• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prasidėjus karščiams, lietuviai šluote šluoja ledus. Jų pirmosiomis vasaros dienomis jau parduota milijonai porcijų. Žmonės neslepia, kad neretai per dieną sukerta ir po kelias porcijas riebių ir saldžių ledų, o tai kelia siaubą dietologams. Anot jų, ledai – pusryčiams, pietums ir vakarienei – prastas pasirinkimas. Gresia ne tik peršalti ar sulaukti alergijos, bet ir priaugti svorio.

Prasidėjus karščiams, lietuviai šluote šluoja ledus. Jų pirmosiomis vasaros dienomis jau parduota milijonai porcijų. Žmonės neslepia, kad neretai per dieną sukerta ir po kelias porcijas riebių ir saldžių ledų, o tai kelia siaubą dietologams. Anot jų, ledai – pusryčiams, pietums ir vakarienei – prastas pasirinkimas. Gresia ne tik peršalti ar sulaukti alergijos, bet ir priaugti svorio.

REKLAMA

Gatvėje kalbinti tautiečiai atviravo, kad ledus renkasi pagal skonį ir pakuotę. Retas, kuris ieško kuo sveikesnių ledų.

„Kai tik tai prasideda geri orai, pardavimai iš karto išauga maždaug 160 procentų. Na, tai reiškia tikrai labai daug, nes kai vėsu, neperka, o kai jau karšta – ir ne po vieną porciją, ir skirtingus“, – teigia prekybos tinklo „Iki“ atstovė Berta Čaikauskaitė.

„Per tris šių metų vasaros dienas jau esame pardavę 700 tūkstančių porcijų ledų ir matome, kad pirkėjų susidomėjimas ledais tikrai auga kasdien“, – pastebi prekybos tinklo „Maxima“ atstovė Vilma Drulienė.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo prekybos centruose siūlomų ledų gausos gali apsisukti galva – čia jų priskaičiuojama per 380 rūšių. Visgi retas kuris pirkėjas pirkdamas ledus pasidomi jų sudėtimi, tad rizikuoja nusipirkti tikrą kalorijų bombą su pieno milteliais, vietoje tikro pieno, menkaverčiais augaliniais riebalais, kurių gausu ledų glaistuose, ar sintetiniais įvairių vaisių kvapikliais, dažikliais, rūgštikliais.

REKLAMA

„Jeigu ant pakuotės užrašyta kažkokie tai braškių skonio ledai, tai, be abejo, turbūt, kad bus įdėtos kažkokios kvapiosios medžiagos būtent į tokius ledus. Taip kad tas braškių skonis yra netikra braškė“, – įspėja gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė-Sidorova.

Kad ir kokius ledus besirinktumėte, dietologai pataria būtinai atkreipti dėmesį į jų sudėtį. Ir jeigu, pavyzdžiui, norite vadinamųjų pieniškų ledų, tai jų sudėtyje pirmasis ingredientas turėtų būti pienas arba grietinėlė, o ne vanduo. Taip pat būtina atkreipti dėmesį, kad leduose būtų kuo mažiau maistinių priedų ir cukraus.

REKLAMA
REKLAMA

Visgi statistika rodo, kad lietuviai labiausiai mėgsta riebesnius ledus, kurių porcija turi apie 200 – 300 kalorijų. Sveikuoliškos ledų mados į rinką braunasi lėtai.

„Lietuviai pradeda rinktis įvairius ledus be laktozės, su sumažintu cukraus kiekiu, bet įvairių kažkokių tai priedų, tik su natūraliais priedais. Tačiau jeigu žiūrėtume šiaip pardavimus lyginant, tai vis dėlto patys populiariausi, na, tradiciniai ledai – vafliniuose puodeliui, plombyras, grietinėlės ledai“, – pastebi prekybos tinklo „Iki“ atstovė Berta Čaikauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Visgi tarp populiariausių išlieka ledai vafliniuose puodeliuose ir jų pardavimai šiais metais, lyginant su pradėjusiais, jau yra užaugę 11 procentų. Taip pat vis pardavimai greičiau auga ledų ant pagaliukų. Pardavimai užaugo šiais metais net 40 proc.“, – tvirtina „Maxima“ atstovė Vilma Drulienė.

Tiek, kiek kalorijų yra lietuvių pamėgtoje porcijoje ledų, galima rasti kekėje vynuogių, avokade, stiklinėje pieno, šimte gramų lašišos ar trijuose kiaušiniuose. Dietologai primena, kad ledais jokiu būdu nedera pakeisti pagrindinio maisto per pusryčius, pietus ar vakarienę. Geriau rinktis ledus be įdarų ir juos pagardinti šviežiomis uogomis.

REKLAMA

„Mes negausime kitų svarbių maistinių medžiagų vien dėl to, kad mes persivalgėme ledų. Tai, kaip sakau, ledai tik kaip desertas turėtų būti traktuojamas, nes kad ir tų maistingų medžiagų, kad ir tuose grietininiuose leduose, yra tikrai nedideli kiekiai. Taip kad tai tikrai neatstoja mūsų uogų, vaisių, daržovių“, – sako gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė-Sidorova.

Kai kurie pirkėjai ledus iš parduotuvių šaldytuvų šluoja dešimtimis ar dėžėmis.

Štai gatvėje pakalbintas dainininkas Vaidas Baumila atskleidė, kad vienos porcijos ledų nusipirkti jam neužtenka: „Na, pavalgau ledų aš, pavalgau. Tai aš nusiperku ten kokias keturias pakuotes ir taip jau… Ir draugų tada pasikviečiu, kad paragautų, nes iš tikrųjų labai skanūs ledai.“

REKLAMA

Visgi Vilniaus dietologijos centro gydytoja ragina ledų nepersivalgyti.

„Jeigu tai yra vaikai, tai turbūt kitą kartą tas ledas gali užimti ir pietų porcijos dalį, tai tiesiog galbūt tikrai nebūtų tinkamas pasirinkimas. Bet jeigu tai yra sportuojantis aktyviai žmogus, tai jis sau gali leisti ir po porciją ledų per dieną suvalgyti, bet šiaip manyčiau kokia porcija, dvi per savaitę. Galbūt galėtų būti toks optimalus kiekis“, – rekomenduoja gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė-Sidorova.

Vasarą, suvalgius dvi tris porcijas ledų, jautresniam organizmui gresia peršalimas. Be to, leduose esantys dažikliai ir saldikliai yra pavojingi vaikams, nes gali sukelti alergijas. Be to, kasdien kertant ledus ir mažai judant, galima priaugti svorio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų