Ypač daug klausimų kilo dėl akių lęšiuko ar sąnario protezo pasirinkimo. Šiuo metu galioja tvarka, kad Privalomuoju sveikatos draudimu apdraustam pacientui į kataraktos operacijos kaina yra įskaičiuotos ir vidutinės akies lęšiuko įsigijimo sąnaudos.
Tai reiškia, kad pacientui atskirai mokėti už dirbtinį lęšiuką nereikia. Nebent jis pats pageidauja, kad būtų implantuotas brangesnis įstaigoje pasiūlytas lęšiukas, kurį rekomenduoja gydantysis gydytojas. Tada į gydymo įstaigos kasą pacientui reikia sumokėti ne visą lęšiuko kainą, bet tik kainos skirtumą tarp pasirinkto ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamo lęšiuko.
Draustiems pacientams taip pat yra kompensuojami klubo, kelio, čiurnos, peties, alkūnės, riešinio nykščio sąnario endoprotezai. Juos Valstybinė ligonių kasa (VLK) perka centralizuotai, o vėliau paskirsto toms įstaigoms, kuriose atliekamos sąnarių keitimo operacijos.
Tinkamiausią sąnario endoprotezą operuojantis gydytojas ortopedas traumatologas pacientui parenka, atsižvelgdamas į paciento sveikatos būklę ir jo amžių. Jei pacientas nori įsigyti, nei skiria VLK, sąnario endoprotezą, šias priemones gali įsigyti tik iš sveikatos priežiūros įstaigos siūlomų variantų.
Taip pacientui pačiam nereikia ieškoti tiekėjo, prekiaujančio endoprotezais, tereikia sumokėti VLK kompensuojamo ir pasirinkto endoprotezo kainų skirtumą.
Valstybė garantuoja pakankamai?
SAM įregistravus siūlymą, kuriuo siekiama panaikinti priemokas gydymo įstaigose, numatoma, kad nebūtų galima piktnaudžiauti šiuo metu įstatyme galiojančia įtvirtinta galimybe pasirinkti brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas, procedūras.
Pacientų organizacijos vieningai palaiko, kad dabartinį lupikavimą, kai privati įstaiga prašo atvykus su siuntimu susimokėti už valstybės jau pamokėtą paslaugą. Vis tik nerimo sukėlė tai, ar nebebus leista pasirinkti kokybiškesnės paslaugo susimokant kainos skirtumą, kaip ir pasirinkti brangesnį lęšiuką ar sąnario protezą.
Komentuodama ruošiamus pakeitimus sveikatos apsaugos viceministrė patikino, kad valstybinėse įstaigose šiuo metu esanti šių priemonių pasiūla yra pakankama.
„Šiandien ligonių kasa centralizuotai perka visus sąnarių protezus ir visose įstaigose yra absoliučiai didelis prieinamumas įvairiausių protezų modelių. Gydytojai traumatologai šiandien yra labai laimingi, kad jie gali paskirti pacientui bet kokį pagal klinikines indikacijas jiems reikalingą protezą.
„Kadangi atrodo, kad visuomenei tai labai aktualu, planuojame tą lęšiukų komplektaciją pakeisti“, – kalbėjo J. Čelutkienė.
Lęšiukai, kurie yra perkami ligonių kasų, taip pat yra geriausio, amerikiečių, gamintojo. Ir tie, kas renkasi tokiu lęšiukus po kataraktos operacijos, viskas yra labai gerai. Tačiau čia jau įsimaišo lęšiukų gamintojų interesai vis tik rekomenduoti pacientams brangesnius lęšiukus ir pacientai dažnai pasiduota tokiai agitacijai, kad gal norėtų daugiau užmokėti už brangesnį lęšiuką“, – šią savaitę Seime kalbėjo ji.
Plės lęšiukų pasirinkimą
Tačiau J. Čelutkienė kartu nurodė, kad ligonių kasa, įvertinusi tokią situaciją svarsto, kad šiek tiek aukštesnės klasės lęšiukai tikrai gali būti įjungti į PSDF kompensuojamąją paslaugą.
