„Apie incidentą yra žinoma, vakar ryte ta informacija buvo gauta. Taip, Baltijos jūroje tokių incidentų atvejų ir eskalacijos tikimybė didėja. Ir matome, jog pabandžius sustabdyti tanklaivį, kuris aiškiai plaukė ne po savo vėliava, o kapitonas kalbėjo sklandžia rusų kalba – na, po minutės pasirodė Rusijos naikintuvas, kuris, panašu, pažeidė Estijos oro erdvę, tačiau aiškiai davė signalą, jog tokie tanklaiviai Baltijos jūroje yra saugomi Rusijos karinių pajėgų“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė G. Paluckas.
„Manau, kad tai nieko papildomai neįrodo, ko mes negalėjome ir neturėjome žinoti. Tiesiog reikia vertinti visas aplinkybes ir Baltijos jūroje rimtos eskalacijos tikimybė didėja su kiekvienu žingsniu. Todėl net ir tarnyboms, kurios turi įgaliojimus atlikti tam tikrus veiksmus, visada reikia įvertinti galimas pasekmes. Na, bet Rusija demonstruoja raumenis, aiškiai rodydama, kad savo naftos kelią yra pasiruošę saugoti ir tokiomis priemonėmis“, – pažymėjo jis.
G. Paluckas pažymėjo, kad Baltijos jūroje plaukiojantys NATO kariniai laivai prižiūri Rusijos šešėlinio laivyno tanklaivius.
„Todėl dar kartą kartoju – reikia elgtis atsargiai, racionaliai, kad eskalacija nevirstų vienu ar kitu tiesiog karinio pobūdžio susidūrimu“, – pridūrė politikas.
Jeglinskas: turime būti pasirengę konfrontacijai
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Giedrimas Jeglinskas žurnalistams teigė, kad incidentas rodo, jog „galimos (...) provokacijos yra tikros“.
„Jos vyksta iš tikrųjų, vyksta iš tikro su tikrais lėktuvais, su tikrais naikintuvais, su tikrais laivais ir yra tikrų žmonių, yra gyvybės pastatytos ant kortos“, – sakė politikas.
Pasak jo, Rusijos elgesys reikalauja kitokio NATO atsako ir Aljansas turėtų sustiprinti buvimą Baltijos jūroje.
„Turime iš tikro būti pasirengę tikrai konfrontacijai“, – kalbėjo G. Jeglinskas.
Parlamentaro teigimu, incidentas Estijoje turėtų paskatinti tarptautinę bendruomenę permąstyti tikrąjį Rusijos „šešėlinio laivyno“ santykį su šalies valdžia, įvesti sankcijas didesnei daliai laivų, o NATO šalys Baltijos jūros regione turėtų stiprinti savo karines jūrų pajėgas.
Susidūrimas Baltijos jūroje
ELTA primena, kad Estijos karinės jūrų pajėgos bandė sustabdyti tanklaivį „Jaguar“, kuris per tarptautinius Suomijos įlankos vandenis plaukė į Primorsko uostą. Šis laivas, spėjama, priklauso Rusijos šešėliniam laivynui.
Kaip teigia šaltiniai, tanklaivio įgula atsisakė vykdyti Estijos valdžios institucijų nurodymus. Visgi, iš Estijos ekonominių vandenų laivas išplaukė. Pranešama, kad reaguodami į Estijos karinių pajėgų veiksmus rusai pasiuntė savo naikintuvą – Estijos kariuomenė pranešė, jog pastarasis pažeidė šalies oro erdvę.
Užsienio reikalų ministerija Taline išsikvietė Rusijos ambasados reikalų patikėtinį ir įteikė jam diplomatinę notą.
Kariuomenė pažymi, kad tai buvo pirmasis toks Rusijos įvykdytas oro erdvės pažeidimas šiais metais ir kad jis truko mažiau nei minutę.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!