Pasak karo temomis rašančio portalo SOFREP, kiekviena karo diena rusams kainuoja apie 900 milijonų dolerių. Šio karo kaina yra tokia didelė, kad Rusijos ekonomikai atsigauti prireiks ne vienų metų.
Švaisto pinigus ir žmones
Yra keletas priežasčių, kodėl karo kaina tokia didelė. Pirmiausia tai mokestis rusų kareiviams, kurie yra Ukrainoje, kainuoja ir amunicija, kulkos, raketos. Daug, pasak SOFREP analitikų, kainuoja ir prarasta karinė technika, o jos Ukrainoje rusai prarado tikrai daug.
Rusai į Ukrainą taip pat gabenosi daug sunkiosios ginkluotės, brangių raketų ir jų paleidimo įrenginių. Vienas toks įrenginys ar raketa lengvai perkopia 1,5 mln dolerių ribą.
Į šią sumą neįeina tai, kiek Rusija kasdien praranda dėl ekonominių sankcijų, kurios dėl Ukrainos užpuolimo, Rusijai taikomos beveik nuo karo pradžios. Sankcijos, manoma, liks nepakeistos, net jei Rusija pasitrauks iš Ukrainos, bent taip skelbia Baltieji rūmai.
Daugelis apžvalgininkų, o ir patys rusų generolai, manė, kad karas Ukrainoje truks trumpai ir bus pergalingas. Rusijos kariuomenės skaitlingumas, jų turimi ginklai daug kartų viršijo tai, ką turi Ukraina. Visgi šie spėjimai – nepasiteisino.
Karinės sėkmės Ukrainoje Rusija nesulaukė, o karas kasdien darosi vis klampesnis, ukrainiečių pasipriešinimas – nemažėja. JAV gynybos ekspertai sako, kad gana aiškiai matosi, kokių planų turėjo Rusija ir kaip jie neišsipildė. Donbase ir Ukrainos pietuose „pergalingas“ žygis niekaip nevirsta pergalingu, rusų planai byra į šipulius, o karo kaina kasdien didėja.
Tiesa, Kremlius nenoriai kalba apie karo nuostolius, visgi žinoma, kad vien tiesioginiai karo nuostoliai Rusijoje jau sudaro 7 milijardus dolerių. Na, o ekonominės sankcijos, manoma, jausis dar ne vienerius metus, nors dabar Rusijoje teigiama, kad sankcijos neveikia arba neveikia taip, kaip tikėjosi Vakarai.
Grįš į praeitį
Finansų analitikai tikina, kad rublio vertei krentant ekonomiškai Rusija gali būti nusviesta 30 metų atgal. Tarptautiniai finansų stebėtojai taip pat mano, kad bendrasis Rusijos vidaus produktas (BVP) šiais metais kris bent 15 proc.
Dar vienas finansiškai itin skaudus smūgis Rusijai buvo suduotas balandžio mėnesį, kai Ukrainos ginkluotosios pajėgos nuskandino jų itin brangų kreiserį „Maskva“. Pasak „Forbes Ukraine“, šio laivo, nuskandinto Juodojoje jūroje, vertė siekė 750 milijonų dolerių.
Ir nors ukrainiečiai nuo karo pradžios sunaikino daugiau kaip 5 tūkst. įvairios rusų karinės technikos vienetų, kreiseris „Maskva“ buvo brangiausias ir jo netektis smogė ne tik finansiškai, bet ir asmeniškai.
Taip pat svarbu paminėti, kad net tais ginklais, kurie nėra sunaikinti, funkcionuoja ir yra brangūs, taiklaus pataikymo, net jais tikslaus pataikymo rusai nepasiekia. Tai, pasak ekspertų, be kitų priežasčių, lemia ir ginklais besinaudojančių karių neišmanymas.
Žinoma, karo kainą moka ir Ukraina, ir ji – didesnė, nes šalis griaunama kasdien. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad reikės ne vieno šimto milijardų dolerių, norint atstatyti Ukrainą. „Wall Street Journal“ paskaičiavimais, Ukrainai gali prireikti 600 milijardų dolerių.
Apie žuvusius meluoja
Karas Ukrainoje Rusijai kainuoja ne tik pinigus, bet ir karių gyvybes. Skelbiama, kad iki balandžio pabaigos Ukrainoje žuvo apie 26 tūkstančiai rusų karių. Tokius skaičius pavyko perimti Ukrainos žvalgybai.
Nepriklausomi šaltiniai teigia, kad skaičius gal kiek mažesnis ir siekia 23 tūkstančius. Visgi praradimai – dideli. Tiesa, patys rusai kovo pabaigoje tikino, kad Ukrainoje per mėnesį žuvo tik 1351 karys, dar beveik 4 tūkstančiai buvo sužeisti.
Tikslūs skaičiai gali būti niekada nepaskelbti, bent jau iš Rusijos pusės, nes tai galėtų sukelti rusų nepasitenkinimą, paneigti pergalingo karo mitą. Kare Rusija taip pat prarado 12 generolų.
Ukrainoje žuvę rusų kariai daugiausia yra kilę iš atokių Rusijos Federacijos kampelių, tarp žuvusiųjų dominuoja Buriatijos ir Dagestano gyventojai, sostinės gyventojų – vos vienas kitas.
Lyginant šį karą su kitais konfliktais ir karais, kuriuose neseniai dalyvavo Rusija – sunku, nes ten žuvusiųjų skaičius gerokai mažesnis.
Tarkime Krymo aneksijos metu žuvo vos šeši žmonės iš kurių tik vienas buvo rusų karys, kiti – protestuotojai ir du Ukrainos kariai.
Kare Donbase žuvo apie 14 tūkst. karių ir kare buvusių medikų, kitų karo specialistų. Manoma, kad daugiausiai žuvo per pirmus du karo metus.