„Kadangi atrodo, kad visuomenei tai labai aktualu, nors išties tai nėra rimtas sveikatos sprendimas, pagal fondo galimybes šiandien jis yra galimas. Todėl planuojame tą lęšiukų komplektaciją pakeisti“, – kalbėjo ji.
Valstybinės ligonių kasos direktorius Gytis Bendorius patvirtino, kad geresnės kokybės lęšiuką galės nemokamai gauti daugiau gyventojų.
„Atrodytų, apie 75 proc. pacientų renkasi aukštesnės klasės akies lęšiuką ir greičiausiai po dabartinių diskusijų atrodo, kad juos, tai yra žymiai geresnius, turėsime įtraukti į mūsų apmokamų paslaugų kainą. Tai reiškia, kad 100 proc. žmonių juos gaus geresnius“, – Seime vykusioje diskusijoje nurodė jis.
Kada geresnis lęšiukas – komforto paslauga
Kauno klinikų generalinis direktorius Renaldas Jurkevičius neslėpė, kad yra atvejų, kai žmogui patogiau įsigyti brangesnį lęšiuką, tačiau pabrėžė, kad tokiu atveju tai tampa komforto paslauga.
„Šiaip yra labai paprastai – medikai vadovaujasi medicininėmis indikacijomis. Jei yra medicininė indikacija, kažkokia ligos ypatybė gauti vienokį ar kitokį lęšiuką, mes bendraujame su valstybine ligonių kasa, pagal mūsų teigiamus siūlymus jos perskaičiuoja, yra pasiekiamas tam tikras dialogas, priimami sprendimai kompensuoti kažkokias naujas technologijas.
Taip, yra lęšiukų, kurie yra skirti patogumui, labai modernūs, kuriuos turint nebereikia akinių žiūrint į tolį, žiūrint. Bet tai jau nėra sveikata. Akinius juk irgi perkame už savo pinigus optikoje, pasirenkame, ką norime, nes tai yra tam tikro patogumo dalykas.
Tai jei lęšiukas yra tam tikro komforto, patogumo dalykas, turbūt sąžininga, kad tai būtų pilnai įsigyjama žmogaus – ne tik lęšiukas, bet turbūt ir visa operacija tam komforto pasigerinimui, kai nėra medicininių indikacijų. Tad, manau, laikantis mums, medikams, įprastų principų, sistema tikrai išgyvens“, – pastebėjo ligoninės vadovas.
„Jie žmogus norės išskirtinai ypatingo multifokalinio, išsiplečiančio, papildomų funkcijų lęšiuko, už tai turės susimokėti, o operaciją padengsime visiškai visiems“, – nurodė G. Bendorius.
„Akies lęšiukai ir sąnario protezai apskritai sudaro tik apie 4–5 proc. visų priemokų“, – sakė G. Bendorius.
Kalbėdamas apie sąnario keitimo operacijas, G. Bendorius skaičiavo, kad apie 10 proc. endoprotezų atvejų, tai yra apie 1000 žmonių per metus už juos prisimoka:
„Manome, kad didžiąją dalį šių situacijų padengsime medicininėmis indikacijomis, kad tais atvejais, kai mediciniškai tai tikrai reikalinga, kompensuosime sudėtingesnį gaminį. O kai žmonės norės tiesiog keraminės galvutės su paauksuotu pakraštėliu, tada jau turėtų susimokėti patys.“
Be kita ko, ligonių kasų atstovas atkreipė dėmesį, kad akies lęšiukai ir sąnario protezai apskritai sudaro tik apie 4–5 proc. visų priemokų. Tuo metu 95 proc. priemokų paimama atliekant specialistų konsultacijas ir teikiant dienos chirurgijos paslaugas.
„Bendra prasme tai sudaro labai menką dalį problemos, daug svarbiau išspręsti didžiąją dalį“, – pridūrė VLK direktorius.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!