LRT radijas paskelbė, kad Baltarusijos milicijos majoras Aliaksandras Macijevičius, kuris malšino 2020 metų Baltarusijos protestus, gyvena ir dirba Lietuvoje. Dėl šio asmens pradėtas tyrimas.
Savo ruožtu Valstybės saugumo departamentas (VSD) skelbia, kad patikrino visus išimties tvarka Lietuvos pilietybę gavusius asmenis. Jie nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui. Tyrimas inicijuotas po to, kai paaiškėjo, kad Rusijos balerina Ilzė Liepa, turinti išimties tvarka suteiktą Lietuvos pilietybę, atvirai palaiko Maskvą.
Paaiškino, kodėl Baltarusijos pareigūnas gyveno Lietuvoje: neįvertinome visų rizikų
L. Kasčiūnas „Žinių radijo“ laidoje „Aktualusis interviu“ paaiškino, kodėl A. Macijevičius daugiau nei metus dirbo ir gyveno Lietuvoje. Pasirodo, Baltarusijos milicijos majorui leidimas išduotas dar iki tol, kol Lietuvos institucijos (Migracijos departamentas ir VSD) pradėjo detalesnius į Lietuvą atvykstančių Baltarusijos piliečių patikrinimus.
„Tie patikrinimai prasidėjo 2022 m. gruodį. Kaip žinote, 2023 m. gegužę mes priėmėme ribojančių priemonių įstatymą. Pirmiausia jis orientuotas į Rusijos Federacijos piliečius, bet dalinai apribojimai yra ir Baltarusijos piliečiams, nors jų nesulyginom“, – radijo eteryje kalbėjo NSG pirmininkas.
Baltarusijos piliečiai į Lietuvą, taip pat Lenkiją ir kitas Europos šalis ėmė plūsti po 2020 m. vykusių represijų. 2020-ųjų rugpjūtį Aliaksandras Lukašenka paskelbė apie savo pergalę prezidento rinkimuose, tačiau visuomenėje kilo daug abejonių dėl rinkimų rezultatų tikslumo. Šalies miestuose prasidėjo žmonių susibūrimai, mitingai, juos pradėjo slopinti Baltarusijos milicijos ir kitos karinės pajėgos. Dalis Baltarusijos piliečių buvo priversti palikti šalį.
„Aišku, tuo metu matėm ir galvojom, dabar jau galima sakyti, ne iki galo įvertinę rizikas, kad atvyksta ne tik demokratai, ne tik žmogaus teisių gynėjai ir opozicijos atstovai, bet ir ekonominiai migrantai arba netgi su režimu susiję asmenys“, – teigė L. Kasčiūnas.
L. Kasčiūnas: reikia priimti ribojamąsias priemones Baltarusijos piliečiams
Anot L. Kasčiūno, šiuo metu į Lietuvą atvykusių asmenų patikra yra sustiprinta, todėl A. Macijevičius anksčiau ar vėliau būtų netekęs leidimo gyventi Lietuvoje.
„Tai reiškia, kad kai jis būtų atėjęs prasitęsti leidimo, jam būtų duotas klausimynas, kurio iki 2022 m. gruodžio nebuvo ir kuriame jis turėjo atsakyti į klausimą, ar turėjo ryšių su kokiomis nors statutinėmis, karinėmis ar specialiosiomis tarnybomis Baltarusijoje. Tada, matyt, jis būtų netekęs to leidimo“, – komentavo NSGK pirmininkas.
Pasak L. Kasčiūno, tokia leidimų atėmimo procedūra Lietuvoje vyksta pakankamai sparčiai. Šiuo metu daugiau nei 1000 leidimų Baltarusijos piliečiams yra neišduoti arba neatnaujinti.
„Tai paremia mano argumentą, kurį dabar sakau: manau, kad užteks, gana. Reikia priimti Baltarusijos piliečių ribojamąsias priemones. Jeigu neprilyginti Rusijos Federacijos piliečiams, bet jau naikinti leidimų gyventi išdavimą, nes su tuo srautu atvyksta žmonės, kurie, akivaizdu, nėra nei demokratai, nei opozicijos atstovai, nei žmogaus teisių gynėjai, o netgi susiję su režimu“, – teigė L. Kasčiūnas.
„Vengiant tokių rizikų, grėsmių nacionaliniam saugumui, tvirtas sprendimas dėl ribojamųjų priemonių yra būtinas ir mes su kolegomis esame registravę pasiūlymą. Diskusijose naujojoje Seimo sesijoje mes tuos klausimus tikrai kelsime“, – pridūrė jis.
Įvardijo esminę problemą
„Didžioji problema, kad labai didelė dalis tų žmonių, kurie turi laikinus leidimus gyventi Lietuvoje, grįžinėja į Baltarusiją. Žmonių, gavusių leidimus humanitariniu pagrindu, t.y. gavusių prieglobstį, yra tik 750. Atvykusių pagal kitus pagrindus yra daugiau bet, nepaisant to, apie 10 proc. jų kartą, kitą, o gal ir reguliariai grįžta į Baltarusiją. Nustačius tokį faktą, leidimas turi būti atimtas“, – sakė L. Kasčiūnas.
Pasak NSGK pirmininko, daugeliu atvejų sunku nustatyti, ar Lietuvoje gyvenantis Baltarusijos pilietis turi ryšių su režimu. Kita vertus, Lietuvos institucijos galėtų atidžiau atsižvelgti į atvykstančių Baltarusijos ir Rusijos piliečių biografijas, mat pastaruoju metu informaciją apie A. Macijevičių ir kitus Lietuvoje gyvenančius režimui palankius asmenis paskelbė žiniasklaida.
„Dažnai institucijos reaguoja, kai yra koks nors ekstraordinarinis įvykis. Gerai, kad reaguoja, bet jeigu turime apie 800 Rusijos piliečių, kurie išimties tvarka turi pilietybę, pasižiūrėti ir iš viešųjų šaltinių patikrinti, ar jie dalyvavę Putino šlovinimo akcijose ar ne, nėra sudėtinga. Paimi ir padarai“, – komentavo L. Kasčiūnas.
Kodėl asmuo nebuvo išsamiai patikrintas iš karto, kol informacija nepasirodė žiniasklaidoje? Anot NSGK pirmininko, tokie atvejai rodo, kad patikras atliekančios institucijos susiduria su įvairiomis problemomis, be to, joms dažnai pritrūksta „daugiau sisteminio požiūrio ir energijos“ tokius tyrimus atlikti.
„Kadangi mes istoriškai „vakcinuoti“ – daug jautresni tokiems atvejams, rezonansą tai sukelia visai kitokį. Manau, kad tokie atvejai turi būti stūmoklis judėti į priekį ir paskata institucijoms apsižiūrėti savo veiklos barą labiau ir atidžiau“, – teigė L. Kasčiūnas.
Vidaus reikalų ministerija ketvirtadienio popietę pranešė, kad Baltarusijos majorui A. Macijevičiui panaikintas leidimas gyventi Lietuvoje.
Visas pokalbis – „Žinių radijo“ laidoje „Aktualusis interviu“: