Kaip galėtumėte paaiškinti Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ smukimą naujausiuose reitinguose?
Vasara toks metas, kai tų kovų yra žymiai mažiau dėl fizinių priežasčių, kada žmonės yra po parlamentinės sesijos, atostogauja, yra lengvesniame darbo režime. Reikia žiūrėti konkrečiai – jeigu politiniai skandalai, ar jei tylesnis periodas, tai tiems naujokams reikia visada kažkuo save įprasminti ir kurti savo prekės ženklą.
Ar kritimo tendencija Demokratams „Vardan Lietuvos“ yra ilgalaikė, tvari, ar ne, vėlgi reikėtų žiūrėti ne vienų, dviejų ar trijų rinkimų spektre.
Ar gali ateinančiuose Seimo rinkimuose pasikartoti ta pati koalicija, kuri valdo dabar? Ar centro kairė turėtų ją pakeisti?
Labai anksti apie tai kalbėti. Jei aš turėčiau lažintis, sakyčiau, kad reikėtų statyti už valdžios kaitą. Seimo rinkimuose vienmandatės apygardos dažniausiai turi du turus. Antrame ture, aš spėčiau, yra didesnės nemeilės valdantiesiems veiksnys. Galbūt miestuose – Vilniuje, Kaune ar Klaipėdoje – konservatoriams, kai kuriems liberalams ar net „Laisvės“ partijai gali pasisekti antrame ture.
Ką pamatėme savivaldybių tarybų ir metų rinkimuose – socialdemokratai buvo ant bangos. Kitas dalykas – buvo paskutiniai pakartotiniai Seimo rinkimai keliose apygardoje, kur konservatorius pirmame ture išėjo į pirmą vietą, bet antrame ture viskas apsivertė ir laimėjo socialdemokratas.
Tai yra tam tikras lakmuso popierėlis, kuris rodė lygiai tą patį kaip ir Šakių apygardoje, kada valstiečiams esant valdžioje kandidatavo Giedrius Surplys, o laimėjo konservatorė Irena Haase.
Tai gal nėra didelis ženklas, bet politines nuomones jis pakankamai atspindi. Jeigu konservatoriai bus tarp tų dviejų, jiems pozicija bus nepalankesnė ir, tikėtina, kad Seimas po antrojo turo pasipildys daugiau opozicijos atstovais, kurie turės didesnius šansus susitarti.
Kodėl Ramūno Karbauskio vadovaujama partija yra populiaresnė nei Sauliaus Skvernelio?
Iš pradžių Demokratų partija atrodė neblogai, nes yra naujumo elementas, bet jei pažiūrėsime, kiek žmonių išėjo iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos į naujai įkurtą demokratų partiją „Vardan Lietuvos“ tai skaičiai nėra itin dideli.
Be to, R. Karbauskis buvo perrinktas partijos lyderiu. <...> Jis turi gana socialiai konservatyvias pažiūras ir jas aktyviai deklaruoja, aktyviai reiškiasi ir tas nuoseklumas duoda tam tikrą patrauklumą.
O S. Skverneliui ir jo politinei partijai, kuri, pasirodė pakankamai neblogai kaip nauja politinė jėga savivaldybių tarybų rinkimuose, yra signalas, kad dalis rinkėjų kažko tikisi ir tai duoda mintį, jog „Vardan Lietuvos“ gali būti viena iš Seimo frakcijų.
Klausimas, kas bus jų politinis priešas – ar jie puls panašius į save, ar priešingus – iš ko jie pabandys nugvelbti daugiau rinkėjų balsų savo politinėje komunikacijoje. Bet, kad jie išliks politinėje padangėje, yra labai realus dalykas ir per šiuos metus jie turi galimybes stipriau siųsti savo žinią, kas jie tokie ir kuo jie skirtingi nuo valstiečių.
Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.