus. Po truputį plečiamas šalių, su kuriomis keičiamasi duomenimis, sąrašas“, – pasakojo V. Telyčėnienė.
Pasak jos, yra planuojamas platesnis, tai yra – pacientų suvestinių duomenų apsikeitimas, vėliau numatyti ir laboratorinių tyrimų, taip pat epikrizių, laboratorinių vaizdų apsikeitimas.
Naujovė: žada, kad duomenys apie tyrimus bus prieinamesni
Šį mėnesį pacientams jau buvo pristatyta naujovė – atsirado prieiga prie mobilios e.sveikatos programėlės, kuri, tikimasi, pagerins registracijos pas gydytojus procesą.
„Taip pat pacientai bus geriau informuoti apie savo sveikatą, klinikinius duomenis ir pan. Šį mėnesį startuosime su laboratorinių tyrimų posisteme, visai netrukus pradės veikti tam pritaikytas portalas – kito mėnesio pradžioje ir sveikatos priežiūros įstaigos bus pasiruošusios teikti [duomenis] per integracines sąsajas“, – vardijo V. Telyčėnienė.
Pasak jos, šiandien tyrimų duomenys yra teikiami į centrinę sistemą, tačiau jie pasiklysta kituose dokumentuose, pavyzdžiui, epikrizėje ar siuntime:
„Dabar turime standartizuotą duomenų pateikimą, kur laboratorinius tyrimus visi supras vienodai, juos bus lengva pasiekti tiek gydantiems gydytojams, tiek patiems pacientams.“
Specialistė pridūrė, kad baigiamas įgyvendinti ir didelės apimties ESPBI modernizavimo projektas – atnaujinama ir technologinė dalis, atsiras papildomi duomenų tvarkymo funkcionalumai, modernizuotas e.receptas.
„Gydytojams bus patogiau išrašyti vaistus, (...) šioje posistemėje jis pasieks ir informaciją apie vaistų sutrikimus ir kt. (...) Buvo visų šių pokyčių buvo peržiūrėti ir šiuo metu tvarkomi duomenys – galima pasakyti, kad pereisime prie kokybiškesnių klinikinių duomenų“ – teigė V. Telyčėnienė.
Svarbi žinia dėl nuotolinių dermatologijos ir oftalmologijos paslaugų
Ji pridūrė, kad planuose – ir 6 Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (RRF) projektai, kuriais įgyvendinami funkciniai pokyčiai, susiję su prevencinėmis programomis, klasteriais, nuotolinėmis konsultacijomis, minėtu medicininių vaizdų tvarkymu ir kt.
„Kalbant apie telemediciną, planuojama nacionaliniu lygiu įdiegti nuotolinių konsultacijų posistemę e.sveikatoje. Tai reiškia, kad pacientai galės konsultuotis su gydytojais nuotoliniu būdu, taip pat – specialistai su specialistais.
Yra išskirtos pirmosios dvi paslaugos – oftalmologų ir dermatologų, kur yra labai didelės eilės. Šioms konsultacijoms yra numatyti ir peržiūrėti tam tikri duomenų rinkiniai, vaizdai, kurie turės keliauti ir mainytis tarp sveikatos priežiūros įstaigų. Yra peržiūrima ir teisinė bazė bei apmokėjimo tvarka už telemedicinos paslaugas“, – aiškino V. Telyčėnienė.
Portalas tv3.lt primena rašęs, kad tokiu atevju jei šeimos gydytojas pats atliktų dermatoskopinį tyrimą ir nusiuntęs nuotrauką pasikonsultuotų su specialistu, šis įvertintų, nieko nereikia čia daryti ar kaip tik kviesti pacientą „žaliuoju koridoriumi“.
„Dramblys ant stiklinių kojų“
Milijonų investicijų pareikalavusi e.sveikata, nors ir tobulinama, vis sulaukia ypač medikų kritikos, kad iš esmės nėra vykusi.
„Suprasdama visos šios sistemos ydingumą nuo pat sukūrimo neturiu didelių priekaištų, ir gerai, kad tų funkcionalumų buvo įdiegta, nes be jų tai išvis buvo dramblys ant stiklinių kojų.
Džiaugiuosi, kad planuojama pagaliau padaryti kitų metų balandžio mėnesį ir keitimąsi vaizdiniais tyrimais. Tai yra didelis nepatogumas pacientams, nes nėra nei rentgeno, nei jokio vaizdo e.sveikatoje, pacientai turi su diskeliais ir USB raktais lakstyti iš vienos įstaigos į kitą“, – pastebėjimais dalinosi konservatorė Jurgita Sejonienė.
Be to, problema, kad patys medikai ne visada sukelia tiek savo vizitų laikus, tiek dokumentus.
SAM: turime geriau nei Švedija ar Liuksemburgas
SAM gi lygina, kad tokiu skaitmeninių duomenų apie sveikatą prieinamumu negali pasigirti net Vokietija, Švedija ar Liuksemburgas.
„Mes visi žiūrime į e.sveikatą, skaitmeninę sveikatą, kokia yra visų mūsų, medikų, pacientų nuomonė. Bet nuomonė yra vienas dalykas, tačiau pasižiūrėkime į Europos duomenis. Audito rūmų apklausos būdu buvo surinkta ataskaita apie sveikatos priežiūros skaitmeninimą.
Šalis išrikiavus pagal piliečių prieigą prie elektroninių sveikatos įrašų Lietuva stovi labai aukštai. Pagal skaitmenines paslaugas ir jų brandą, prieinamumą prie sveikatos įrašų, mes esame aukščiau Lenkijos, Vokietijos, Ispanijos, Prancūzijos ir net Švedijos bei Liuksemburgo.
Taigi šiandien turima skaitmeninė sveikata labai kompleksinė, vykdanti labai daug užduočių, funkcijų ir nuolat tobulinama“, – pabrėžė J. Čelutkienė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!