„Mes atliekame stebėseną, aplinkos radiologinę stebėseną – mūsų šiandien visos stotys yra veikiančios, ryšys su visomis yra ir (radiacinis – ELTA) fonas nėra pakitęs. Aerozolinės stotys taip pat neturi jokių pakitimų. (…) Fonas rodo, kad jokių pakitimų nėra, išmetimo į aplinką nėra — bent jau jie nepasiekia Lietuvos“, – LRT radijui ketvirtadienį sakė Radiacinės saugos centro Ekspertizės ir apšvitos stebėsenos departamento vadovas Julius Žiliukas.
Anot jo, priklausomai nuo vėjo krypties ir jam pučiant tiesiai į Lietuvą, šalies pasienį radioaktyvi tarša po incidento galėtų pasiekti per valandą, per tris valandas – Vilnių.
„Jeigu vėjas pūs visiškai nuo Lietuvos pusės, gali būti pastebėta (tarša – ELTA vėliau)“, – teigė J. Žiliukas.
Radiacinės saugos centro atstovo teigimu, Lietuvos radiacinį foną stebinti institucija tiesiogiai nėra gavusi informacijos apie incidentą iš Baltarusijos kolegų.
„Patys nesame gavę jokio signalo, tą patį iš žiniasklaidos (…) žinome – kiek žinome iš to paties pranešimo, tai nėra branduolinės dalies sutrikimas“, – sakė J. Žiliukas.
Kaip skelbia naujienų agentūra „Reuters“, vėlai trečiadienį antrasis iš dviejų Baltarusijos vienintelės atominės elektrinės blokų buvo atjungtas nuo tinklo, gavus pavojaus signalą, rodantį aušinimo sistemos nuokrypį nebranduolinėje dalyje.
Ši Astravo mieste esanti elektrinė yra įsikūrusi už 15 km nuo Lietuvos sienos, ji yra susilaukusi kaimyninių šalių ir tarptautinių organizacijų kritikos dėl saugumo problemų.
Antrasis elektrinės blokas prie Baltarusijos tinklo buvo prijungtas 2023 m., o pirmasis blokas buvo paleistas 2020-aisiais. Elektrinės veiklą sutrikdė techninės priežiūros problemos. Šią jėgainę pastatė Rusijos valstybinė įmonė „Rosatom“, o finansavo Maskva.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!