Apie tai TV3 studijoje kalbėjo žurnalistė Jolanta Svirnelytė ir Ispanijoje gyvenantis gydytojas Mindaugas Gudelis.
Tikėjomės, kad situacija pas mus Lietuvoje stabilizavosi, tačiau savaitgalį ūgtelėję skaičiai dėl nustatyto koronaviruso parodė, kad toli gražu ne. Tai kaip galima būtų vertint, kokia situacija pas mus Lietuvoj?
Atvirai pasakius – sunku vertint situaciją ir lygint kokią mes turime Ispanijoje. Nes Ispanijoje tikrai tie skaičiai yra aukšti, ypatingai toj provincijoj, kur aš šiuo metu esu, kur karantinuoti yra apie 400–500 tūkstančius žmonių. Karantinas Lietuvoje nebuvo toks griežtas, kaip čia. Čia karantino metu negalim išeit iš namų, jeigu išeinam, tai į darbą arba apsipirkti trumpai. Paskutinėm trim savaitėm net darbas buvo sustojęs visuose dideliuose fabrikuose ir kompanijose.
O kaip jums iš šalies, vis tiek tikriausiai stebit padėtį Lietuvoje, kas pas mus darosi. Kaip atrodo – ar jau čia tas pikas mūsų pasiektas, ar dar galim manyt, kad vis dar kils ir didės skaičiai?
Kol kas skaičiai didėja, tai aš negalėčiau pasakyt, nes nesu specialistas virusologijos ar epidemiologijos. Tiek, kad šiuo metu Ispanijoj yra manoma, Katalonijoj manoma, kad mes jau pasiekėm piką. Bet ir tai yra tiek nežinomybės apie šitą virusą, kad kiekvieną dieną keliamės ir užduodam klausimus, o atsakymų į tuos klausimus yra vis mažiau.
Tai ar pas jus jau kalbama, kad bus tas atslūgimas ir kada jau sušvelnintas bus karantinas? Kaip sakot, dabar jau galbūt tas pikas, virš mėnesio esat karantine tai galbūt jau vėl gyvenimas tuoj prasidės?
Gyvenimas nemanau, kad prasidės labai greitai, nes dabar manoma, kad kitą savaitę jeigu viskas gerai, tikriausiai jau leis išeiti pasivaikščioti pora valandų su vaikais. Ir tai – vaikai iki 6 metų galės iš ryto išeiti pasivaikščioti pora valandų, nuo 6 iki 16, nuo 16 – 18 valandos vakaro. O vyresni – šiek tiek vėliau, Ir tai su apsauginėm priemonėm.
Negali žaisti žaidimų aikštelėse, turi eiti užsidėjęs kaukę, daugiausiai trys žmonės gali būti grupėje ir tai šeimos nariai. Ir jeigu viskas tvarkoj, jeigu vėl nepakils tas pikas ir žmonių sergamumas nepadidės tai gal po gegužės 10 d. jis šiek tiek sušvelnės. Bet pavyzdžiui mokyklos neatsidarys iki birželio mėnesio tikrai.
Mes girdim tokių pasvarstymų, kad rengiamos vakcinos, skiepai. Kiek manot realu, kad artėjant rudeniui tie skiepai gali atsirast, nes paprastai mes girdim, kad klinikiniai tyrimai trunka ne vienerius metus ar iš tiesų įmanoma, kad artėjant rudeniui mes jau galim turėt tą vakciną?
Kaip visų vaistų, taip ir vakcinų pardavimas visiems žmonėms plačiai yra sudėtingas, nes jų gamyba sudėtinga – reikia patikrinti tos vakcinos veikimą, tuos šalutinius poveikius Galbūt vakcina ir atsiras, bet nežinosi, kaip ji veikia. Gal ji turi daugiau šalutinio poveikio negu gera veikla.
Aišku, visi mes laukiam, nes vienintelis būdas sustabdyti tą virusą tai yra vakcina. Nes kalbant apie vaistus, tai vieni vaistai vieniems veikia geriau, kiti vaistai veikia blogiau. Kad ir čia ligoninėse nėra gydymo standartinio gydymo visiems ligoniams. Vienos ligoninės gydo vienaip, kitos – kitaip. Ir tos vakcinos laukiam, kada atsiras, bet ar atsiras rudenį, tai sunku sužinot.
Ne vieną lietuvį privertėt susimąstyt, kai pačioj pradžioj koronaviruso neįsisiautėjančio pradėjot pasakot, kas tai yra, kaip saugotis dabar esam kitoj fazėj. Ką jūs šiuo metu galėtumėt patart lietuviams? Ką daryt, į ką atkreipt dėmesį ar čia jau drąsiai pradėt vaikščiot? Kaip elgtis?
Aš manau, dar kol kas nei vienas negalim drąsiai vaikščiot. Toliau reikia stengtis palaikyti atstumą buo žmonių, bent jau pusantro – du metrus, jeigu įmanoma naudoti kaukes. Ne dėl to, kad tos kaukės tave apsaugos, bet kad kitą žmogų apsaugotų jeigu yra ta galimybė, kad tu esi nešiotojas, platintojas šio viruso.
Jeigu gali būti namuose ir išvengti pasivaikščiojimo po parkus, kai yra daug žmonių tai irgi stengtis. Jeigu nori pasivaikščioti, tai gal geriau ieškoti tos vietos, kur nėra daug žmonių, kur gali palaikyt tuos saugius atstumus. Ir darbe taip pat.
Visą pokalbį žiūrėkite video reportaže.