„Incidentas yra iš tiesų rimtas, nes dar kartą mums primena, kad „šešėlinis laivynas“ yra tikrai aktyvus Baltijos jūroje“, – ketvirtadienį sakė Turkijoje viešintis Lietuvos diplomatijos vadovas.
Estijos karinės jūrų pajėgos pranešė, kad antradienį bandė sulaikyti į Rusiją vykstantį tanklaivį, kuriam sankcijas yra pritaikiusi Jungtinė Karalystė.
Tačiau estų pareigūnams nepavyko patekti į laivą, jo įgulai atsisakė bendradarbiauti.
Laivas „Jaguar“ yra vienas iš maždaug 100 Rusijos „šešėlinio laivyno“ laivų – taip Vakarų šalys vadina laivus, kuriais Maskva kaltinama apeidinėjanti tarptautines sankcijas, įvestas Rusijai dėl karo Ukrainoje.
Įskrista ir į Estijos oro erdvę
BNS taip pat rašė, jog Rusijos karinių oro pajėgų naikintuvas „Su-35“ antradienį be leidimo, įtariama, įskrido į Estijos oro erdvę Jumindos pusiasalio rajone Estijos šiaurinėje pakrantėje. Šios šalies oro erdvėje jis išbuvo mažiau nei minutę.
„Estijos, kaip pakrantės valstybės, veiksmai, mūsų vertinimu, atitinka tarptautinę jūrų teisę, jie turi teisę patikrinti, ypač kai laivas yra be vėliavos, koks yra krovinys. Laivo kapitonas nesilaikė nurodymų ir tai, kad Rusijos orlaivis prisistatė iš karto pavojingai manevruodamas, pažeisdamas Estijos oro erdvę, kėlė grėsmę visiems, kurie ten buvo, ir tokiu būdu lyg tai gynė laivą, parodė tiesioginį ryšį tarp Rusijos ir „šešėlinio laivyno“, – teigė jis.
Pasak K. Budrio, šis incidentas yra priminimas, kad būtinas NATO buvimas Baltijos jūroje ir saugumo bei stabilumo užtikrinimas, taip pat reikėtų pratęsti sausį Aljanso pradėtą naują stebėjimo misiją „Baltic Sentry“, ja siekiama užkirsti kelią bandymams atakuoti povandeninę infrastruktūrą regione.
„Kitas priminimas – turime išplėsti „šešėlinio laivyno“ sankcijas, (...) taip pat Baltijos jūros valstybės turi kalbėtis, iš kranto, kokių priemonių mes papildomų turėtume imtis“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.
BNS rašė, kad Lietuva šią savaitę oficialiai prisijungs prie regiono valstybių susitarimo dėl ypatingos svarbos povandeninės infrastruktūros apsaugos Baltijos jūroje.
Susitarimo memorandumą planuojama pasirašyti penktadienį Vihuloje, Estijoje, vyksiančio Baltijos jūros valstybių tarybos šalių užsienio reikalų ministrų susitikimo metu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!